Milé i poučné srovnání ze Slovenska

12. 9. 2012

     Deset slovenských vín od tří vinařů z Limbachu a Rače vybral pro premiérovou ochutnávku ve Viničním altánu Otomar Frühauf z dovozní společnosti  Vinof.cz. Zajímavá, ale také příjemná premiéra: bylo by žádoucí pokračovat v poznávání slovenských vín, která jsou těm moravskýmna jedné straně velmi podobná, nicméně v mnoha směrech také originální a odlišná. Je to velmi poučná konfrontace pro milovníky nejen moravských a českých vín.
      Jiří Flosman nám představil vína z LVD Limbach, Vinařství Miloš Máťuš (Rača) a z Víno VavrinskýBrehler z Limbachu. Prvním z nich byl Limbašský Silván 2009, známkové víno z vinařství LVD Limbach. Řekl bych zavíňovací vzorek, lehké, ovocně-minerální víno, pikantní s náznakem květinových tónů. Kratší v těle, ale svůj úkol splnilo.
      Pinotcuvée 2010 v pozdním sběru od Miloše Máťuše z odrůd Rulandské bílé a Rulandské šedé překvapilo (na dvouleté víno) zlatavou barvou. Ve vůni přezrálé světlé ovoce, stopa máslových a minerálních tónů. V chuti velmi pikantní, plné (citrusy, med), suché a lehce kořenité. Biodynamické víno vyrobené metodou sur-li pronáročnější, „napité” konzumenty.
      Milým překvapením bylo šest let staré Veltlínské zelené ve výběru z bobulí z LVD Limbach. Nazrálé víno bylojiž na vrcholu, ale pěkně se na něm ještě drželo. V bohaté vůni nazrálé světlé ovoce, lipové tóny, květiny, minerály i špetka kořeněného medu. V chuti identické, jemně a uhlazené s delší dochutí a s lehčími medovými tóny. Pěkné víno na delší pití za výbornou cenu. Ale už vlastně není…
      Tramín červený ze stejného vinařství i ročníku ve výběru z bobulí byl polosuchý (6,8 g/l zbytkového cukru), ale také vysoce alkoholický (15 %), nicméně nebylo by to tak zřetelné při trošku vyšším nachlazení. Ve vůni kořenitý, nazrálé ovoce i tóny růží. V chuti čistý, lehce pikantní, spíše suchý a uhlazený. Opět byly zřetelné medové tóny v dochuti, ale také decentní grepová hořčinka.
      Sylvánské zelené 2006 ve výběru z bobulí (LVZ Limbach) bylo rozhodně nejlepším bílým vínem večera. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s pěknou kyselinou (6 g/l) mělo na „bobuláč” relativně příznivý alkohol (13,5 %), ale hlavně krásnou vůni a chuť. Všude hodně nazrálé ovoce, květiny, med i stopa minerálů. V chuti bylo příjemně pikantní s měkce citrusovou dochutí a s troškou minerálů. Víno je na vrcholu, možná na něm ještě nějakou dobu vydrží. Je to rozhodně delikatesa!
      Frankovka modrá rosé 2011 od Miloše Máťušemne příliš nenadchla, především díky lehce nahnědlé barvě (to není tak podstatné), ale hlavně propřezrálou džemovitou vůni a chuť. Tím tato „růžovka” působila trochu staře – v chuti spíše připomínala lehce kořenité červené víno. Tady bych doporučoval hodně nachladit!
      Jakostní Cabernet Sauvignon 2010 (LVD Limbach) byl jednodušší, bohatý na tmavé peckoviny, tóny hořké čokolády a papriky, a to jak ve vůni, tak v chuti. V těle kratší, velmi pikantní, nicméně uhlazený. Cabernet na běžné pití, který potěší milovníky trochu vyšší kyseliny u červených vín.
Vinař Miloš Máťuš má nejen originální vína, ale někdy i jejich ceny. To platí i o FrankAndrécuvée 2009, známkovém vínu, které má nepochybně svou kvalitu, ale ne všechny musí zlákat, zvláště při výrazně vyšší ceně. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, především třešně a višně.V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, lehce kořenité s griotkovými tóny. Pikantní dochuť tohoto poněkud náročnějšího vína.
      Další známkové víno, St.Michaelcuvée 2009 z Víno VavrinskýBrehler, obsahovalo v sobě 60 % Dornfelderu a 40 % Frankovky. Ve vůni nazrálé peckoviny se stopou čokolády. V chuti identické, jemně pikantní višně v čokoládě. Dornfelder zrál v barikovémsudu. Ve srovnám s předchozím cuvée bylo vínomnohem pitelnější pro širší okruh konzumentů, mimochodem také za poloviční cenu.
      Závěrečné polosuché Rulandské modré 2009 ve výběru z bobulí z LVD Limbach bych postavil na úroveň předchozího cuvée. Vyšší alkohol (14 %), zbytkový cukr 8,4 g/l, ve vůni tmavé peckoviny, čokoláda a závan vanilky. V těle uhlazené tmavé ovoce, jemně pikantní a elegantní. Příjemně pitelný modrýpinot na delší posezení za příznivou cenu.
      A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
      Sylvánské zelené – 9,2 bodu (z 10 možných), St. Michel cuvée – 9 b., Rulandské modré – 8,9 b., FranAndrécuvée – 8,8 b., Veltlínské zelené a Tramín červený – 8,6 b., Pinotcuvée – 8,4 b., Frankovka modrá rosé – 8,2 b., Cabernet Sauvignon – 8,1 b. a Limbašský Silván – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist