Krátké i náročné turné po Francii

4. 1. 2010

Naše putování po Francii s víny dovozní společnosti Calibra, s.r.o. a s průvodcem Martinem Markem bylo opravdu velmi rozmanité. A nejen díky tomu, že jsme navštívili sedm vinařských oblastí v různých částech země. Vždyť vína pocházela z ročníků 2001 až 2008 a stylově byla často až dramaticky rozdílná. Ostatně taková je vinařská Francie. Náš mikrovzorek ochutnávaných vín byl však i v tomto směru poučný, a třebaže se celkově netrefil do mého „francouzského vkusu“, své oblíbence jsem si v něm našel.

Začali jsme vínem z francouzského Jihozápadu, ale podle mne by zavíňovací roli lépe splnilo až následující víno. Le Jardin de Bouscassé z vinařství Alaina Brumonta z apelace Mediran AOC mělo několik handicapů: bylo první na řadě, mělo přeplácanou, téměř „dětskou“ etiketu, a na bílé víno až dramaticky vysoký alkohol – 14,5 %. Nicméně víno to bylo velmi pěkné, dost sofistikované, mnohovrstevné ve vůni i chuti (vyzrálé ovoce – broskve, meruňky, citrusy – minerální tóny i jemný „živočišný štych“). Velmi svěží a pikantní víno se zřetelnou kyselinkou by si možná zasloužilo více odvětrat a poté doplnit vhodným jídlem. Velmi zajímavé víno!

Edelzwicker AOC 2006 z vinařství Hunawihr v Alsasku bylo na vrcholu a toto v apelaci „běžné“ pití (prodává se i litrových lahvích) v podobě cuvée (Sylvaner, Pinot Blanc a Pinot Gris) bylo polosuché, ovocné a nekomplikované. Tady cena příliš kvalitě neodpovídala. Na této úrovni alsaská vína většinou začínají!

Také další víno jsem si představoval poněkud jinak. Proslulé Chablis ze stejnojmenné severoburgundské apelace se představilo jen průměrným vzorkem z nejnižší linie AOC. Chablis 2007 z Domaine Defaix bylo ještě poměrně mladé a ostré, kyselina mne poněkud drtila, takže k jeho ovocnému základu jsem se příliš nedostal. Navíc byl zamlžen výraznými minerály, ale také zřetelnými živočišnými tóny. Pouze k jídlu!

Vína ze Savojska se u nás často nevidí, proto mne tento vzorek potěšil, a to nejen svým původem, ale především velmi zajímavou, neobvyklou a zároveň příjemnou chutí. Savoi Chignin AOC 2003 z vinařství André et Michael Quenard mne nalákalo pěknou vůní (vařené hrušky „hniličky”, jemná mineralita), v identické, velmi plné a jemně pikantní chuti jsem v závěru cítil svěží jablíčko. Velmi příjemné pití, kterému neublížil ani starší ročník. Ale možná je již krůček před vrcholem…

A potom krásná růžovka z Luberonu (Jižní Rhôna). Petula Celier de Marenon 2008 má jednoduchou a elegantní etiketu, ale také krásně ovocný (s jemnou mineralitou) obsah v láhvi. Cuvée z odrůd Grenache (60 %) a Syrah (40 %) vonělo po jahodách a malinách. V identickém, jemně pikantním těla potěšila lehká mineralita v poměrně delší dochuti. Jen cena je na růžovku poněkud vyšší.

Bourgogne Pinot Noir 2004 Henri de Villamont byl standardním modrým pinotem ze základní apelace Bourgogne AOC. Ve vůni již vyzrálá tmavá lesní směs s nádechem švestkových povidel. V chuti uhlazené, poměrně pikantní tmavé peckoviny s lehkou minerální stopou. Pitelné, ale nikterak vzrušující za poměrně vyšší cenu pro tento typ vína.

De Lamarque 2001 z Chateau de Lamarque (apelace Haut-Médoc AOC v Bordeaux) bylo přinejmenším zajímavé víno. Ve vůni tmavé peckoviny (i s rozdrcenou pecičkou), v chuti opět vyzrálé tmavé třešně, višně, v závěru bych možná tipoval i lesní směs. Středně plné, suché víno, ideální k tmavému masu.

Chateau de Cédre patří k nejlepším vinařstvím v apelaci Cahors AOC na jihozápadě Francie. Velmi tmavé cuvée Cedre Heritage 2001 (Malbec – 90 %, Merlot – 10 %) vonělo po vyzrálé lesní směsi, špetce čokolády a kávy. Chuť byla téměř identická, možná s výraznějším podílem čokolády a s jemnými podtóny anýzu a černého rybízu. Originální víno, jen nevím zda mladší ročníky nejsou zajímavější.

V pomyslném souboji o nejlepší červené víno večera s ním soutěžilo víno z provensálské apelace Bandol AOC, Domaines Bunan 2002. Cuvée odrůd Mourvédre, Grenache, Carignan a Syrah bylo ve vůni i chuti mnohovrstevné – tmavé lesní plody se prolínaly s čokoládovými, kávovými a živočišnými tóny. Přes sedm let stáří byla ještě zřetelné třísloviny. Víno trošku komplikovanější, spíše pro náročnější konzumenty. Potřebuje dekantovat, odležet a vychutnávat po malých doušcích bez velkého spěchu! A to se vždy nedaří, naši degustaci nevyjímaje.

A hodnocení vrcholového týmu?

Cedre Heritage – 9 bodů (z 10 možných), De Lamarque – 8,9 b., Domaine Bunan, Bandol – 8,8 b., Savoi Chignin – 8,7 b., Petula rosé – 8,6 b., Le Jardin AOC Mediran – 8,5 b., Bourgogne Pinot Noir – 8,4 b., Chablis – 8 b. a Edelzwicker – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist