Krásný pozdrav z Languedocu

21. 11. 2011

Byl to krásný návrat po pěti letech. Olga Vincencová z dovozní společnosti Languedoc, s.r.o. nám tentokrát nabídla atraktivní languedocké vinné menu o jedenácti chodech včetně bonbonku v podobě Cuvée Eole z Château de la Tuilerie. Ale o něm bude ještě řeč. Krásně sestavené degustační menu, v němž nechyběly zajímavosti včetně vína ze zcela neznámé místní odrůdy, ale také jedna soutěžní hádanka.

Začali jsme svěže a elegantně, šumivým vínem vyráběným tradiční metodou zráním v láhvi z apelace Crémant de Limoux. „Bublinky” Carte Noire Extra Dry z vinařství Josepha Salasara bylo minimálně srovnatelné s běžnými produkty v Champagni, samozřejmě při podstatně nižní ceně. Ve vůni i chuti kombinace ovocnosti s jemnou chlebovinkou. Bohaté perlení, jemná pikantnost v dochuti, navíc s náznakem minerálů. Velký vstup!

Bílé víno Picpoul de Pinet 2010 z vinařství Domaine Féllnes Jourdan (AOP Languedoc) byl premiérou zcela neznámé místní odrůdy Picpoul ve Viničním altánu. Vůně měkce ovocná, lehce minerální. Chuť plná, téměř „mazlavá” se zřetelnými minerálními tóny (slaná stopa). Zakulacené víno s jemně pikantní dochutí. Pro mnohé možná nezvyklé, nicméně velmi zajímavé víno, kterému je třeba přijít na chuť. Opravdu mne zaujalo.

„Česko-moravským jazýčkům” asi více lahodilo následující „zemské” cuvée Prestige Blanc 2009 (vinařství Ferrabdiére, VdP d’Oc). Pěkně srovnaná kombinace odrůd Chardonnay, Sauvignon Blanc a Viognier nabídla bohatou ovocnou vůni i chuť v atraktivním „máslovém” kabátku. „Macaté” víno, jehož část byla delikátně políbená barikem.

Další zajímavostí bylo růžové víno vyrobené ze „šedivého” – Grenache Gris Rosé Reserve 2010 z vinařství Mont Tauch (IGP Valle du Paradis, oblast Fitou). Pro jemně narůžovělou barvu byla přidána špetka modré varianty odrůdy Grenache. Ve vůni jemný styl peckovin a lesní směsi, v chuti převládaly tmavé peckoviny s lehkou pecičkovou hořčinkou. Moc pěkně se pije!

A poté přišla na řadu série cuvée z modrých odrůd Grenache, Syrah a Carignan. Prvním bylo Esprit d’Automne 2009 z vinařství Domaine Borie de Maurel (apelace Minervois). Ve vůni lehce kořenité peckoviny a stopa po tmavých lesních plodech. V plné a příjemně uhlazené chuti byly navíc zřetelné i tóny kávy.

Víno Donnadieu Mathieu et Marie 2010 z vinařství Clos Bagatelle (o něco méně známá apelace Saint Chinian) mne velmi příjemně překvapilo svým stylem, velmi bohatým na chuťové vjemy. Ve vůni tmavá lesní směs, jemné živočišné tóny (kůže). Plná, až mazlivá chuť ostružin, již nyní uhlazená, nicméně s dostatkem sládnoucích tříslovin. Rád si počkám, jak bude chutnat po ročním ležení v láhvi.

Vieilles Vignes 2006 z vinařství Mont Tauch v apelaci Fitou AOC mělo zřetelně méně odrůdy Syrah. Ve vůni převládaly likérové třešně a višně, v chuti bylo již uhlazené, lehce pikantní v bohatém ovocném závěru. Zdá se, že víno je právě nyní na vrcholu.

Nicméně přednost bych dal vínu La Pierroune 2008 z Domaine de Nidolères (AOC Côtes du Roussillon). Stoprocentní Syrah, částečně filtrovaný. Ve vůni tmavá lesní směs se stopou čokolády. Chuť plná, přímo hutná, bohatě ovocná, koncentrovaná. Víno, kterého je takříkajíc „plná huba”!
Devátým vzorkem bylo víno Le Credo 2000 z Domaine Cazes (Vin de Pays des Côtes Catalanes). Ale to jsme zjistili až po odstranění krycího ubrousku. Byla to totiž hádanka – z jakých odrůd bylo víno vyrobeno a jak staré je? Nebylo to jednoduché, nicméně odrůdy nakonec jeden z hostů vyjmenoval správně. U ročníku se to nepodařilo. Víno ve „stylu Bordeaux” (Cabernet Sauvignon a Merlot) bylo velmi příjemné. Samozřejmě vyzrálé, džemovité s lehkými griotkovými tóny. Tělo již uhlazené, plné nazrálého tmavého ovoce s jemně pikantním závěrem. Víno s pěknou kondicí je zatím na vrcholu…
Tím skutečným vrcholem večera byl můj miláček Cuvée Eole 2004 z Château de la Tuilerie, apelace Costiéres de Nimes. Nyní vinařsky již mimo Languedoc (oficiálně Údolí Rhôny), geograficky však stále languedocké víno. V chuti mírně kořenitá tmavá lesní směs s lehkými bylinnými tóny. Chuť plná, ovocná s jemným čokoládovým kabátkem. Stále ještě dostatek sládnoucích tříslovin ve výrazně elegantním závěru. Rozhodně krásná ukázka práce s barikem – víno v něm zrálo asi dva roky. A má stále krásnou budoucnost!
A nakonec samozřejmě sladká tečka: La Croix 2006 z Domaine la Plélade z AOC Maury. Fortifikované víno s 16 % alkoholu. Ve vůni bohaté tóny lesních plodů a tmavých peckovin. Chuť sladká, výrazně ovocitá s lehce pikantním ocáskem. Fortifikované víno s velmi příjemným „vinným stylem”, nic přeslazeného bez svěžesti.
Opravdu, byl to krásný večer s velmi zajímavými víny z Languedocu, která rozhodně potěšila i „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení:
Cuvée Eole – 9,3 bodu (z 10 možných), La Pierroune – 9,2 b., Vielles Vignes – 9,1 b., Donnadieu Mathieu et Marie a Le Credo 2000 – 9 b., La Croix 2006 a Esprit d’Automne – 8,8 b., Prestige Blanc – 8,7 b., Carte Noire Extra Dry a Grenache Gris Rosé Reserve – 8,6 b., a Piepoul de Pinet – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist