Kvalita ze Špičáku

14. 9. 2017

     Po třech letech jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína rodinného vinařství Kachyňů z Velkých Bílovic – Vinařství Na Špičáku. A byl to opravdu vydařený návrat.
      Jan Kachyňa nám představil dvanáct vín z ročníků 2015 a 2016. Osm bílých, po jednom klaretu a „roséčku” a dvě červená.
      Přímo symbolicky bylo vstupním vínem Cuvée Špičák 2016 v pozdním sběru. Formálně suché víno z odrůd Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Děvín nabídlo ovocně-květinovou vůni s jemným náznakem minerálů. Chuť lehounce nasládlá, ovocná a zakulacená s delikátní stopou květin. Šťavnaté víno na delší pití.
      Veltlíny patří k těm velmi vydařeným vínům v nabídce vinařství. Potvrdily to oba ochutnávané. První, polosuchý, byl z ročníku 2016 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny, hlavně bělomasá broskev, a jemná stopa minerálů. Chuť malinko nasládlá, šťavnatá a s dotykem broskve a zeleného
pepře v závěru.
      Po něm následoval Sauvignon 2016 v pozdním sběru, polosuché víno s ovocně-minerální vůní, v níž jsem cítil lehký závan černého bezu. V chuti lehce nasládlé, ovocné (včetně lehkého grepu, nechyběl dotek černého bezu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru bylo suché s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,4 g/l a 5,7 g/l). Ve výrazné vůni jsem cítil nazrálé jižní ovoce včetně banánu. Ve šťavnaté chuti bohatě jižního ovoce, v koncovce bylo víno příjemně pikantní.
      Velmi zdařilý byl polosuchý Děvín 2016 v pozdním sběru. Vůně ovocně-květinová. V lehounce nasládlé chuti převládalo světlé ovoce, jemně kořenité se zřetelnými květinovými tóny. Závěr byl měkce pikantní.
     Druhé Veltlínské zelené, v tomto případě ročník 2015 v pozdním sběru, mne oslovilo ze všech ochutnávaných vín nejvíce. Polosuché víno s citrusově-medovou vůní. V plnější chuti nazrálé světlé ovoce včetně citrusů a jemného medu.   V těle uhlazené s delším, mazlivým závěrem.
      Jakostní Sylvánské zelené 2015, bylo polosladké s vůní světlého ovoce (lehká limetka) v jemném minerálním závoji. V chuti nazrálé světlé ovoce, citrusově-medové. Tělo šťavnaté a pikantní.
      Opravdu velmi příjemný byl Solaris 2016 v pozdním sběru, suché víno s vyšším alkoholem (14 %) a s vůní jemných citrusů se stopou černého rybízu a černého bezu. V chuti identické, bohatě aromatické (citrusy) a měkce pikantní v delší dochuti.
      Prvním vínem z modrých hroznů byl kabinetní klaret 2016 z odrůdy Zweigeltrebe. Víno na hranici suchého a polosuchého s vůní jahod a malin. V lehčí a měkce ovocné chuti jsem cítil lesní směs. V koncovce bylo víno příjemně pikantní.
      Frankovka rosé 2016 v pozdním sběru byla polosuchá. Ve vůni kompotované jahody, stejně tak v plnější, šťavnaté, lehce nasládlé a měkce pikantní chuti.
      Prvním červeným byl jakostní Dornfelder 2015 s vůní tmavého ovoce se stopou čokolády a jemné kůže. Také v uhlazené a lehce pikantní chuti převládalo tmavé ovoce, a to s jemným přídavkem vanilky.
      Ještě více mi chutnalo závěrečné Zweigeltrebe 2015, zemské víno s vůní džemovitého tmavého ovoce, jemně kořenitého. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, lehounce kořenité a ve středně dlouhém závěru jen malinko pikantní.
      Příjemný závěr večera s bohatou a velmi vyrovnanou paletou moc pěkných velkobílovických vín. Vinařství na    Špičáku opravdu potěšilo. 

Jeho vína hodnotil početně oslabený „vrcholový tým” takto:
Solaris 2016 – 8,9 b (z 10 možných), Veltlínské zelené 2016 a Veltlínské zelené 2015 – 8,8 b., Sauvignon 2016, Děvín 2016, Sylvánské zelené 2015, Frankovka rosé, Dornfelder 2015 a Zweigeltrebe 2015 – 8,7 b., Rulandské šedé 2016 a Zweigeltrebe klaret – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist