Letní potěšení z žarošického sklepa

18. 10. 2010

Na Moravě je ještě mnoho výborných vinařství, především malých, o jejichž produkci nemají mnozí milovníci vín v Praze ani tušení. Jedním z nich je sklep Petra Svobody, tedy oficiální Vinařství Žarošice. Vína nám přijel do Viničního altánu představit zástupce vinařství Tomáš Hajduch, a přivezl jedenáct vzorků z vinic nejen ze severní výspy Slovácka.

Ochutnali jsme sedm bílých, jeden klaret a tři červená vína, všechna z ročníku 2009. Při malých šaržích totiž láhve z předchozího ročníku mizí velmi rychle…

Zahájili jsme Rulandským bílým v pozdním sběru z dambořické vinice, téměř suchým vínem, které fermentovalo bez použití cizích kvasinek. Velmi příjemné víno s vůní světlého ovoce (jablko, ryngle, broskev) s poměrně plnou chutí, lehce pikantní a s měkce ovocným závěrem.

O malinko více mne potěšil Ryzlink vlašský v pozdním sběru z Archlebova. Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,5 g/l) zaujalo pěknou vůní jižního ovoce a zřetelnými minerálními tóny. V těle zakulacené, ovocně-minerální, středně pikantní s bohatší dochutí.

O malinko níž jsme se dostali se známkovým vínem Julie, cuvée Ryzlinku vlašského a Ryzlinku rýnského (10 %) v pozdním sběru. Polosuché víno s výraznou vůní tropického ovoce. V těle nasládlé, zakulacené, ale málo pikantní.

Ve zvýšené míře mne zaujal Ryzlink rýnský v pozdním sběru, suché víno (ale přes 8 g/l zbytkového cukru) z žarošické trati Maliny. Ve vůní meruňkovo-angreštový s lehkou kořenitou i minerální stopou. Šťavnaté víno s malým cukříčkem bylo velmi ovocné a pikantní.

Pěkná byla i Pálava ve výběru z hroznů ze známé viniční trati Frédy v Horních Dunajovicích. Polosladké víno (24 g/l zbytkového cukru) s vůní muškátu a růží. V chuti zřetelně nasládlé, šťavnaté a zároveň pikantní. Žádná sladká voda!

To platí i o Rulandském šedém ve výběru z hroznů, polosuchém vínu z dambořické viniční trati Dlouhé hony. Ve vůni nazrálé ovoce s náznakem minerálů. V chuti identické, nasládlé, šťavnaté a dostatečně pikantní. Víno prošlo „mikrozráním“ (10 dní) v barikovém sudu.

Polosladký Sauvignon ve výběru z hroznů z trati Nad Nesytem v Sedlci rozhodně patřil mezi nejlepší vína večera. Krásná vůně vyzrálých broskví a meruněk s náznakem černého rybízu a černého bezu. V ovocném těle sladší, ale zároveň pikantní a šťavnaté s pěknou dochutí černého rybízu a bezu.

Klaret z Merlotu v pozdním sběru mne malinko zklamal. Polosladké víno z velkobílovické trati Zadní hora měl v jemné vůni náznak peckovin. V těle ovocné, jen lehce pikantní a sladší víno. Zbytkový cukr malinko zakrýval jeho ovocitost.

Prvním červeným byl zemský Modrý Portugal z Žarošické vinice s bohatou vůní peckovin. V čistém a bohatě ovocném těle byla zřetelná jemná stopa vanilky, zvláště zřetelná v závěru na patře.

Následoval Dornfelder v pozdním sběru s vůní peckovin, kůže a čokolády z žarošické trati Nové hory. Chuť plná, uhlazená, bohatá na tmavé peckoviny, čokoládu a sladké taniny. V dochuti jsem však již cítil měkce pikantní lesní směs.

A na závěr Neronet v pozdním sběru z velkobílovické trati Zadní hora. Mnohovrstevná vůně (tmavá lesní směs, čokoláda, minerální a živočišné tóny). V chuti však převládala pikantní lesní směs se stopou čokolády. Plnější tělo mělo příjemně pikantní dochuť. Velmi extraktivní víno – 33 g/l bezcukerného extraktu! Pěkný závěr s víny z žarošického sklepa, jejichž hrozny však zrály na slováckých, mikulovských i velkopavlovických vinicích.

A jak tato velmi zajímavá vína hodnotil prázdninově naladěný „vrcholový tým“? Tady je jeho přívětivý ortel:

Rulandské šedé – 8,8 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský, Neronet a Sauvignon – 8,7 b., Pálava a Dornfelder – 8,6 b., Ryzlink vlašský – 8,4 b., Rulandské bílé a Merlot klaret – 8,3 b., známkové víno Julie a Modrý Portugal – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist