Mělnickému večeru vládl „král vín”
17. 3. 2014
Jsem rád, že alespoň dvakrát do roku můžeme ve Viničním altánu ochutnat vína z Čech. Jedním z pravidelných hostů je již několik let Luděk Vondrák, jehož vína z Mělníka mne vždy potěší. Tradičně je to opravdu milé a příjemné přechutnávání kvalitních vín se sympatickým vinařem, kterému příroda v posledních letech ne vždy přeje.
Tentokrát nás potěšil jedenácti víny, v drtivé většině z ročníků 2013 a 2012, mezi nimiž vévodily čtyři ryzlinky rýnské.
Vstupním vínem byl velmi zajímavý Ryzlink rýnský 2013, zemské víno, které svou kyselinou (kolem 8 g/l) trochu připomínalo ryzlinky z podobného ročníku 2010. Myslím, že toto ještě hodně mladé víno má před sebou velmi pěknou perspektivu. Vůně ovocně-minerální s lehkou stopou lipoviny. Obdobně v chuti, která je lehounce zakulacená a decentně nasládlá s pikantním závěrem, v němž se opět objevují tóny lipového květu.
Suchý byl rovněž zemský Kerner 2013 (cukernatost moštu 20 °NM). Výraznější ovocná vůně se vzdálenými tóny minerálů. V chuti měkce ovocný s jemnou stopou květin. Nechybí také špetka minerálů ve středně plném těle s výrazně pikantním závěrem.
A ještě jedno suché víno z ročníku 2013 – zemské Rulandské šedé. Víno s výrazným aroma jižního ovoce. Také v chuti dostatečně ovocné, svěží a výrazně pikantní. Také toto víno má pěknou perspektivu po minimálně půlročním ležení v láhvi. Ale dal bych mu i rok!
Zemský Tramín červený 2013 byl polosuchý. Pěkná vůně po exotickém liči, vyzrálých citrusech a náznaku růží. Chuť ovocně-květinová, jemně nasládlá, šťavnatá s pikantním závěrem bohatým na citrusové tóny.
Prvním vínem z ročníku 2012 bylo Rulandské bílé v pozdním sběru, které jsme ochutnali již na loňské prezentaci. A ani letos nezklamalo, naopak ještě rozkvetlo do krásy. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l) s mazlivou vůní nazrálých světlých peckovin a stopou květin. V chuti měkce ovocné, zakulacené s uhlazeným, příjemně pikantním závěrem.
Pro mne jedním ze dvou nejlepších vín večera byl polosuchý Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny, lipovina a jemné minerální tóny. Chuť bohatě ovocná, měkce pikantní a šťavnatá. Tělo téměř mazlivé s delším závěrem.
Kvalitou se mu blížil polosladký (28,5 g/l zbytkového cukru) Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru ze stejné trati, jen hrozny byly sbírány o měsíc později. Ve vůni výrazné ovoce a zřetelné minerální tóny, které se začínají podobat petrolejovým. I u tohoto ryzlinku předpokládám krásnou perspektivu.
Rozhodně zdařilé, i když výrazně sladší (36,7 g/l zbytkového cukru) bylo již loni ochutnávané Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Vůně bohatá, ovocně-minerální. Stejně tak chuť, navíc plná a hodně zakulacená s jemně pikantním závěrem. Loni jsem napsal, že „víno se bude ještě vyvíjet, jsem přesvědčen, že jen v dobrém”. Potvrdilo se to, ale zároveň to platí i pro nejbližší budoucnost v řádu dvou let.
Jako „neutralizační vsuvku” zařadil vinař jakostní Svatovavřinecké 2012. Suché, ovocité víno s vůní a chutí jemně džemovitého tmavého ovoce. Lehce pikantní víno na běžné pití s decentními tóny pecičkové hořčinky v závěru na patře.
Na řadu přišla dvě bílá a výrazně sladší vína. Nejprve Kerner 2012 ve výběru z hroznů. Sladké víno (41,5 g/l zbytkového cukru) s vůní vyzrálé hrušky a žlutého melounu. Ve vůni uleželé světlé ovoce, tělo výrazně nasládlé, jemně minerální s lehounce pikantní dochutí. Na mne již příliš sladké, nicméně pro někoho příjemné přípitkové víno!
O závěrečnou, i když ne nejsladší tečku se postaral nám dobře známý Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr. Polosladké víno (26,7 g/l zbytkový cukr) s výrazným alkoholem (14,8 %) a dostatečnou kyselinou (7,6 g/l). Ve vůni hrozinky, med a jemné minerály na vyzrálém ovocném základě. V chuti identický, pikantní s krásnou stopou ušlechtilé plísně. Mohutný bezcukerný extrakt – 34,5 g/l. Krásně harmonické víno, u kterého ani nevadí výrazně vyšší alkohol (14,8 %). Je to ambrósie a lék zároveň – takový krásný, tekutý „penicilín”.
A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Ryzlink rýnský 2012 (polosuchý) – 9,1 bodu (z 12 možných), Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr – 9 b., Rulandské šedé 2012 a Ryzlink rýnský 2012 (polosladký) – 8,8 b., Rulandské bílé 2012 – 8,7 b., Tramín červený 2013 a Kerner 2012 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2013 – 8,5 b., Kerner 2013 – 8,4 b., Rulandské šedé 20123 – 8,3 b. a Svatovavřinecké 2012 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý