Lahůdky na portugalském putování

4. 11. 2015

     Krásné putování za portugalskými víny včetně portských nám nabídla ve Viničním altánu Petra Čermáková z dovozní společnosti CerFis Wine. Rozhodně potěšily příjemné zážitky z prezentace i přechutnávání výborných vín, kterých bylo tentokrát deset. A za zmínku stoji také extra panenské olivové oleje, které jsme v závěru večera ochutnali. Opravdu harmonický zážitek!
      O příjemný vstup se nám postaralo svěží a opravdu tradiční portugalské víno ze severu země – Vinho Verde Muros Antigos 2014 z vinařství Anselmo Mendes. Ve vůni světlé ovoce s náznakem citrusů. Ve svěží chuti ovocně-květinové, lehčí a příjemně pikantní v závěru na patře. „Zelené víno” v žádoucí kvalitě!
      O poznání hutnější a sofistikovanější bylo následující Connections Chenin Blanc limited Editions 2013 z vinařství Ribafreixo v ůponěkud jižnější oblasti Portugalska – Alentejo. Opět výrazně suché víno s příjemnou kyselinkou. Ve vůni ovocně-květinové s jemným máslovým závojem. V plnější, ovocně-květinové chuti bylo víno lehce zakulacené, šťavnaté a pikantní. Nabídlo také o něco delší koncovku.
      Nejvstřícnější z bílých vín bylo asi Kasta DOC 2014 z vinařství Quinta Vale d’Aldeia, a to především díky vyrovnanému poměru zbytkového cukru a kyseliny (5,5 g/l a 5,8 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s náznakem máslovosti. V chuti plnější, šťavnaté, lehce zakulacené a pikantní.    Potěšil o poznání delší závěr. Jako milovník bílých moravských vín jsem ani u tohoto vzorku neměl problém.
      Prvním červeným bylo Vale da Raposa DOC 2012 z vinařství Alves de Sousa. Cuvée tří portugalských odrůd (Tinta Roriz, Touriga Nacional a Tinta Barroca) vonělo po džemovité lesní směsi. V chuti tmavé ovoce s tóny džemu, (především lesní plody), stopa čokolády a zřetelné třísloviny. Víno potřebuje zakulatit a zjemnit ležením v láhvi.
      Mnohem připravenější k pití bylo víno Marka Douro DOC 2010 z vinařství Durham Agrelos. Víno z odrůd Turniga Nacional, Turniga Franca a Tinto Roriz vonělo po tmavém ovoci s lehkou stopou džemu. V chuti směs tmavých peckovin a lesních plodů. Tělo uhlazené, jemnější a měkce pikantní v dochuti, v níž byly cítit i delikátní čokoládové tóny.
Ještě více mi chutnalo víno Vale da Mata 2010 z vinařství Herdade do Rocim. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti vyzrálé a uhlazené, měkce pikantní s lehkým dotykem čokolády a kůže.
      Vrcholem klasických vín bylo Gáudio Clássico 2012 z vinařství Ribafreixo. Cuvée čtyř odrůd (Tinta Nacional, Tinta Miuda, Aragonez a Alicante Bouschet) bohatě vonělo po tmavých peckovinách. V chuti vyzrálé višně, tělo uhlazené, lehounce pikantní a výrazně ovocité. V koncovce jsem cítil jemnou čokoládu. Víno bylo několik měsíců líbáno dubovým sudem.
      O závěr se postarala tři sladká vína, z toho dvě portská. Prvním bylo Quint Vale d’Aldeia Porto Ruby s vůní višní v čokoládě se zřetelnějším alkoholem (19,5 %). Spíše méně sladké portské (93 g/l zbytkového cukru), v chuti opět višně v čokoládě, lehčí v těle a zřetelně ovocité.
Ještě méně sladké (79 g/l zbytkového cukru) bylo následující Quinta do Infantado Porto Tawny, které ve vůni kombinovalo tmavé peckoviny a sušené plody. V chuti více sušených plodů, tělo vyzrálejší, uhlazené, v závěru pak měkce pikantní.
      Opravdovou sladkou tečkou bylo víno Alambre Moscatel de Setúbal 2008 z vinařství José Mária da Fonseca. Dezertní víno z odrůdy Moscatel de Setúbal bylo dolihováno armagnacem (77 % alkoholu). Ve vůni sušené ovoce a citrusová kůra. V chuti sladké, aromaticky identické, v závěru pak měkce pikantní.
      Skvělým doplňkem portugalských vín byly čtyři různé druhy tamních olivových olejů špičkové kvality.
      Početně výrazně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:  Gáudio Clássico – 9 bodů (z 10 možných), Porto Ruby a Porto Tawny – 8,9 b., Lambre Moscatel de Setúbal a Vale do Mata – 8,8 b., Marka Douro DOC a Kasta DOC – 8,7 b., Connections Chenin Blanc – 8,6 b., Muros Antigos Vinho Verde – 8,5 b. a Vale da Raposa Tinto – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist