Libanon jako z jihu Francie

8. 10. 2010

Vína z Libanonu neochutnáváme každý den – zvědavost byla proto rozhodně na místě. Jakub Brožek z dovozní společnosti Eden Way, s.r.o. nám představil nejen osm vín z vinařství Cave Kouroum v proslulém libanonském údolí Bikáa, ale také tuto blízkovýchodní zemi a její vinařství. Přestože teploměr nesignalizoval ideální počasí pro převážně červená libanonská vína, teplo nám při jejich ochutnávání nakonec příliš nepřekáželo.

Nicméně zahájili jsme bílým cuvée Blanc Perle 2009, výrazně suchým vínem z pěti odrůd (Sauvignon Blanc, Grenache Blanc, Muscat, Clairett a Ugni Blanc). Ve vůni ovocné (zelené jablko) s lehkými minerálními tóny. V chuti poměrně šťavnaté, lehce pikantní s minerálním závěrem v podobě jemné petrolejové stopy. Málo plné víno bez výraznějšího ovocitého těla. Víno spíše pro teplé léto a hlavně k odpovídajícímu jídlu.

Suché Rosé D’Amour 2009 vonělo po peckovinách, také tak chutnalo. Pikantní tělo s lehkým minerálním kabátkem této „růžovce“, složené z několika modrých odrůd (Grenache, Carignan, Cinsault, Syrah) velmi sluší.

Prvním z šesti červených vín byl Petit Noir 2005, velmi příjemné ovocité cuvée (Syrah, Carignan, Grenache a Cinsault), ve vůni i chuti bohatě ovocné (višně) s přídavkem hořké čokolády. V těle harmonické s příjemnou, jemně pikantní dochutí. Skvělý poměr ceny a kvality!

Nesmírně zajímavé bylo následující 7 Cepage 2002, opravdu velké cuvée sedmi odrůd (Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah, Merlot, Carignan, Grenache a Cinsault). Víno na svém vrcholu, možná lehounce za ním, plné sušeného ovoce (hlavně švestky) s griotkovými tóny. V chuti velmi uhlazené, téměř sametové s delší dochutí. Rád bych ho ochutnal tak před třemi lety, tuším jeho větší šťavnatost a ovocnou jiskru.

Syrah 2003 byl sice jen o rok mladší, ale působil zřetelně živějším dojmem. Ve vůni tmavá lesní směs (borůvky, ostružiny), živočišné tóny (kůže) a čokoláda. V těle plné, bohatě ovocné, již zakulacené víno se sládnoucími taniny. Víno zrálo rok v nerezu a dalších šest měsíců v novém bariku z francouzského dubu.

Neméně zajímavé bylo cuvée Syrah-Carignan 2004 s atraktivní vůní (višně, čokoláda, kůže). Téměř šest let staré, ale ještě mladé víno s ovocným tělem a zřetelnými tříslovinami. Jeho budoucnost je rozhodně nadějná díky ideálnímu potenciálu (alkohol 14 %, tříslo, dostatek kyseliny).

Společně se Syrahem 2003 bylo následující cuvée Syrah-Cabernet Sauvignon 2004 rozhodně nejlepším vínem večera. Krásná vůně (višně, čokoláda, kůže a jemná stopa černého rybízu), v chuti spíše tmavá lesní směs, samozřejmě černý rybíz a dostatek tříslovin. Ty jsou ještě neuhlazené, ale na dobré cestě sládnutí. Opět víno s velmi nadějným potenciálem dalšího zrání. Ale pro mnohé je současná kombinace ovoce, tříslovin a zřetelné pikantnosti naprosto dostačující…

A na závěr již tradičně sladká tečka, tentokrát nejen v obsahu, ale i názvu: Miss Cat 2003. Přírodně sladké víno z odrůdy Muscat Petit Grains. Víno s malinko vyšším alkoholem (14,5 %) a ovocně-kořenitým (meruňka, pomeranč, stopa mandlí a anýzu) a nasládlým, ale málo pikantním tělem. Takže jen stopičku na závěr! Ale milá tečka především za červenými víny s mým velmi oblíbených jihofrancouzským stylem. Mnohá vína z jihu Francie však rozhodně předčí. A nejen skvělou cenou!

To ostatně ocenil i „vrcholový tým“:

Syrah-Cabernet 2004 – 9,3 bodu (z 10 možných), Syrah 2003 – 9,2 b., Syrah-Carignan – 9,1 b., 7 Cepage 2002 – 8,8 b., Petin Noir 2005 – 8,6 b., Miss Cat 2003 – 8,3 b., Rosé D’Amour – 8 b. a Blanc Perle – 7,7 bodu.

Text Libor Chlupatý

Fotografie Ivana Chlupatá a Libor Chlupatý

TOPlist