Kubíkova vína ve „sladším kabátku“

7. 5. 2008

Velkobílovický vinař Michael Kubík možná některý z nás trochu zaskočil vyššími zbytkovými cukry ve svých bílých vínech.
V poslední době ve Viničním altánu ještě dozrávají „sladké plody“ ročníků 2005 a především 2006, které se urodily ve sklepích některých moravských vinařů. A významná část hostů začíná poněkud reptat. Patřím mezi ně i já. Neboť – všeho moc škodí! A o cukru to snad platí dvojnásob, a to nejen ve víně.

Trochu mne však mrzelo, že Michael Kubík má vyšší cukr i u mladých vín z ročníku 2007. Domácí trh to zřejmě stále ještě vyžaduje. Každopádně Kubíkova vína jsou velmi zajímavá a příjemně pitelná, několik mne přímo polaskalo na patře
i duši.

Nebyl to ještě vstupní Ryzlink rýnský 2007 (kabinetní). Toto ovocné a velmi svěží víno s náznaky lipového květu
a minerálů bylo ideální pro zavínění. V těle však působilo trochu tenčím dojmem.

Sauvignon 2007 v pozdním sběru na hranici suchého a polosuchého vína voněl po broskvích, černém rybízu a bezu. V jemně nasládlé, ale pikantní chuti byl hezky vyvážený. Opět jsme v ovocném těle cítili jemné tóny černého rybízu a bezu.

Výrazně měkce ovocné bylo také polosladké Rulandské šedé 2007 v pozdním sběru. 6,5 g kyseliny poněkud vyrovnávalo 14 gramů zbytkového cukru. V poměrně bohaté a zřetelně nasládlé chuti bylo cítit tropické ovoce. Ale zřetelný byl také lehký květinový a minerální závoj. Kulaté a decentně pikantní víno, kterému však chyběla šťavnatost předchozího sauvignonu.

Polosuchý Tramín červený 2007 v pozdním sběru zaujal klasickou tramínovou vůní (ovoce liči, růže). V decentně aromatické a ovocné chuti byl velmi pikantní, v závěru byla zřetelnější hořčinka, která mi poněkud kazila celkový příznivý dojem z vína.

Vše napravilo Chardonnay 2007 ve výběru z hroznů, polosuché víno s vyšším zbytkovým cukrem (14 g), ale také kyselinou (8 g). Víno s trochu jemnější vůní (žluté ovoce, závan bylin), ale také s plnou ovocně-minerální chutí. Šťavnaté, pikantní víno, delší v dochuti.

Aurelius 2007 ve výběru z hroznů, dost nasládlé víno (18 g zbytkového cukru), mne moc neuspokojil. Ve vůni lipovina a černý rybíz, v sladké chuti působilo víno na můj vkus málo pikantně, možná trochu fádně s kratší dochutí.

Růžové Rulandské modré 2007 v pozdním sběru mělo sice téměř stejné množství cukru a kyseliny jako Aurelius, nicméně v chuti bylo bohatší, a také jeho pikantnost byla o poznání větší. Růžovka „jahodového stylu“ pro ty, kteří nevyhledávají suchá a výrazně osvěžující vína rosé, ale plnější a uhlazenější.

Z trojice červených bylo Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru nejméně přesvědčivé. Ve vůni i chuti tmavé lesní plody, v těle lehce pikantní třešně, višně, v dochuti pak stále zřetelná kyselina. Červené víno s tenčím tělem, zřetelně
pro teplejší letní dny.

Frankovka 2006 v pozdním sběru (barrique) se opravdu vydařila. Ve vůni višně, náznak kávy a jemná vanilka.
V příjemné chuti výrazné višní s vanilkou, zřetelná byla jemná pikantnost. Frankovka s dostatečně plným tělem, která má nejlepší dny ještě před sebou.

Tečkou za večerem s velkobílovickými víny udělal jakostní Neronet 2005 (barrique), který zrál 8 měsíců v barik
(z 1/3 v novém). Potěšil příjemnou vůní po nazrálých tmavých lesních plodech (borůvky, ostružiny). Suché víno plné lesních plodů bylo stále velmi pikantní, přičemž třísloviny mělo ještě ne zcela uhlazené. Také tento Neronet může ještě nějaký rok ležet v láhvi. Potřeboval by více se zakulatit v těle a zjemnit taniny. Pak by byla tato „borůvková barvířka“ dostatečně elegantní i pro ty, kterým tato odrůda ještě ne zcela sedí. Pro ty, kdo ji mají rádi, je již nyní dostatečně pitelná.
U mne tak za rok.

A tak hodnotil Kubíkova vína „vrcholový tým”:

Sauvignon – 8,2 bodu (z 10 možných), Neronet – 8,1 b., Frankovka – 8 b., Chardonnay – 7,9 b., Tramín – 7,7 b., Aurelius – 7,5 b., Ryzlink rýnský – 7,3 b., Rulandské šedé – 7,2 b., Rulandské modré rosé – 7 b. a Zweigeltrebe – 6,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist