Mělnický večer ve stylu paní Bettiny

6. 1. 2012

Další nesmírně příjemné setkání s domácími, tentokrát nikoliv moravskými, ale českými víny z Mělníka, jsme si vychutnali ve Viničním altánu. Paní Bettina Lobkowicz nám již počtvrté představila vína ze svého vinařství, a potěšila přítomné hosty jak nabízenými vzorky, tak svým charismatickým vystoupením.

Představila nám deset vín a jako prémii tři vzorky vínovice: z Tramínu červeného, Svatovavřineckého a Rulandského modrého. Vstupním vínem bylo bílé Lady Lobkowicz, pitelné cuvée z odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Ryzlink rýnský. Příjemně ovocné, suché víno s lehce minerální stopou. Jemně zakulacené nekomplikované s dostatečně pikantní dochutí. V hodnocení rozdělilo „vrcholový tým”.

Na Mělníku jsou k mání tradičně krásná vína z odrůdy Pinot Blanc, chcete-li Rulandského bílého. To platí i o vínech paní Bettiny. Pinot Blanc 2009 v pozdním sběru potěšil bohatou vůní nazrálého světlého ovoce s lehkými minerálními tóny. V chuti ovocný, uhlazený se zakulaceným a příjemně šťavnatým tělem. Dochuť mile pikantní.

Příjemně mne překvapilo následující cuvée Chardonnay & Pinot Blanc 2007 v kabinetním provedení. Ve vůni naleželé ovoce se špetkou minerálů. V chuti identické, pikantní, šťavnaté a hezky svěží víno. Samozřejmě hlavně k jídlu, jak radí paní Bettina, ale dá se pít celý večer a přitom si k němu můžete jen tak něco ďobnout! A poměr cena/výkon rozhodně skvělý!

Kabinetní Ryzlink rýnský 2009 jsme ve Viničním altánu již ochutnávali v polovině listopadu na „klání” moravských a českých ryzlinků. Od té doby se samozřejmě nezměnil. Ovocně-minerální víno ve vůni i chuti se vzdálenými jemnými tóny petroleje. V suché chuti stále svěží a velmi pikantní víno, které si rozhodně může ještě poležet v láhvi!

Pro sekt Bettina Lobkowicz brut mám slabost. Nezklamal mne ani tentokrát. Ve vůni ovocně-minerální s náznakem chleboviny. V chuti bohatě ovocný, pikantní a šťavnatý s výrazným perlením. Příjemně aromatický v dochuti. Velmi osvěžující „bublinky”, pro mne ideální na vánoční stůl k rybě. Zkuste to!

Zemský Modrý Portugal 2011 to po svěží „bublinkové smršti” nemohlo mít jednoduché. A také neměl. Ve vůni obstál (lehce marmeládové tmavé peckoviny). V chuti to již bylo obtížné. Opět tmavé peckoviny, výrazně pikantní a poněkud ostřejší v dochuti. Velmi mladé a ještě malinko drsné víno, které bych doporučil výhradně k jídlu (tmavé maso, chuťově bohatší a ostřejší těstoviny).

Červená verze Lady Lobkowicz byla v těle přece jen uhlazenější. Ve vůni lehce připálený džem z tmavého ovoce. V chuti identické, pikantní a živé. Opět ideální k tmavých masům, pizze i hutnějším těstovinám s kořeněnou červenou omáčkou.

Pinot Noir 2007 byl rozhodně z vyšší kvalitativní příčky. Elegantní víno ve vůni (tmavé, téměř „griotkové” peckoviny, především višně) i chuti (pikantní tmavé peckoviny, náznak jahod a dřeva). Delší ovocná dochuť s jemným čokoládovým závojem.

Lobkowiczký Vavřinec 2007 zrál pouze v nerezu. Ve vůni tmavé peckoviny, náznak marmelády a závan živočišných tónů (kůže). V chuti bohatý na pikantní tmavé ovoce. Hezky pitelné víno, které může ještě nějakou dobu ležet v láhvi. Pak bude jistě hladší a sametovější!

A na závěr krásné červené české víno: Svatovavřinecké 2006, barrique. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemná čokoláda a stopa kůže. Chuť vyzrálá, příjemně pikantní, bohatě ovocná. A nechybí lehká vanilková stopa po zrání v bariku. Hezká formální tečka, po které se ještě dál přechutnávalo. Na řadu přišly i výborné vínovice z různých odrůd mělnických hroznů. A všeobecné potěšení s příjemného večera umocněné nákupem lahví mělnického.

A takto hodnotil vína „vrcholový tým”:

Chardonnay & Pinot Blanc a Svatovavřinecké 2006 – 9 bodů, Sekt Bettina Lobkowicz – 8,9 b., Pinot Blanc 2009 – 8,8 b., Pinot Noir – 8,6 b., Lobkowiczký Vavřinec – 8,4 b., Ryzlink rýnský – 8,3 b., Lady Lobkowicz červené – 7,9 b., Lady Lobkowicz bílé – 7,7 b. a Modrý Portuigal – 7,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist