Lucemburská vína od Mosely: styl i elegance

12. 7. 2010

Již podruhé jsme měli možnost ochutnat lucemburská vína od řeky Mosely z tamního největšího vinařství Domaines de Vinsmoselle. Vína k nám dováží společnost Bohemia Bourg, S.a.r.l., jejíž zástupce Jiří Vojta pro nás tentokrát připravil bohatou várku 14 vzorků. A nejen to, mohli jsme srovnat několik odrůdových vín ve dvou kvalitativních řadách – AOC a Grand Premier Cru. Bylo to zajímavé, atraktivní i poučné.

Ten, kdo očekával suchá vína, mohl jich ochutnat jen minimálně. Drtivá většina byla totiž polosuchá (tedy podle našeho vinařského zákona), nicméně díky vyšší kyselině byla vína dostatečně pikantní, ale zároveň s rozumným alkoholem, pohybujícím se většinou kolem 12 %.

Začínali jsme vínem Rivaner 2008 AOC z Côtes de Grevenmacher. Odrůda u nás známá jako Müller Thurgau se představila v příjemně pitelné, nekomplikované ovocně-květinové verzi a v polosuchém provedení (11,4 g/l zbytkového cukru). Pěkné zavínění za velmi vstřícnou cenu.

Následoval Pinot Blanc 2007 AOC z Côtes de Rémich. Měkce ovocné a lehce pikantní víno, zakulacené a středně plné v těle. Víno bylo následně konfrontováno s nejvyšší řadou Pinot Blanc 2007 Grand Premier Cru z Caves de Stadtbredimus. Velmi příjemná vůně (nazrálé ovoce ve smetanovém kabátku), v chuti plné, měkce ovocné a šťavnaté s příjemně pikantní, delší dochutí. Jedno z nejlepších vín večera.

A vrátili jsme se do nižší řady – Riesling 2007 AOC z Côtes de Grevenmacher. Ve vůni nazrálé jižní ovoce (broskve, meruňky), v těle lehčí, ovocné a pikantní. Ryzlink má o něco tenčí tělo, v dochutí jsou cítit minerální tóny.

Riesling 2007 Grand Premier Cru z prestižní polohy Coteaux de Schengen voněl nejen po nazrálém světlém ovoci, ale mohl se pochlubit také zřetelnými minerálními tony. Jemně nasládlé víno (11,4 g/l zbytkový cukr) s příjemnou kyselinkou (7,2 g/l) mělo bohatší, ovocité a výrazně pikantní tělo s delší dochutí. Poměrně delikátní a hezky pitelný ryzlink.

Návratem zpátky, nicméně plánovaným, bylo víno Pinot Gris 2007 AOC z Côtes de Rémich. Ve vůni i chuti jemné ovoce (meruňky, broskve), v těle zakulacené a lehce nazrálé, jen s decentní pikantností v dochuti. Víno působilo malinko nudným, řekl bych unaveným dojmem.

Zato jeho vyšší bratříček, Pinot Gris 2007 Grand Premier Cru z Coteaux de Schengen, potěšil bohatou a mnohovrstevnou vůní i chutí. Ve vůni přezrálé ovoce, jemné minerály i máslové tóny. V chuti harmonické, kombinace citrusů, bylin a jemných minerálů. Polosuchá „šedivka“ s velmi vstřícnou a mazlivou dochutí.

Zklamáním byl pro mne Gewürztraminer 2007 Machtum Gollebour Grand Premier Cru z Côtes de Grevenmacher. Ve vůni sušená citrusová kůra, stopa růží a exotického liči. Ve vůni identické, ale málo pikantní, naopak zřetelně nasládlé a bez jiskry. Poněkud unavené víno.

Nesrovnatelně živější bylo lehce barikové Chardonnay 2008 Grand Premier Cru z Coteaux de Grevenmacher. Ve vůni nazrálé ovoce s lehkým vanilkovým závojem. V chuti identické a příjemně pikantní s delikátní, ale jemnou vanilkovou stopou v závěru.

Desátým vzorkem bylo víno z u nás málo známé odrůdy Auxerrois, ročník 2007, řada Grand Premier Cru z Coteaux de Schengen. Pro toto víno mám jistou slabost, i když proti ročníku 2006 se mi zdálo poněkud méně pikantní. Každopádně je to plné a uhlazené víno s vůní nazrálého ovoce a máslově-smetanovými tóny. V těle měkce ovocné (broskve, meruňky), zakulacené s jemně pikantní dochutí. Přidal bych mu trochu na šťavnatosti, a možná zjemnil poněkud výraznější kyselinku.

Následovala tři vína z modré odrůdy Pinot noir – každé v jiné barvě. Nejprve Vinifié en Blanc 2009 AOC z Chateau Edmond de La Fontaine, tedy bílé z modrého. Jen lehounce narůžovělé víno s vůní jemných peckovin bylo v chuti ovocně nasládlé, jemné a pikantní v závěru. Příjemné letní pití, kterému slušní dostatečné vychlazení.

Následovala „růžovka“, neboli Pinot noir 2008 Rosé AOC z Chateau Edmond de La Fontaine. V bohaté vůni jahody se smetanovým jogurtem. V chuti plnější s náznakem peckovin, jemně pikantní v závěru. Jedno ze dvou skutečně suchých tichých vín večera!

Tím druhým byl Pinot noir 2007 Rouge AOC, opět z Chateau Edmond de La Fontaine. Ve vůni zřetelné peckoviny, v těle suché, příjemně ovocné a lehce pikantní a hezky pitelné, nicméně poněkud méně extraktivní víno. Spíše letní typ červeného.

A celou sestavu jsme zakončili „bublinkami“, tedy šumivým vínem vyráběným tradiční metodou zraním v láhvi. Crémant de Luxembourg Poll-Fabaire Cuvée brut AOC. Víno s vůni nazrálého ovoce, v chuti lehce zakulacené, pikantní, s poměrně bohatým perlením. Osvěžující závěr bohatého vinného večera. Po „bublinkách“ byly moje chuťové buňky opět připraveny na dodatečné přechutnávání.

„Vrcholový tým“ byl tentokrát poněkud oslaben, nicméně tady je jeho ortel:

Pinot blanc 2007 GPC – 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling 2007 GPC a Pinot Gris 2007 GPC – 8,9 b., Chardonnay 2008 GPC – 8,8 b., Crémant de Luxembourg – 8,6 b., Auxerrois 2007 GPC a Pinot noir Rosé 2008 – 8,5 b., Riesling 2007 AOC, Pinot noir Vinifié de Blanc 2009 a Pinot noir Rouge 2007 – 8,4 b., Pinot blanc 2007 AOC – 8,3 b., Pinot Gris 2007 AOC – 8,1 b., Gewürztraminer 2007 GPC – 8 b. a Rivaner 2008 AOC – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist