Lucemburské hrozinky od Mosely

22. 7. 2009

Premiéra lucemburských vín ve Viničním altánu se vydařila: vína byla výborná a účast hostů bohatá. Jiří Vojta z dovozní společnosti Bohemia Bourg S.a.r.l. nám představil čtrnáct vzorků vín vinařství Les Domaines Vinsmoselle, a to z několika kvalitativních řad, včetně dvou špičkových šumivých, vyráběných tradiční metodou zraním v láhvi. Tyto crémanty a šest odrůdových vín řady Grand Premier Cru měly opravdu vysokou kvalitu.

Kromě tří „komerčních“ vín pro gastro z řady 66 – Sixty Six (weis, rosé a rouge), která byla sice dobře pitelná, nicméně ve sklepě lehce „ořezaná“ pro poněkud univerzální vkus, moc nepřesvědčil také vstupní Rivaner 2006 (Côtes de Grevenmacher) ze základní řady Marque National. Ovocně-květinové, jemně pikantní a nekomplikované víno s lehkou minerální dochutí, která přecházela do slabé hořčinky. Pitelné, ale bez vzrušení. Mimochodem, Rivaner je místní název pro odrůdu Müller-Thurgau.

Naopak velmi dobře mne naladil Cremant de Luxembourg Poll-Fabaire Cuvé Brut. Spravedlivá kombinace Ryzlinku rýnského a Pinotu Noir. Ovocná a lehce minerální vůně i chuť v jemně perlivém a pikantním těle. Osvěžující, příjemně živý sekt!

Z následující šestky Grand Premier Cru nebylo jednoduché zvolit to nejlepší. Riesling 2006, Sellection Coteaux de Schengen, byl (nepřekvapivě) ovocně-minerální (lehké „petrolejové“ tóny), zakulacený v pikantním těle. Velmi zajímavý závěr: nazrálé ovocné tóny s nádechem karamelu. Atraktivní i příjemné!

Pinot Blanc 2007, Stadtbredimus Primerberg, byl mým lehkým favoritem. Ve vůni i chuti bohatě nazrálé ovoce s lehkou smetanou i jemnou minerální krajkou. Pikantní i boubelaté víno s přitažlivou dochutí máslových tónů i minerálů.

Velmi atraktivní byl rovněž Pinot Gris 2007, Sellection Coteaux de Schengen. U něj převládalo jižní tropické ovoce (mango, ananas), ale také meruňky – a to vše s delikátními medovými tóny. Víno plné s delším závěrem, ale také s výraznější minerální stopou, která někdy přecházela až v lehkou hořčinku.

Pro mnohé byla poněkud exotická odrůda Auxerrois. Víno z vrcholové řady Grand Premier Cru (Sellection Coteaux de Schengen), ročník 2006, bylo ve vůni i chuti nesmírně vstřícné. Převládalo přezrálé ovoce (meruňky, broskve), to vše v lehkém medovém kabátku. Víno nasládlé, jemně pikantní a zakulacené, řekl bych – mazlivé.

Chardonnay 2007 barrique, Coteaux de Grevenmacher, nám nabízelo příjemné vanilkové tóny na pozadí nazrálého ovoce (reneta, banán). V chuti velmi pikantní s výrazně kousající kyselinkou v prodlouženém ovocitém závěru.

Posledním vínem z řady Grand Premier Cru byl Gewürztraminer 2008, Sellection Coteaux de Schengen. V krásné vůni byl cítit vyzrálý hrozen, ale postupně také mandarinka i exotické liči. Plné, příjemně aromatické víno, možná až překvapivě svěží v bohatém těle plném ovoce. V závěru pak mile pikantní, což není u této aromatické odrůdy (byť jde o mladé víno) vždy samozřejmostí.

Zážitkem bylo také druhé šumivé víno, růžový Cremant Poll-Fabaire, Pinot Noir Brut. Ve vůni kombinace tmavého ovoce a živočišných tónů (kůže). V bohatém ovocném těle s delikátním perlením byl opět zřetelný (zpočátku) lehký živočišný „štych“. V závěru potěší také jemně pikantní a delší závěr.

Pinot Noir Rosé 2008 byl nečekaným přídavkem. Růžové víno s plnou ovocnou vůní (jahody, třešně, višně). V chuti poměrně jemné a pikantně ovocité víno.

Závěrečný Pinot Rouge 2007, Chateau Edmond de la Fontaine (Moselle Luxembourgeoise Appellation Contrôlée) byl příjemným modrým pinotem severního typu. Jemně ovocný ve vůni (višně v griotce), stejně tak i v lehce kořenité chuti. V závěru pikantní, třebaže ne tak hluboký, jak bychom si možná přáli. Pinot Noir má v lucemburské části Mosely dobré, nikoliv však zcela ideální podmínky pro výrobu prvotřídního červeného vína. Originální víno, kterému se však nedostává výraznější plnosti.
A rozhodnutí „vrcholového týmu“?

Chardonnay – 9,1 bodu (z 10 možných), Auxerrois – 9 b., Pinot Gris, Gewürztraminer a Cremant Pinot Noir Brut – 8,9 b., Pinot Blanc a Riesling – 8,8 b., Cremant Cuvée Brut – 8,5 b., Pinot Rouge – 8,4 b., Pinot Noir rosé – 8,1 b., Sixty Six Rouge – 8 b., Sixty Six Rosé – 7,9 b., Rivaner – 7 b. a Sixty Six weis – 6,9 bodu.
Text Libor Chlupatý
Fotografie autor a Daniela Chlupatá

TOPlist