Michlovský je špica!

12. 3. 2009

Toto konstatování možná nebude mnohým pochybovačům zrovna lahodit, ale skutečnost je, ať chtějí nebo ne, prostě taková. Nikoliv poprvé jsme se o tom mohli přesvědčit na prezentaci vín z Vinselektu Michlovský ve Viničním altánu.

Jediné, co musím Michlovského vinařství vytknout, je zcela nepřehledný systém jednotlivých řad vín (ať již kvalitativních či pouze speciálních), a s tím související etikety podle tradičního „každý pes, jiná ves“. Uvnitř láhví je to však, alespoň v drtivé většině vín, naprosto v pořádku. Jak se ostatně ukázalo, vína z Vinselektu měla nejvyšší známky „vrcholového týmu“ od chvíle, kdy je na degustacích začal hodnotit.

Miroslav Majer, obchodní ředitel vinařství nás naladil sektem Crémant de Vinselekt 2005 (Pinot, Chardonnay). Je to přesně to šumivé víno, jaké mám rád v případě základních vín dobrých producentů ze Champagne. Tedy ovocné, svěží, lehce pikantní a nekomplikované projevy kvasnic, chleboviny a podobně. Osobně jsem ho hodnotil výš než zbývající členové „vrcholového týmu“.

Nicméně jen dvě vína od něj získala méně než osm bodů, což je také případ „gastronomického“ Ryzlinku rýnského 2007 v kabinetním provedení z řady Latitude 49 (dříve Paralelle 49). Suché, dostatečně pikantní, nekomplikované víno s jemnější vůní ovoce a lipoviny a decentní minerální stopou. V chuti převládaly nazrálé meruňky. K odpovídajícímu jídlu velmi vhodné, jinak bych s ním šetřil.

Prvním opravdovým zážitkem byl Sauvignon 2006 v pozdním sběru z výběrové řady Vinum Palaviense. Nádherná vůně (černý bez, černý rybíz, jemné živočišné tóny v začátku). Suché víno s bohatou chutí kombinující vyzrálé ovoce s černým rybízem a jemnými minerály. Krásné v delší, pikantní dochuti.

Rulandské modré 2007 v pozdním sběru (řada Harmony) na mne působilo poněkud rozpačitě. Kombinace lesního ovoce, vanilky a koření ve vůni i chuti. Právě ta kořenitost, zřejmě barikového původu, mi příliš neseděla. Jinak lehce pikantní a kupodivu v těle uhlazené víno.

Jednoznačně příznivě bylo přijato kabinetní (?) André 2006 z řady Chateau Dowina. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny, v těle plné, opět s náznakem kořenitosti, nazrálé a již lehce sametové. Příjemné překvapení.

Již loni mne potěšila bio Malverina (2004), letos byl pozdní sběr 2006 ještě lepší. Víno, které zrálo částečně v novém barikovém sudu, mělo příjemnou vůni (kombinace nazrálého ovoce, především meruněk, s minerální stopou), v chuti bylo identické, příjemně pikantní (opět meruňky) v poměrně dlouhém závěru.

Následující Chardonnay 2006 v pozdním sběru (Chateau Dowina) zrálo zcela v novém barikovém sudu z francouzského dubu. Ve vůni překvapily počáteční výrazně živočišné tóny. Potom následovala mineralita a vanilka na základě z vyzrálého ovoce, které převládalo i v chuti. K tomu vanilka a jemné minerály. Plné, pěkně vyzrálé víno s delší dochutí.

A další výborné víno – Frankovka 2006 ve výběru z hroznů (Vinum Palaviense). Atraktivní ve vůni – nazrálé tmavé peckoviny, potom až lesní směs. Suché, krásně harmonické víno plné vyzrálého a jemně pikantního ovoce. Výborná frankovka za vyšší cenu.

Přímo skvělé bylo Rulandské modré 20005 ve výběru z hroznů z výjimečné řady Premier. Víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu, kterým bylo opravdu nádherně políbeno. Asi nejlepší moravský pinot, jaký jsem ve Viničním altánu ochutnal. Ve vůni kombinace tmavého ovoce, minerálního závoje a lehkých živočišných tónů. Hladké víno s plným, ovocně-minerálním tělem, jemně pikantní a s hebkou dochutí. Ale ta cena! Spíše ochrana před brzkým vykoupením… Ale možná se mýlím.

Pravda, po takovém vínu musel Cabernet Sauvignon 2005 v pozdním sběru (Vinum Palaviense) poněkud utrpět. Každopádně i toto víno bylo kvalitou vysoce nad průměrem. Ve vůni tmavé lesní plody, káva, čokoláda a jemná vanilka. V mnohovrstevné chuti převládalo tmavé ovoce, jemné tóny papriky a černého rybízu. Velmi delikátní barik s příjemnou dochutí, který se bude ještě lepšit.

A na závěr exkluzivní sladká dvojtečka:

Nejprve polosladké Rulandské šedé 2006 ve výběru z hroznů (Vinum Palaviense) s 37 g zbytkového cukru. Nasládlé, ale velmi pikantní víno plné nazrálého světlého ovoce s lehce minerálním závojíčkem. Krásně elegantní víno s plným tělem a patřičně dlouhou dochutí.

Vrchol nakonec. Asi nejlepší víno večera, medailová Pálava 2007 ve výběru z bobulí (Vinum Palaviense). Krásná kombinace sladkých citrusů, především grepů, nasládlé, ale nádherně pikantní. Naprosto špičková Pálava, pro mne srovnatelná pouze s lechovickou z fenomenální sklizně 2000. Ještě mám pár lahviček uložených. Ale to je jiná historie…

Jen se těším, že na příští prezentaci vín z Vinselektu přijede i Miloš Michlovský, jehož vína zde mají hodně fanoušků. Už loni mi to slíbil, tak snad do třetice příští rok!

A verdikt „vrcholového týmu“?

Pálava 2007 – 9,7 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2005 – 9,5 b., Rulandské šedé 2006 – 9,4 b., Cabernet Sauvignon 2005 a Frankovka 2006 – 8,8 b., Malverina 2006 BIO – 8,7 b., André 2006 – 8,6 b., Sauvignon 20067 a Chardonnay 2006 – 8,5 b., Crémant de Vinselekt 2005 – 8,3 b., Rulandské modré 2007, Harmony – 7,8 b. a Ryzlink rýnský 2007 (Latitude 49) – 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist