Mikulica z Vrbice: vína s charakterem!

27. 1. 2010

Již podruhé jsme měli ve Viničním altánu možnost ochutnat vína z vrbického vinařství rodiny Mikuliců – MiToMa. A protože šéf vinařství Antonín Mikulica těsně před ochutnávkou onemocněl, roli prezentujícího převzal jako minule sklepmistr Michal Válek. Představil nám devět vín, která (až na jedno) byla rozhodně nadprůměrná, a navíc stylově velmi zajímavá. Jak u bílých (včetně klaretu), tak i u tří červených.

Začali jsme polosuchým Sylvánským zeleným 2008 v pozdním sběru. Zakulacené, ve vůni i chuti ovocně-květinové víno s decentními minerálními podtóny. Poměrně šťavnatý sylván, který mohlo být o chloupek pikantnější. Ale pil se hezky.

Tradičně výborný je od Mikuliců Muškát moravský. My jsme ochutnali ročník 2008 v pozdním sběru, polosuché víno (11,2 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin) s nižším alkoholem (10 %) a vůní zralého hroznů, jemných citrusů a koření (stopa majoránky). V chuti téměř identické (výraznější zralý hrozen a citrusy), hezky pikantní s příjemnou dochutí bez zřetelné hořčiny. Opět zdařilý muškát!

Stejně tak se povedlo další aromatické víno – Tramín červený 2008 ve výběru z hroznů. Polosuché, hezký vyvážené víno s bohatou a velmi příjemnou vůní (citrusy, exotické liči, růžový olej). V těle plný a možná až překvapivě suchý s výrazným podílem citrusů. V dochuti si zachoval dostatečnou pikantnost.

Minimálně velmi zajímavé bylo následující Veltlínské zelené 2006 ve výběru z bobulí – botrytický sběr. „Jen“ polosuchý (11,9 g cukru) veltlín z vrbické trati Úlehly musel potěšit milovníky poněkud náročnějších vín, se kterými není žádoucí spěchat, ale dostatečně je vychutnávat. Každopádně víno se postupně otevíralo a odhalilo nám atraktivní ovocně-medovou vůní s lehce „houbovými“ tóny. Velmi extraktivní víno s korpulentním tělem plným nazrálého ovoce v botrytickém kabátku. V dochuti jemná mandlová stopa. Zajímavé víno, ale ne pro běžné pití a také ne pro každého. Já jsem si pochutnal.

Obdobné hodnocení bych mohl použít pro Zweigeltrebe klaret 2007 ve výběru z hroznů. Opět velmi zajímavé, nikterak prvoplánové víno, se kterým se musí jednat polehoučku. To znamená vydýchat, správně nachladit – a potom rozhodně potěší. Měl jsem možnost víno následně dostatečně přechutnat a musím říci, že mne potěšilo ještě více. Polosuchý klaret s vůní i chutí (postupně se otevírá) nazrálých tmavých peckovin, jemných minerálů a špetkou koření. Poměrně extraktivní, zakulacený s jemnou pecičkovou dochutí. V jeho hodnocení jsem se s ostatními členy „vrcholového týmu“ poněkud rozcházel. Asi ho tolik nepřechutnali.

První červené, Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru, bylo nejslabším vínem večera. Hezká vůně (nazrálé peckoviny), ale tenké a dost kyselé tělo, se kterým se na patře nepomazlíte.

Zato jakostní Alibernet 2008 z vrbické vinařské trati Záhumenice byl pro mne příjemným překvapením. Ještě mladý, ale ve vůni hezky vyzrálé lesní ovoce. Připomínal vína jižního typu. V chuti pěkně ovocný, již uhlazený bez „tvrdých“ tříslovin a zelených tónů. V závěru jemná pikantnost naznačuje vínu hezkou budoucnost. Pro ni mluví i trochu vyšší alkohol – 13,2 %. Moc jsem na něj zvědavý tak za rok!

Ani jakostní Neronet 2008 nebyl špatný, jen v porovnání s Alibernetem malinko tenčí a živější. Ve vůni tmavé peckoviny, stopa čokolády a vanilky (a perníkový závan). V chuti pikantní lesní směs s vanilkovým závojem. Víno potřebuje zakulatit, ale obávám se, že na to nemá potenciál. Nicméně již nyní je dobře pitelné.

Závěrečná Frankovka 2006 ve výběru z hroznů byla rozhodně nejlepším vínem večera. Víno těžilo z ročníku, který modrým odrůdám rozhodně požehnal. Vyzrálost hroznů byla zřetelná ve vůni i chuti, víno je již v lahvové zralosti a ještě v ní nějaký rok vydrží. Plná, krásně ovocná vůně (zralé tmavé peckoviny) s jemnou kořenitostí a šupinkami čokolády. V bohaté a identické chuti je frankovka již uhlazená, hezky extraktivní a vyvážená. Víno, které se dá pít celý večer!

To ocenil také „vrcholový tým“, který společně s dalšími hosty vína na závěr večera opravdu vydatně přechutnával:

Frankovka 2006 – 9 bodů (z 10 možných), Muškát moravský a Tramín červený – 8,7 b., Alibernet – 8,6 b., Veltlínské zelené 2006, bobulový výběr – 8,5 b., Neronet – 8,4 b., Sylvánské zelené – 8,3 b., Zweigeltrebe klaret – 8 b. a Modrý Portugal – 6,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist