„Laďa” s mnoha překvapeními

23. 6. 2016

     Velkobílovický vinař a jeden z nejčastějších hostů Viničního altánu Vladimír („Laďa”) Tetur si pokaždé připraví nějaké vinné překvapení, o soutěžních kvízech o láhve vína ani nemluvě. Nebylo tomu jinak ani tentokrát, dokonce bych řekl, že tak dlouhou a pestrou ochutnávku jsme již dlouho neabsolvovali.
      Pravda, vzorků bylo třináct včetně „nultého”, zavíňovacího, ale tak bylo pořád o čem si povídat a přechutnávat. Začali jsme Merlotem rosé 2015 v pozdním sběru, polosuchou růžovkou” s velmi ovocnou (převaha lesní směsi) a příjemně kořenitou vůní i chutí. Hlavně jsem však ocenil jemně nasládlé, šťavnaté tělo s pikantním ocáskem.
      Zcela jiný byl jakostní Irsai Oliver 2014, trochu překvapivě suché víno s vůni i chutí kořenitých citrusů, hodně vyzrálých. V těle byla zřetelná i „těžší” květinová stopa, závěr byl jen lehce pikantní.
     Opravdu mne oslovil Sauvignon 2015 v pozdním sběru, polosuché víno s bohatou vůní světlých peckovin s lehounkým závojem černého bezu. Příjemná ovocná chuť (broskve, meruňky), jemně nasládlá, plná a uhlazená s měkce pikantní koncovkou.
     Polosuché Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru nabídlo ve vůní světlé ovoce a jemné minerály. V chuti lehounce nasládlé, ovocně-minerální, zakulacené se středně dlouhou dochutí. Asi jsem očekával o něco bohatší a šťavnatější víno.
      Velmi a příjemně mne překvapil Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru. Suché víno s jemnou, ovocně-minerální vůní. Chumalinko nasládlá s lehkým minerálním „štychem”. Víno s elegantním, příjemně pikantním závěrem.
      Polosuché Sylvánské zelené 2015 v pozdním sběru vonělo po kombinaci světlého ovoce, bylinek a jemných minerálů. V chuti nasládlé, zakulacené, ovocně-květinové s lehounkou medovostí. Nechyběl ani závan minerálů. Slušela by mu však větší živost a svěžest.
      O výraznou změnu se postaralo Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů. Již krásně vyzrálé víno s vůní višní, čokolády a tónů dřeva. V chuti uhlazené tmavé ovoce s čokoládou, lehce kořenité se sladkými a jemnými tříslovinami.
      Potěšil Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů, polosladké víno s pěknou vůní přezrálého světlého ovoce se stopou citrusů. V bohaté chuti broskve, citrusy, květiny i med. Sladší, ale v delším závěru měkce pikantní víno.
      Ještě o něco více mi chutnal Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Polosuchý s bohatou vůní vyzrálého světlého ovoce, minerálů a náznaku lipoviny. V chuti téměř identický, v těle uhlazený, lehce nasládlý a v závěru na patře měkce pikantní.
      Pak přišlo první a největší překvapení. Ukázka vína s pracovním názvem „Prevít”, což bylo autentickou metodou vyrobené Veltlínské zelené 2015. Čistý přírodní produkt, který rozvířil hladinu Viničního altánu, dosud zvyklou na bohatší aromatiku vín s ušlechtilými kvasinkami. Jak by řekl klasik, v dobrém slova smyslu takový návrat „z laminátu na bambus”, pokud jde o skok o tyči. Je to víno jen pro „propité”, kteří neustále hledají něco nového. A v reálu? Ve vůni jablka a hrušky s lehce oxidativními tóny. Místo očekáváné sladkosti se v chuti dostavilo suché víno, jemně kořenité, opět s decentními oxidativními tóny suchého sherry, vyráběného klasickou metodou. Někdo cítil závan akátu, jiný zase lékořici.   O tomto víně by se dalo dlouho povídat, určitě by se názory výrazně různily. Nicméně je to rozhodně zajímavý „návrat” pro fajnšmekry, který je třeba alespoň jednou ochutnat. Víno kvasilo spontánně a leželo na hrubých kalech.
      Ze zcela jiného „soudku” byla Pálava 2015 ve výběru z hroznů. Příjemná vůně jemných citrusů, lehounce kořenitých. V chuti nasládlé, delikátně kořenité, převaha citrusů. V závěru bylo víno měkce pikantní.
     O závěr se postarala další dvě, přece jen trošku menší překvapení, protože jedno víno jsme již dříve ochutnávali.
Nejprve JOKER II. – Cuvée Laďa 2007 (Cabernet Sauvignon & Merlot). V chuti výrazně vyzrálé tmavé ovoce, čokoláda, kůže a jemná kořenitost. V chuti rovněž vyzrálé tmavé ovoce, dále čokoláda a lehké živočišné tóny, především kůže. Krásné, bohaté a elegantní víno zrálo 36 měsíců v bariku.
      Následoval JOKER III., Rulandské šedé 2008 ve výběru z bobulí. Nádherná novinka, která mne ihned okouzlila. Polosuché víno vonělo po nazrálém světlém ovoci a jemném medu v delikátním vanilkovém závoji. Chuť po výrazně vyzrálém světlém ovoci, jemně nasládlá stopa vanilky a vzdálených minerálů. Delikátní víno potěšilo měkce pikantním ocáskem. Lahůdka!
Krásně vygradovaný závěr delšího vinného večera s naším oblíbeným hostem z Velkých Bílovic. Příjemný i poučný!
      A jak hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”? Takto:
Cuvée Laďa 2007 (CS+Me) a Laďa 2008 Rulandské šedé – 9,2 bodu (z 10 možných) Rulandské modré 2012 a Pálava 2015 – 8,9 b., Ryzlink vlašský 2015 a Ryzlink rýnský 2015 – 8,8 b., Sauvignon 2015 – 8,7 b., Tramín červený 2015, „Prevít” 2015 a Rulandské šedé 2015 – 8,6 b., Sylvánské zelené 2015 a Irsai Oliver 2014 – 8,5 b. a Merlot rosé 2015 – 8,4 bodu (moje hodnocení – 8,8 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist