Mělnické předvánoční potěšení

20. 12. 2013

      Hned na počátku mého povídání o degustací vín z mělnického Vinařství Bettiny Lobkowicz mohu stručně konstatovat to, co jsem o ochutnávce ve  Viničním altánu napsal loni: Příjemná vína v tradičně uvolněné atmosféře s charismatickou vinařkou. Je to vždy takové milé předvánoční potěšení. Pro naše patro i duši. Červnové povodni na Mělníku navzdory!
      Téměř na den přesně po roce jsme ochutnali deset vín z ročníků 2007 až 2013. A právě nejmladším vínem jsme se zavínili. Zemský Muškát moravský 2013 byl velmi osvěžující a své poslání rozhodně splnil. Pěkná vůně muškátu a sladkého grepu. Chuť ovocná, jemně kořenitá, opět se zřetelným vyzrálým grepfruitem. Tělo poměrně šťavnaté s pikantním závěrem.
      O rok starší Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru byl (vzhledem k odrůdě) přece jen ještě mladý. Ve vůni ovocně-minerální, v chuti ovocný a výrazně pikantní s bohatou kyselinou. Víno podle mne potřebuje alespoň rok ležet v láhvi.
      Pro mne byla vrcholem degustačního večera následující „bublinková trojice”: sekty Bettina Lobkowicz vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi. Prvním byl sekt brut z ryzlinku rýnského (2011). Krásná vůně nazrálého světlého ovoce a jemné chlebovinky. Chuť plnější, jemná kombinace světlého ovoce, medových a lipových tónů. Tělo lehce zakulacené, bohatě perlivé s pikantním ocáskem.
      Nejvíce mi však chutnal sekt Bettina Lobkowicz (burgundské cuvée) brut z odrůd Pinot Noir, Pinot Blanc a Pinot Gris. Velmi bohatý a hutný, téměř boubelatý sekt plný delikátních tmavých peckovin ve vůni i chuti. Perlení jemné, ale vytrvalé. Závěr měkce pikantní.
      Třetím sektem Bettina Lobkowicz byl brut Pinot Noir klaret 2011 s vůní jemných tmavých peckovin. Také chuť byla měkce ovocná s tóny decentní pecičkové hořčinky. Dochuť byla příjemně ovocná, poměrně elegantní.
      Velmi svěží bylo Svatovavřinecké rosé 2012. Kabinetní víno vonělo po jemných třešních a višních, zřetelná byla i pecičková stopa. V chuti téměř identické, jen s přídavkem jahod. Tělo šťavnaté a velmi pikantní, středně plné.
      Rozdílné názory jsem zaznamenal ve své okolí ohledně Tramínu 2012 ve výběru z hroznů. Možná trošku odlišný od většiny „typických” moravských tramínů, nicméně mně opravdu chutnal. Polosladké víno 18,7 g/l zbytkového cukru) s kořenitou vůní včetně exotického liči. V chuti plný, bohatý a sladší s měkce pikantním závěrem. Příjemné přípitkové víno pro slavnostní příležitosti.
      Velmi zajímavé bylo první červené, zemské víno Lobkowicz cuvée, „povodňové víno” z barikových sudů, které sice unikly pohromě, nicméně údaje o jejich obsahu jaksi zmizely. Krásná vůně tmavých, možná trochu čokoládových višní. Tělo téměř sametové, jemně kořenité s lehounce pikantním závěrem.  Pěkné víno k jídlu i na delší pití.
      O závěr se postaraly dva modré pinoty. Ten první byl v pozdním sběru z ročníku 2007. Ve vůni jemně kořenité, vyzrálé tmavé ovoce. Chuť ovocná, lehce čokoládová, uhlazená s decentně pikantním závěrem.
      Ještě více mne potěšil závěrečný Pinot Noir 2009 v pozdním sběru, barrique. Velmi elegantní víno s vůní lehounce kořenitých tmavých peckovin a jemných tónů lesních plodů. V těle nazrálé, plné se sládnoucími, velmi jemnými tříslovinami, což je stopa po 18 měsících zrání v barikovém sudu. Příjemně nasládlé tóny ovoce a dubového dřeva jsou součástí delšího závěru. Inspirující závěr se vstřícnými víny z vinařství, které je jakými „mělnickým Fénixem”, který již poněkolikáté vstal nikoliv z popela, ale z vody.
      A takto vína hodnotil „vrcholový tým”:
Sekt Bettina Lobkowicz (burgundské cuvée) – 9,1 bodu (z 10 možných), sekt Bettina Lobkowicz Ryzlink rýnský a Pinot Noir 2009 – 9 b., sekt Bettina Lobkowicz (Pinot Noir klaret) – 8,9 b., Lobkowicz cuvée červené – 8,7 b., Tramín 2012 – 8,5 b., Svatovavřinecké rosé – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2012 – 8,2 b. a Muškát moravský 2013 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist