Mistrovský rukopis Jiřího Horta

1. 7. 2013

      Pokud jde o Viniční altán, proti dobšickému vinaři Jiřímu Hortovi se příroda dost spikla. Nejprve povodně a uzavření parku Gröbovka, což vedlo k odložení plánované degustace. V náhradním termínu se zase dramaticky oteplilo, takže teploty přes třicet stupňů příliš nepřály milovníkům vína. Nicméně přežili jsme to úspěšně, degustace se zdařila, čemuž rozhodně napomohla také pěkná dávka výborných růžových a bílých vín.
      Po více než sedmi letech tak nakonec v krásném stylu představil Jiří Hort svá moravská i francouzská (červená) vína. Bylo jich celkem jedenáct, z toho pět bílých, čtyři růžová a dvě červená – ročníky 2009 až 2012.
      Z nejhoršího horka nám pomohla úvodní růžová smršť, kterou zahájilo Svatovavřinecké rosé 2012 v kabinetním provedení. Toto růžové, stejně jako tři následující, mělo velmi vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin, přičemž vína byla formálně ještě v kategorii suchých. Svatovavřinecké nabídlo ve vůni jahody a možná i maliny. Chuť bohatě ovocná, šťavnatá, přitom plná a pikantní. Krásné „zavínění”.
      Následovala rovněž kabinetní Franceska 2012, růžové víno nejnižším zbytkovým cukrem ze všech čtyř (6,8 g/l), a s o malinko nižší kyselinou (6,5 g/l). Výsledkem byla velmi svěží, šťavnatá a pikantní „Frankovka česká” s bohatou dávkou tmavých peckovin v lehkém smetanovém kabátku.
      Následovalo kabinetní Zweigeltrebe rosé 2012, víno s nejvyšším zbytkovým cukrem ze všech čtyř „růžovek” (8,4 g/l). Ve vůni výrazně ovocné, jemně jogurtově-máslové víno. V chuti lehounce nasládlé, bohatě ovocné, šťavnaté s pikantním závěrem.
      Nejsofistikovanější „růžovkou”, takříkajíc pro fajnšmekry, byl Pinot Noir rosé 2012 v pozdním sběru. Opravdu vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny (7 g/l a 7,1 g/l) a trochu vyšší alkohol (13 %). Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny a jemná mineralita. V chuti nazrálé ovoce, jemné minerály, plné a šťavnaté s lehce slanými tóny.
      A následovala bílá pětka, nejprve Veltlínské zelené 2011 VOC Znojmo. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemného koření. Tělo ovocné, plnější, zakulacené a naleželé. Pikantní v hutnější dochuti.
      Možná ještě zdařilejší byl Ryzlink rýnský 2011 VOC. Suché víno s výraznější kyselinou (7,9 g/l) a s přitažlivou ovocnou vůní (meruňky, citrusy). V chuti navíc jemná lipovina a špetka medu. Dochuť pak výrazně pikantní. Pěkný ryzlink přímo předurčený ke snoubení s jídlem.
      A další pěkná záležitost – Sauvignon 2011 VOC. Suché víno s lehce zvýšeným zbytkovým cukrem (4,5 g/l) a nezanedbatelnou kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni broskve se vzdálenými tóny černého rybízu. Také v chuti bohatě broskvový, kulatý s delší, plnou dochutí. Bohaté a extraktivní víno díky nižšímu zatížení hrozny na keři (1,2 kg).
      Kerner 2011 v pozdním sběru měl druhý nejvyšší zbytkový cukr ze všech ochutnávaných vín (8,1 g/l), nicméně stále ještě to bylo formálně suché víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehká mineralita a zřetelná živočišnost. V chuti plné, ovocné (zralý grep) a zakulacené, s lehce pikantním a poměrně uhlazeným závěrem.
      Pro mne nesmírně atraktivní bylo Chardonnay 2008, sur-li, krásně bohaté a sofistikované víno, ke kterému mnozí hledají delší cestu, jsem rád, že jsem ji již před lety našel. Ve vůni přezrálé světlé ovoce (především hruška), vanilka a minerální závan. Stejně tak v máslové chuti, která má dlouhý, příjemně pikantní a uhlazený závěr. Víno zrálo 12 měsíců v barikových sudech, přičemž 11 měsíců bylo mícháno na vlastních jemných kalech. Je zajímavé, že obsahuje 85 % Chardonnay a 15 % příbuzné odrůdy Pinot Blanc. Je to delikatesa, už jen při pohledu na láhev. Po ochutnání ani nemluvě!
      A na závěr dvakrát Jiří Hort v jihofrancouzské provenienci. Musím přiznat, že jeho dvě červená vína v mnoha případech předčila produkty jihofrancouzských vinařů v dané cenové relaci, která jsme dosud ve Viničním altánu ochutnali. Přímo mi lahodila jejich vysoká ovocnost a „čistý” styl.
      Nejprve Hort France Merlot 2011 z oblasti Languedoc. Ve vůni bohatá tmavá lesní směs v džemovitém provedení. Ve vůni výrazně ovocné, zakulacené a uhlazené s jemnými a sladkými tříslovinami. Velmi extraktivní víno (33 g/l bezcukerného extraktu), které nabízí skvělý poměr cena/výkon!
      To nejlepší úplně na konec – HF 2009, cuvée odrůd Grenache a Syrah z apelace AOC Côtes-du-Rhône, vyrobené ve spolupráci s francouzským vinařem J. E. Fauquem z Domaine Saint-Pierre. Bohatá vůně nazrálých višní v čokoládě se špetkou vanilky. Chuť plná, bohatá na višně v čokoládovém kabátku. Ale můžeme cítit také stopu kůže a příjemně sladké taniny. Bezcukerný extrakt 36 g/l hovoří o hutnosti vína. Delikatesa!
Není divu, že „vrcholový tým” ji patřičně ocenil. Ale také další Hortova vína, tedy nejen HF.
      HF 2009 – 9,2 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2011 VOC a Chardonnay 2008 sur-lie – 9 b., Merlot 2011 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2011 VOC a Franceska rosé – 8,8 b., Veltlínské zelené 2011 VOC, Svatovavřinecké rosé a Pinot Noir rosé – 8,7 b., Zweigeltrebe rosé – 8,6 b. a Kerner 2011 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist