Laskající pozdrav z Trentina

7. 4. 2016

     Tentokrát nepřijel do Gröbovky nikdo z bratranců Pisoniových, nicméně jejich vína z rodinného vinařství v Trentinu nám představil již tradiční host, Roberto Lupo, rodilý Trentiňan, který tato biodynamická vína k nám dováží.
      Představil nám deset vzorků, z toho čtyři bílá vína, jedno růžové a pět červených. Prvním bylo Rosé 2015, cuvée z odrůd Schiava (Trolínské) a Merlot. „Růžovka” spíše jižního typu, tmavší barva, ve vůni i chuti ovocná a kořenitá, plnější, ale na moje chuťové buňky málo pikantní a svěží.
      Následující Chardonnay 2014 vonělo po jemně máslovém světlém ovoci. Chuť měkce ovocná s lehkým dotykem květin, zřetelně pikantní závěr.
      Velmi mne zaujalo víno Nosiola 2014 ze stejnojmenné místní odrůdy. Ve vůni ovocně-minerální s lehounkým podílem citrusů. Chuť ovocná se zřetelnými minerály a se stopou oříšku. V dochuti pak výrazně pikantní. Zajímavé víno, které bych klidně zařadil na jižní Moravu.
      Asi nejatraktivnější bílým vínem byl oblíbený Pinot Grigio 2014. Ve vůni světlé ovoce (jablko, lehká limetka), v bohatě ovocné chuti šťavnaté a pikantní se vzdáleným dotykem jemného dřeva.
      Moscato Secco 2014, byl vlastně suchý Muškát žlutý. V kořenité vůni byl cítit muškátový hrozen a jemný oříšek. V suché chuti bylo za muškátovým základem cítit světlé ovoce. Tělo mělo víno šťavnaté a velmi pikantní. Ale myslím, že ještě troška zbytkového cukru by mu více slušela.
      Prvním červeným bylo cuvée Cabernet 2013, víno z odrůd Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon. Ve vůni tmavé peckoviny v lehkém čokoládovém závoji. Stejně tak v chuti, kde stojí za zmínku i náznak kůže, jemné třísloviny a pikantní koncovka. Ideální víno k tmavým masům.
      San Siro Rosso 2014 patří mezi uhlazenější cuvée, v tomto případě ve stylu Bordeaux (Cabernet Sauvignon a Merlot). Ve vůni tmavé ovoce a čokoláda. V uhlazenější a měkce pikantní chuti bylo opět cítit tmavé ovoce a čokoláda. Víno zrálo 12 měsíců v bariku, a následně ještě rok v láhvi.
      Ještě o něco zajímavější bylo víno Teroldego 2013 ze stejnojmenné místní odrůdy. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce se stopou kůže. V chuti tmavé ovoce, tělo uhlazené, lehounce pikantní se zřetelnými sladkými tříslovinami. Také toto víno zrálo rok v bariku a poté stejnou dobu v   láhvi.
      Na závěr pak krásná dvojka. Nejprve Pinot Nero 2012, s příjemnou vůní tmavých peckovin a lesní směsi. V jemnější chuti byla cítit lesní směs se stopou vanilky. V závěru bylo víno jemně pikantní.
     A nakonec moje oblíbená vinná lahůdka z trentinského sklepa – Sarica Rosso 2011, cuvée odrůd Syrah (80 %) a Pinot Nero (20 %). V atraktivní vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V bohatě ovocné chuti jemné tóny čokolády a kůže. Tělo velmi uhlazené s delikátní pikantností v závěru bohatém na jemná a sladké třísloviny. Víno zrálo 18 měsíců v bariku. Skvělá tečka za příjemným večerem s Robertem Lupo a utěšenými vínu ze severu Itálie.
     Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Sarica Rosso – 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Nero – 9 b., Teroldego – 8,8 b., Nosiola a San Siro Rosso – 8,7 b., Chardonnay, Moscato Secco, Pinot Grigio a Cabernet – 8,6 b. a Rosé – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist