Maděřičova paleta s bílými špičkami

24. 6. 2009

Již potřetí nám Ludvík Maděřič, osobitý vinař z Moravského Žižkova, představil svá vína ve Viničním altánu. Také letos bylo vzorků požehnaně – celkem čtrnáct, v drtivé většině z ročníku 2008. Filozofie Maděřičova vinařství je celkem jednoduchá. Vyrábět přívlastková odrůdová vína, čistá, nekomplikovaná a dobře pitelná. A to v nerezu, bez použití sudů, včetně barikových. Právě na téma barik Ludvík Maděřič často zabrousí a přitom prohodí pár slov, pro „dub“ nepříliš lichotivých. Tady se tak trochu projevuje „moravská palice“ ze Slovácka, odkud vinař pochází.

Takže jsme ochutnávali čtrnáct „nerezových“ odrůdových vín poměrně vyrovnané kvality, přičemž i tentokrát bílá zřetelně vítězila. A králem byl Sauvignon.

Loni patřil „najburk“ k nejlepším, tentokrát Neuburské 2008 v pozdním sběru, ovocně-květinové, suché a poměrně pikantní víno příliš nezaujalo, především díky tenčímu tělu a malinko fádní dochuti.

Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru nebyl sice žádná „bomba“, nicméně působil příjemným dojmem. Jemně ovocité víno ve vůni i chuti (náznak citrusů a lipoviny) s lehkým minerálním „štychem“. Decentně zakulacené víno se středně dlouhým závěrem.

Následovaly dvě jakostní „růžovky“ z ročníku 2008 – Zweigeltrebe a Frankovka. Příjemná ovocitá vína – Zweigeltrebe mělo plnější růžovou barvu a vonělo i chutnalo po jahodách se smetanou, zatímco „cibulově“ zabarvená Frankovka měla ve vůni i chuti spíše směs peckovin a lesních plodů. Obě růžová vína se krásně hodí k letnímu posezení a nepochybně si najdou dostatek zájemců.

Následující jakostní Dornfelder 2008 byl vyroben metodou bílého vína. Velmi lehké a svěží víno, bohatě ovocné (třešně, višně) a jemně zakulacené, stejně jako „roséčka” velmi vhodně pro letní pití. Doufám, že v tomto stylu nezůstane u jediné vlaštovky!

Pokračovali jsme bílými víny. Nejprve Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů na hranici polosuchého vína. Osobně mne toto víno velmi zaujalo, a to především díky kombinaci nazrálého ovoce, medu, minerálních i lehce botrytických tónů ve vůni i chuti. I díky příjemné pikantnosti jsem ho zařadil mezi špičku večera.

Tam bych zařadil i Tramín červený 2008 ve výběru z hroznů. Víno s krásnou až delikátní vůní vyzrálého hroznu a jemného růžového oleje, ale také s čistou, atraktivně pikantní a elegantní chutí bez závěrečné hořčinky.

Velmi přitažlivé bylo i Chardonnay 2008 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé ovoce s náznakem citrusů, medu a jemných minerálů. V těle nasládlé (16,6 g zbytkového cukru), poměrně plné a s chutí vyzrálého hroznu se špetkou minerálů. Víno by však potřebovalo nějaký čas ležet v láhvi, aby se harmonizovala kyselina a zbytkový cukr.

Následoval již zmíněný vrchol večera, Sauvignon 2007 v pozdním sběru. Polosladké víno (18 g zbytkového cukru) s vůní nazrálého ovoce (angrešt, bílý rybíz), medu a botrytických tónů. V nasládlé a plné chuti, delikátně pikantní, se objevily všechny prvky z jeho aroma. Opravdu hezká kombinace, která je již nyní připravena, ale nepochybně se bude ještě minimálně několik měsíců vylepšovat.

Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru, suché, velmi ovocité (tmavé peckoviny) a nekomplikované víno s velmi pikantní dochutí. Tenčí červené víno pro léto!

V obdobném stylu, jen malinko kořenitější, byla Frankovka 2008 v pozdním sběru. Víno s ještě zřetelným tříslem potřebuje opravdu pár měsíců odpočívat v láhvi – pak bude nepochybně přítulnější, i když na hloubce již nezíská.

O něco atraktivnější byl jakostní Cabernet Moravia 2007. Víno již vyzrálejší, což se projevilo ve vůni i chuti. Nazrálé tmavé lesní plody doprovázely jemné tóny zelené papriky a hořké čokolády.

Trochu více jsem očekával od Cabernetu Sauvignon 2008 v pozdním sběru, který mi loni celkem chutnal. Velmi mladé víno, což cabernetu na kráse moc nepřidá, bylo sice výrazně ovocné a pikantní (6 g kyseliny a litr), ale ještě neučesané a především poněkud tenčí. Za roku bude v ideálním stavu, ale dramatická změna to rozhodně nebude.

Mnohým lahodil závěrečný jakostní Dornfelder z ročníku 2007. Měkce ovocné víno (borůvky, ostružiny) s tóny vanilkového jogurtu bylo poměrně uhlazené, příjemně pitelné. Toto bezproblémové víno mnohé uspokojí, ale málokoho vzruší. Což platí i o mně…

A „vrcholový tým“?

Sauvignon – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé – 8,9 b., Tramín červený – 8,8 b., Chardonnay – 8,7 b., Zweigeltrebe rosé – 8,1 b., Frankovka rosé, Cabernet Moravia a Dornfelder 2007 – 8 b., Ryzlink rýnský a Dornfelder 2008 – 7,9 b., Cabernet Sauvignon – 7,6 b., Neuburské a Frankovka 2008 – 7,4 b. a Svatovavřinecké – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist