Krásný svět vín Pisoni

11. 12. 2017

     Po půl roce opět ve Viničním altánu vína z rodinného vinařství Pisoni v oblasti Trentino. Tentokrát nám vína nepředstavil jako tradičně jejich dovozce Roberto Lupo (tentokrát hlavně v roli tlumočníka), ale sám spolumajitel vinařství Marco Pisoni. Kdo nepřišel, ten může jen litovat.Ochutnali jsme dvanáct vzorků z celkového počtu šestnácti vín, která severoitalské vinařství dnes nabízí. Celkem pět bílých a sedm červených.Vstupním vínem večera bylo   Chardonnay 2016, které nabídlo ve vůni vyzrálé světlé ovoce v jemném minerálním závoji. Bohatá, nasládlá a lehce zakulacená chuť světlého ovoce. Poměrně šťavnaté víno s měkce pikantním závěrem.
      Následovala moje oblíbená Nosiola, v tomto případě ročník 2016. Původní místní odrůda Nosiola voněla po jemném světlém ovoci, lehounce minerálním, a se vzdálenými tóny petroleje. V chuti ovoce již bohatší, spíše jižního typu. Jemně nasládlé, zakulacené a měkce pikantní víno s příjemně elegantním závěrem.
Pinot Grigio 2016 mne oslovil o poznání méně. Ve vůni světlé ovoce s jemným minerálním závanem. Suché víno v chuti ovocně-minerální s náznakem hrušky, květin a jemného koření. V závěru bylo víno zřetelně pikantní, jen jsem postrádal plnější tělo s delším závěrem.
      Následovalo cuvée San Siro Bianco 2013 z odrůd Chardonnay a Pinot Blanc (50/50). Ve vůni vyzrálejší světlé ovoce, náznak máslových a chlebovinkových tónů. V chuti ovocné, uhlazené s jemnou stopou mandlí. V závěru měkce pikantní.
      Prvním a bílým vrcholem večera bylo další cuvée – Sarica Bianco 2013 z odrůd Chardonnay a Sauvignon Blanc. Ve vůni medově-máslové citrusy a jemný minerální „štych”. V téměř identické chuti byly trošku zřetelnější sladší citrusy. Příjemně pikantní víno s bohatou chutí a delší koncovkou.
     Posledním bílým vínem večera byl Moscato Dolce (Muškát žlutý, Moscato Gialo)) 2016, víno na hranici polosuchého a polosladkého, pocitově však spíše to první. Krásná ovocně-muškátová vůně s jemnými citrusy. V nasládlé, ale ne vysloveně sladké chuti bylo víno ovocně-muškátové, měkce pikantní a lehounce kořenité. I pánům muškát chutnal.
      Prvním červeným bylo velmi zajímavé víno Gobbo Rosso (dříve Maso Gobbo), bohatě ovocité víno zrající pouze v nerezu a bez síry. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti výrazně ovocné, kulaté, lehounce nasládlé a plné.    Opravdu přírodní víno, které se krásně pije.
      Zcela odlišné bylo víno Cabernet 2015, cuvée odrůd Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon (50/50). Ve vůni džemovité tmavé ovoce, lehce kořenité se stopou kůže. V chuti jemně kořenité tmavé ovoce, dotyk kůže a čokolády. V závěru lehce pikantní s decentními herbálními tóny. Víno zrálo 12 měsíců v již použitém bariku.
      Víno Teroldego 2015 ze stejnojmenné odrůdy vonělo po tmavém ovoci s náznakem kůže. V chuti tmavé ovoce, zakulacené, malinko nasládlé s delikátní stopou kůže. Zřetelné byly lehounké třísloviny. Také toto víno zrálo rok v použitém bariku.
      Na závěr tři špičková červená vína. Nejprve Rebo 2013, cuvée odrůd Toreldego a Merlot. Ve vůni tmavé peckoviny s lehkou stopou kůže a čokolády. V chuti jemně kořenité tmavé peckoviny, čokoláda a nasládlé třísloviny. Víno ležením v láhvi ještě zkrásní.
      Předposledním vínem byl můj oblíbenec – Sarica Rosso 2013, cuvée odrůd Syrah (80 %) a Pinot Noir (20 %). Ve vůni jemné a vyzrálé tmavé ovoce. V bohatě ovocité chuti („středoevropský” Syrah!) bylo víno uhlazené, lehounce nasládlé, malinko pikantní. Taková příjemně mazlivá lesní směs. Víno zrálo 24 měsíců v novém bariku.
      A opravdová lahůdka jako tečka za skvělým večerem v režii Marca Pisoniho a Roberta Lupa – Reboro 2013. Víno z odrůdy Rebo v podobě sušených hroznů (2 měsíce) s vysokým alkoholem (15 %) zrálo 36 měsíců v bariku. Ve vůni tmavé ovoce, stopa kůže a čokolády. V chuti nasládlé a vyzrálé tmavé ovoce v lehce džemovitém sprovedení. Tělo uhlazené, elegantní s jemnou tříslovinou v dlouhém závěru.
     Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z vinařství Pisoni takto:
Reboro – 9,3 bodu (z 10 možných), Sarica Rosso – 9,1 b., Rebo a Sarica Bianco – 9 b., Moscato Dolce – 8,8 b., Nosiola, Gobbo Rosso a Teroldego – 8,7 b., San Siro Bianco a Cabernet – 8,6 b., Chardonnay a Pinot Grigio – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý.

 

TOPlist