Letní výlet za italskými víny

3. 9. 2012

     Letní výlet do čtyř vinařských oblastí Itálie nám zajistili Marcela Toušová a Tomáš Morávek z dovozní společnost Kupsivino.cz. Navštívili jsme severovýchodní Veneto, sousední Friuli a dvě jižní oblasti – Kampánii a Puglii. Degustací nás provázela sommelierka Andrea Urbanová.
      Ochutnali jsme devět vín – čtyři bílá, jedno růžové a čtyři červená včetně perlivého Lambrusca. A zahájili jsme rovněž „bublinkami” – vínem Prosecco  DOC Treviso Spago z vinařství Antonini Ceresa. Solidní víno tohoto názvu s vůní nazrálého ovoce, jemnou chlebovinkou a decentním perlením. Suché a lehké „bublinky” s jemně pikantní dochutí.
      Následující Sauvignon della Marca Trevigiana IGT 2010 z vinařství Anno Domini v oblasti Treviso byl rozhodně sofistikovanější, ale také zřetelně dražší. Vůně lehce ovocná se zřetelnými živočišnými tóny a stopou černého bezu v pozadí. V chuti velmi pikantní kombinace světlého ovoce a černého bezu. Líbila by se mi větší šťavnatost vína, které přece jen neoslnilo poměrem cena/výkon.
      O něco lépe v tomto směru působil Pinot Grigio DOC 2010 z vinařství Vini Serenissima v oblasti Friuli. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především jablko a broskev, v chuti kulatější, ovocné s jemně pikantním závěrem. Tady byl parametr cena/výkon zřetelně příznivější.
      Poslední bílé víno, Falanghina del Beneventano 2010 z vinařství Vini Solare v Kampánii potěšilo ještě o špetku víc, přestože z bílých mělo nejnižší cenu.  Vůně ovocně-minerální, v chuti navíc tóny rozkvetlé květinové louky, tělo lehce zakulacené a měkce pikantní v dochuti. Vřele doporučuji na delší pití, a to především díky jemné kyselince, ale samozřejmě i velmi příznivé ceně.
      Merlot Rosato IGT Marca Trevigiana 2010 z vinařství Anno Domini (Veneto) opravdu potěšil. Ve vůni kompotované jahody a jemné minerální tóny. Chuť ovocná (jahody, kompotované třešně), měkce pikantní s jemně zakulacenou dochutí. Vstřícný poměr cena/výkon!
      Prvním červeným byl Cabernet Franc Marca Trevigiana IGT 2011 ze stejného vinařství. Solidní zástupce této odrůdy v severnější části Itálie. Ve vůni výrazně kořenité, především paprikové tóny, stopa čokolády a kávy. V chuti kombinace tmavého ovoce, papriky, koření a čokolády. V těle mile uhlazené s jemnými, sládnoucími tříslovinami. Pěkné a cenově příznivé víno již připravené k pití.
      O něco lepším, řekl bych sofistikovanějším vínem byl Cabernet Sauvignon 2005 DOC Piave, barrique, z vinařství Vinni Seresina. Ve vůni tmavé ovoce, lehce čokolády, stopa sušených plodů a jemné tóny dřeva. V chuti identické, prosazují se navíc tóny kůže v ovocné dochuti plné peckovin. Opět příznivá cena na víno těchto kvalit.
      Klasická červená vystřídalo perlivé Lambrusco Frizzante Dell’Emillia ze stejného vinařství. Průměrné Lambrusco, suché s jemnou tříslovinou peckovin, v dochuti malinko nasládlé. Musí se hodně nachladit a pít v létě, třeba i po celý den!
      A nejlepší na konec: Primitivo Puglia IGT INTRIGO 2009 z vinařství Terre Nuove v Puglii.
     Ve výrazné vůni sušené tmavé ovoce. Chuť bohatě ovocná, uhlazená s jemnými tóny sušených plodů. Absolutní vítěz také v poměru cena výkon!  Příjemná tečka za sérií nenáročných, ale zároveň velmi pitelných italských vín. A takto je hodnotil výrazně oslabený „vrcholový tým”:
      Cabernet Sauvignon, barrique – 8,9 bodu (z 10 možných), Primitivo Puglia IGT – 8,8 b., Cabernet Franc Marca Trevigiana IGT – 8,7 b., Merlot Rosato – 8,6 b., Falanghina del Beneventano – 8,5 b., Pinot Grigio DOC – 8,4 b., Prosecco DOC – 8,3 b., Sauvignon della Marca Trevigiana – 8,2 b. a Lambrusco Frizzante – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist