Mělnické paleta Bettiny Lobkowicz

3. 2. 2010

Plný „hlavní sál“ Viničního altánu netrpělivě očekával paní Bettinu Lobkowicz a její vína. Navštívila nás po téměř třiatřiceti měsících a tentokrát přivezla osm vín ze svého „staronového“ mělnického vinařství.

A jaká to byla vína. Velmi zajímavá, obitá s určitým charakterem, v několika případech u nás vyvolávala velmi potěšené pomlaskavání. Myslím, že to pani Bettinu potěšilo. A to nás čeká ročník 2009, který je údajně velmi zdařilý!

Ostatně naznačil to již vstupní Muškát moravský, zemské víno z letošní sklizně.

Mladé víno pro radost, mělnická ukázka ve stylu Svatomartinského. Osobně si myslím, že mladý moravský muškát by Svatomartinským vínům lépe slušel než sice raná, nicméně stále vzácnější a aromaticky často nepříliš vstřícná „večerka“ – tedy pro tato vína povolené Veltlínské červené rané.

Z Mělníka to bylo jemně aromatické (zralý hrozen, citrusy), v těle lehčí, překvapivě zakulacené a pikantní víno se střídmou grepovou dochutí. Víno lahvované v listopadu – Svatomartinským by dělalo čest!

Následovala dvě cuvée. První bylo z odrůd Chardonnay a Pinot Blanc 2007 v kabinetním provedení. Ve vůni již nazrálé ovoce, jemné minerály a lehce máslová stopa. V identickém těle bylo jemně zakulacené, poměrně pikantní s minerálně-máslovou, středně dlouhou dochutí.

O něco plnější a chuťově bohatší bylo cuvée Pinot Gris & Tramín 2008 v pozdním sběru. Ve vůní bohaté jižní ovoce s lehkou vanilkovou stopou. V těle elegantní, mazlivě zakulacené a bohatě ovocné v příjemné dochuti. Víno relativně mladé, ale již nyní dostatečně připravené k pití.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2007 potvrdil, že této odrůdě se na Mělnicku daří. Námi ochutnávaný měl téměř „klasickou“ vůni – nazrálé ovoce, lipový květ, špetka limetky a delikátní „petrolejový“ závoj. Suché, ale příjemně zakulacené víno s malinkým zbytkovým cukrem navíc. Velmi pikantní, svěží se středně dlouhou dochutí.

Tramín červený 2007, rovněž kabinetní, měl malinko potlačenou vůni, otevíral se postupně, chvilku mu to trvalo. Ve vůní spíše citrusové plody, snad pomerančová kůra. V chuti se zdálo zpočátku plné, později přechází do větší štíhlosti. V jen malinko pikantní dochuti cítíme špetku kořenitosti.

Po tichých bílých vínech přišel na řadu Sekt Bettina Lobkowicz Brut, vyrobený klasickou metodou zráním v láhvi z Ryzlinku rýnského. Mne opravdu potěšil. Víno s nádhernou odrůdovostí ve vůni i chuti (citrusy, chlebovinka, minerální, opravdu jemné „petrolejové“ tóny). Suchý, ale lehounce zakulacený a velmi svěží sekt s jemným a bohatým perlením. Lahůdka pro každou příležitost!

Jednoznačně nejlepšími tichými víny byla obě červená z požehnaného ročníku 2006. Nejprve Pinot Noir 2006 ve výběru z hroznů, barrique. Ve vůni nazrálé lesní ovoce, náznak živočišných tónů, ale také špetka vanilky v lehce kouřovém kabátku. V jemné, delikátně džemovité chuti byla k rozeznání čokoláda. Lehounce pikantní víno s elegantním závěrem.

Bohatší, jen o něco mále uhlazenější, bylo závěrečné Svatovavřinecké 2006, barrique. Ve vůni nazrálé peckoviny, čokoláda a stopa vanilky. Tělo čisté, bohatě ovocné, macatější s nezbytnou pikantní dochutí. Mimořádně vydařené Svatovavřinecké, které se v této severní vinařské oblasti podaří jen ve výjimečných ročnících. Překvapilo a potěšilo!

Myslím, že to dostatečně ocenil také „vrcholový tým“:

Sekt Bettina Lobkowicz – 9 bodů (z 10 možných), Pinot Noir 2006 – 8,9 b., Svatovavřinecké 2006 – 8,8 b., Pinot Gris & Tramín – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2007 a Chardonnay & Pinot Blanc – 8,5 b., Tramín červený – 8,4 b. a Muškát moravský 2009 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist