Místo Uruguaye – krásná Argentina!

16. 5. 2011

Protože kontejner s uruguayskými víny ještě polehával v hamburském přístavu, musel jejich dovozce a náš pravidelný host, Chilan Jorge Atisha, zvolit náhradní řešení. A tak jsme ochutnávali vína ze dvou argentinských vinařství. Byla to skvělá „náhrada“!

Jorge nám představil osm vín z patagonského vinařství Familia Schroeder a dvě z vinařství La Puerta v argentinské vinařské oblasti Rioja. Celkem pět bílých a stejný počet červených vín.

Začali a končili jsme „bublinkami“. Vstupním byl sekt Saurus Patagonia Extra Brut, vyrobený metodou charmat, tedy zráním v nerezovém tanku, z odrůd Chardonnay (60 %) a Pinot Noir (40 %). Ve vůni nazrálé citrusy (grep) a jemná minerální stopa. V ovocně-minerální chuti byla přítomna také chlebovinka. Suchý, příjemně pikantní a osvěžující sekt.

Ze stejného vinařství byl Saurus Sauvignon Blanc Patagonia Select 2008. Ve vůni kompotované jižní ovoce (ananas), v chuti nazrálé ovoce, lehce minerální s jemně živočišným „štychem“. Víno bylo v dochuti příjemně pikantní.

Rozhodně lákavý byl Torrontés 2008 z vinařství La Puerta. Ve vůni výrazná tramínová stopa, citrusy, bergamotová silice. V těle plnější, zakulacené a výrazně ovocné (meruňky). Nechyběly tóny bergamotu, a v dochuti bylo víno lehce nasládlé s pikantním ocáskem.

Posledním tichým bílým vínem byl Saurus Chardonnay 2010 z vinařství rodiny Schroeder. Víno zrálo ze 40 % tři měsíce v bariku, což velmi delikátně ovlivnilo jeho vůni i chuť. Chardonnay vonělo pro nazrálém světlém ovoci v lehkém vanilkovém kabátku. V chuti již byly zřetelnější citrusy a vanilka v uhlazeném, jemně pikantním a téměř sametovém závěru.

Prvním červeným byl Saurus Pinot Noir 2007 z Familia Schroeder, který zrál rovněž ze 40 procent čtyři měsíce v bariku. Vůně jednoznačná: kompotované peckoviny. V měkce ovocné chuti bylo víno zdánlivě lehčí, uhlazené s jemně pikantním závěrem.

Atraktivnější byl Syrah 2008 z vinařství La Puerta. Ve vůni bohaté višně v čokoládě. V chuti identické, lehce živočišné a jemně pikantní. V poměrně plném těle byl tento argentinský syrah příjemně pikantní.

Malbec z Argentiny je velké potěšení. Nejprve jsme ochutnali ten z řady Saurus z Familia Schroeder, ročník 2008. Vyšší alkohol (14,5 %) a krásná vůně hodně vyzrálé lesní směsi (borůvky, ostružiny). V plné a uhlazené chuti rovněž bohatá lesní směs. Dochuť příjemná, měkce ovocná s pikantní koncovkou.

Tento malbec byl u mne o fous překonán Cabernetem Sauvignon 2007 z řady Saurus. A to díky trošku bohatší vůni a plnější chuti. V hlavní roli zde byly džemovité peckoviny, jak ve vůni, tak i v chuti. V ní se navíc objevili tóny hořké čokolády, naložených višní a také stopa černého rybízu v závěru na patře.

Absolutním vrcholem večera byl pro mne Saurus Malbec Barrel Fermented 2008 z Familia Schroder. Víno kvasilo v sudu a poté zrálo v bariku 8 měsíců – a bylo to dokonalé soužití. Ve vůni tmavé peckoviny s náznakem rumových pralinek. Chuť „čistá“, plná tmavého, velmi vyzrálého ovoce. V těle navíc jemně pikantní s hezkou vanilkovou stopou. Ukázka prvotřídního malbeku.

Na závěr, a ve Viničním altánu nikoliv poprvé, na nás čekalo šumivé víno Deseado z vinařství Familia Schroeder. Sladce aromatické, ale zároveň příjemně pikantní šumivé víno z odrůdy Torrontés. Vůně klasického muškátu s lehce živočišnou stopou. V chuti sladké, bohatě muškátové a velmi harmonické víno s jemnou pikantností v závěru. Tradiční sladká tečka při prezentaci argentinských vín z nabídky Jorgeho Atishi. Vždy má úspěch, a to nejen ve Viničním altánu, ale i na různých mezinárodních soutěžích!

Jsem moc zvědavý, čím bude končit degustace ohlášených uruguayských vín, která se uskuteční ve Viničním altánu 20. července. Rozhodně to však bude sladká tečka. Takže se těšíme!

A takto hodnotil vína z Argentiny „vrcholový tým“:

Saurus Malbec Barrel Fermented – 9,3 bodu (z 10 možných), Saurus Cabernet Sauvignon – 9,1 b., Saurus Malbec a Deseato – 9 b., La Puerta Syrah – 8,7 b., La Puerta Torrontés – 8,6 b., Saurus Sauvignon Blanc a Saurus Chardonnay – 8,5 b., Saurus Pinot Noir – 8,4 b. a Saurus Patagonia Extra Brut – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist