Laskající večer s pinotovou krásou

9. 10. 2017

     Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství nás letos moc potěšil krásnou paletou výborných vín, mne především špičkovými kousky z pinotových odrůd. V kombinaci s velmi vstřícnou a příjemnou prezentací to byl opravdu utěšený vinný večer.
      Potěšilo již vstupní Veltlínské červené rané 2016 v pozdním sběru z řady Classic. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po vyzrálém světlém ovoci (peckoviny, jablko) v jemném minerálním závoji. V chuti ovocně-minerální se stopou květin. V závěru bylo víno, přímo předurčené na delší popíjení, měkce pikantní.
      Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru z řady Exclusive byl výrazně suchý s bohatou kyselinou (8,1 g/l). Ve vůni jemně ovocný s lehkým minerálním „štychem”. V chuti světlé peckoviny, náznak jemných citrusů, šťavnatý a hodně pikantní. Potřeboval by však ještě ležet v láhvi a řádně se zakulatit.
      Chardonnay 2016 v pozdním sběru z řady Classic bylo polosuché s vůní nazrálého jižního ovoce, lehounce máslového. Chuť bohatě ovocná a výrazně aromatická, šťavnatá a měkce pikantní. Jenže pro mne bylo víno hodně „navoněné”.
      A přišla první lahůdka – Rulandské bílé 2016 ve výběru z hroznů (řada Exclusive). Formálně ještě suché víno s malinko vyšším alkoholem (13,5 %) a s krásnou vůní vyzrálého ovoce v jemném medově-máslovém kabátku. V chuti ovocně-medové a lehounce máslové, zakulacené a šťavnaté s delikátním botrytickým ocáskem (hrozny byly do 10 procent napadeny ušlechtilou plísní). Víno působilo lehce nasládle.
      Polosladké Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru již nebylo pro mne tak atraktivní. Vůně ovocná a lehce minerální, zpočátku potlačená, postupně se otevírala. Chuť ovocně-minerální, zřetelně nasládlá a poměrně jemná.
      Příjemné i atraktivní bylo Maurus rosé 2016 v pozdním sběru z řady Exclusive. Víno na hranici polosuchého a polosladkého bylo z odrůd Svatovavřinecké (85 %) a Dornfelder (15 %). Ve vůni kombinace jemných tmavých peckovin a lesní směsi. Chuť ovocně-minerální, sofistikovaná s bohatým tělem a s delším, měkce pikantním závěrem. Víno nejen na léto.
      Dalším známkovým vínem byla již tradiční Sv. Scholastika, v tomto případě ročník 2016 v pozdním sběru (řada Classic). Víno z odrůdy Müller-Thurgau bylo polosladké s nižším alkoholem (11 %) a vonělo po jemně smetanových světlých peckovinách s lehkým dotykem muškátu. V chuti zřetelně nasládlé vyzrálé ovoce, uhlazené a lehounce pikantní.
      Krásným vínem byl Pinot 333 2015 v pozdním sběru, sur-lie z řady Exclusive. Cuvée odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay ze tří různých tratí vonělo po lehce smetanových světlých peckovinách s lehounkým dotykem minerálů. V chuti suché, krásně vyzrálé s jemnou chlebovinkou. V závěru na patře bylo delší a měkce ovocné s malým pikantním ocáskem.
      Dalším výborným vínem bylo Chardonnay 2015 v pozdním sběru, sur-lie, barrique (řada Exclusive). Suché vín s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po vyzrálém světlém ovoci, jemně smetanovém se stopou vanilky. V téměř identické chuti byly navíc i medové tóny. Tělo mělo víno plné, šťavnaté s delším závěrem.
      Červená vína byla z ročníku 2013, který kyselinou rozhodně nešetřil. Projevilo se to ve výraznější pikantnosti minimálně prvních dvou ochutnávaných vín. Nejprve to byla Frankovka 2013 v pozdním sběru z řady Exclusive. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehounkým náznakem černého rybízu. Také v chuti lehce kořenité tmavé ovoce včetně lesní směsi. Opět byl cítit černý rybíz ve zřetelně pikantním, trošku kratším těle.
      Jen o malinko bohatší bylo Svatovavřinecké 2013 v pozdním sběru, barrique (řada Exclusive). Ve vůni lehounce džemovité tmavé ovoce se vzdáleným závanem dřeva. V chuti lehce kompotované tmavé peckoviny, především švestky. Tělo šťavnaté a zřetelně pikantní. Víno má ještě jistý potenciál k dalšímu zlepšování ležením v láhvi.
      Závěrečné Rulandské modré 2013 v pozdním sběru, barrique (řada Exclusive) bylo příjemně pitelné již nyní, i když ani tomuto vínu, přestože ze všech červených mělo nejnižší kyselinu, nechyběla výraznější pikantnost. Ve vůni tmavé ovoce, a z počátku i lehké živočišné tóny. V chuti vyzrálá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s lehkým náznakem marmelády. Tělo uhlazené, elegantní, a v koncovce pikantní.
Pikantní červená vína zakončila večer, kterému jednoznačně dominovala bílá vína pinotové řady. Opravdové lahůdky!    Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
      Chardonnay 2015 – 9,1 bodu (z 10 možných), Pinot 333 – 9 b., Rulandské bílé 2016 – 8,9 b., Rulandské modré – 8,8 b., Rulandské šedé 2016 a Svatovavřinecké 2013 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2016, Chardonnay 2016, Maurus rosé 2016, Sv. Scholastika 2016 a Frankovka 29013 – 8,6 b. a Veltlínské červené rané 2016 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý



TOPlist