Mazlivá vína od Šomanů

30. 7. 2009

Premiéra ve Viničním altánu se dolnodunajovickému rodinnému Vinařství Šoman rozhodně zdařila. Třináct vzorků, převážně bílých vín, nám sklepmistr Marek šoman představil ve velmi dobré formě. Navíc prakticky všechna vína se mohla pochlubit pěkným poměrem cena/výkon! Některá vína jsem měl možnost ještě jednou přechutnat – a příjemně mne překvapila.

Kabinetní Müller Thurgau, kterým jsme se zavínili, byl příjemně aromatický (nazrálé ovoce – až banán, jemný dotek muškátu), v těle lehce zakulacený, ovocný (žlutá jablíčka) a decentně pikantní. Hezké víno na běžné pití.

Neuburské 2008 v pozdním sběru bylo doušek od doušku lepší. Víno na hranici polosuchého, měkce ovocné ve vůni i chuti s lehkou květinovou stopou. V těle dostatečně zakulacené, lehounce nasládlé a hezky mazlivé s jemnou kyselinkou. Kvalitní víno s příznivou cenou.

Obdobně vstřícný byl ke mně i kabinetní Ryzlink vlašský. Ve vůni byl kromě žlutého ovoce cítit také vlašský oříšek a především vyzrálý hrozen. Ve velmi pikantním a svěžím, byť poněkud lehčím těle byly cítit i tóny černého bezu.

Zajímavé bylo Cuvée Žaneta 2008 v pozdním sběru (Rulandské modré, Rulandské bílé a Sauvignon). Měkce ovocná vůně s lehounkým závanem lesních jahod. V těle elegantně nasládlé, lehce pikantní, ovocité víno s jemnými tóny jahod. Také jsem ho s odstupem několika dní přechutnal – víno má svoji kvalitu, třebaže potřebuje ještě trošku „srovnat“. Nic hlubokého, ale příjemně pitelné víno!

Chardonnay 2008 v pozdním sběru bylo z poloviny vyrobeno metodou sur lie a bylo to v jeho vůni i chuti znát. Prakticky ještě suché víno s plnou, nicméně ne dramaticky výraznou ovocnou vůní (ananas, broskev, ale i stopa sladké kukuřice). V ovocitém těle plné víno s lehkými tóny kvasnic, pikantní v delší dochutí.

Také Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru leželo na kvasnicích. Suché víno s vůní tropického ovoce (bonbony bonpari), plnější v chuti, mile zakulacené, s lehkou směsí jemných kvasnic a minerality v závěru.

Jemný, ale i tak atraktivní mi připadal Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Ve vůni decentní broskve se závanem černého rybízu. V těle uhlazený, jemně zakulacený, poměrně lehký a zároveň pikantní.

Ještě o malý stupínek výš bych zařadil Tramín červený 2008 v pozdním sběru. Ve vůni jemné ovoce, vyzrálý hrozen a exotické liči. V chuti lehký a jemný, ovocitý (vyzrálý hrozen, liči). Na tramín docela pikantní víno, které se dobře hodí pro delší pití – a to i těch, kteří nemají „voňavky“ příliš v lásce.

Polosuchý Aurelius 2008 ve výběru z hroznů s pěknou vůní (jemná hruška, lehká stopa muškátu) a elegantně zakulaceným tělem. V ovocném základu jsem cítil nevyzrálý ananas, hrušku i špetku muškátu. Poměrně pikantní víno s příjemně ovocnou dochutí.

Doslova mne dostal klaret Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Polosladké víno (15,5 g. zbytkového cukru), ne náhodou držitel zlaté medaile z letošního Vinum Juvenale. Ve vůni jemné peckoviny a „lesní směs“. V zakulaceném těle bohatě ovocité a krásně pikantní v závěru. Víno pro potěšení!

Jakostní Cabernet Moravia 2007 byl vyzrálý, tenčí, ale příjemně pitelné. Červené víno na letní posezení s vůni i chutí peckovin a s jemnou kořenitou stopou zelené papriky.

Opravdu mne potěšilo Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Ve vůni základ lesního ovoce s kořenitou a živočišnou stopou. V těle měkce ovocité, příjemně uhlazené a delikátně pikantní v poměrně delší dochuti. Laskající pinot za opravdu příjemnou cenu.

A sladká tečka nakonec – Aurelius 2007 ve výběru z bobulí. Zdařilý sladký Aurelius, který je přes svých 56,5 g zbytkového cukru pikantní a elegantní. Ve vůni tropické plody se stopou citrusů. Ve vůni i chuti jemná botrytida, krásně plné a elegantní víno. Víno s charakterem, po němž zůstává na patře hezká vzpomínka.

Proto se již nyní těším na příští setkání s Markem Šoman a víny z dolnodunajovického sklepa.

A hodnocení „vrcholového týmu“:

Aurelius, výběr z bobulí – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské modré – 8,9 b., Cabernet Sauvignon klaret – 8,6 b., Aurelius výběr z hroznů – 8,4 b., Rulandské šedé – 8,1 b., Cabernet Moravia – 8 b., Sauvignon, Neuburské a Chardonnay – 7,9 b., Tramín a Cuvée Žaneta – 7,8 b., Ryzlink vlašský 7,7 b. a Müller Thurgau – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist