Mladá kvalita z Čejkovic!

20. 5. 2012

     Před rokem jsem uvedl své povídání o premiéře vín z čejkovického vinařství Radocha ve Viničním altánu konstatováním, že „mladým suverénům“ v Čejkovicích vyrůstá konkurence – nikoliv v kvantitě, ale v kvalitě. Repríza degustace vín mladého vinaře Jiřího Radochy to rozhodně potvrdila. A zároveň se ke mně dostala informace, podle níž konkurence roste i početně. V malých objemech, ale je to začátek…
     Uvádím to znovu proto, že jedině stále větší konkurence může přispět k lepší kvalitě moravských a českých vín, což je pro nás, jejich milovníky, vinná hudba…
     Jiří Radocha nám tentokrát představil třináct vín, všechna z ročníku 2011 – devět bílých, 2 „roséčka” a stejný počet červených. Nepřekvapivě zahájil ochutnávání kabinetní Müller Thurgau. Suché víno s vůní světlého ovoce a květin. Středně plné, dobře pitelné a nekomplikované víno na běžné pití s lehce pikantním závěrem.
     Výborných neuburských není moc, tak buďme rádi i za dobré. Kabinetní Neuburské 2011 Jiřího Radochy bylo dobré. Ve vůni jemně ovocné s lehounkou stopou kvasnic. V chuti již byla ovocnost o něco výraznější, také dochuť byla na „neuburk” poměrně pikantní, nicméně pořád je to víno na delší popíjení.
     Trojkou v pořadí bylo růžové víno, opět kabinetní, z odrůdy Cabernet Sauvignon. Chutnalo mi, potěšilo a osvěžilo. Polosuché víno s vůní tmavého ovoce s lehkou stopou černého rybízu. V chuti bohatě ovocné (tmavá lesní směs), velmi pikantní s jemnými tóny černého rybízu a papriky. Panenské víno z excelentní čejkovické viniční trati Novosady.
     Veltlínské zelené v pozdním sběru bylo na hranici suchého a polosuchého vína (5,8 g/l zbytkového cukru). Ve výrazné vůni vyzrálé světlé ovoce okořeněné špetkou bílého pepře. V tělo opět bohatě ovocný, zakulacený, pikantní, ale i lehounce nasládlý veltlín. Opět ideální víno pro běžné pití.
     Sylvánské zelené v pozdním sběru již bylo zřetelně polosuché, ve vůni měkce ovocné. Také v chuti, která nesla navíc lehkou květinovou stopu, ale byla i příjemně pikantní. Po delší době opět pěkný „sylván” ve Viničním altánu.
     A druhé rosé – tentokrát kabinetní z Modrého Portugalu. Polosuché víno s parametry moštu na úrovni pozdního sběru. Ve vůni kompotovaná lesní směs, zvláště jahody. V chuti byly cítit spíše peckoviny, nasládlé, lehounce pikantní. Spíše plnější „růžovka”, která přímo volá: Hodně nachladit!
     Poté opět návrat k bílým vínům. Polosuchý Sauvignon v pozdním sběru z panenské sklizně na vinici Krásná Hora. I díky nižší zatíženosti hlav u panenské sklizně bylo víno opravdu velmi zdařilé. Příjemná ovocná vůně s tóny černého rybízu a černého bezu. Stejně tak měkce pikantní chuť. Víno mělo zakulacené, ale dostatečně svěží tělo. Zdá se, že klon i poloha vinice se dostaly do souladu, což dává naději na další krásná vína v budoucnosti.
     Nečekaným a velkým překvapením byla naprostá novinka – Cuvée Přátelství 2011, společné „dílko” čtyř mladých vinařů z Čejovic (Jiří Radocha, Martin Škrobák, Libor Pavka a Jiří Pastorek).
     Čerstvá novinka, ještě bez etikety, opravdu potěšila. Cuvée z odrůd Rulandské modré – klaret (Pavka), Rulandské bílé (Škrobák), Rulandské šedé (Pastorek) a Chardonnay (Radocha) bylo výrazně aromatické (světlé peckoviny). V chuti plné, bohaté, opět světlé peckoviny, avšak více s pecičkou. Vstřícné, šťavnaté, řekl bych přátelské víno, které potěší.
     Chardonnay v pozdním sběru bylo již polosladké, ve vůni kromě nazrálého ovoce byla zpočátku zřetelná i lehká máslová stopa. Chuť ovocná, nasládlá, ale také příjemně pikantní. Víno ze známé čejkovické viniční trati Helezný díl má před sebou pěknou perspektivu.
     Nejsladším vínem večera byl Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru. Víno polosladké s nízkých alkoholem (10 %) a s překvapivě živočišnými tóny v ovocné vůni. V chuti zřetelně nasládlý, ovocný s jemnou mineralitou v závěru. Velmi zajímavé víno z vinice staré asi 40 let.
     A proslulý čejkovický Tramín opět zářil. Polosuchý Tramín 2011 ve výběru z hroznů měl sice 14,5 % alkoholu, ale ten byl poměrně zdařile zakrýván pěknou vůní i chutí. Zvláště aroma bylo mimořádně pěkné, kořenité a zároveň ovocné. Chuť měkce ovocná, čistá, lehounce nasládlá s příjemnou pikantností v závěru. Víno z viničních tratí U Včelína a Odměry leželo 24 hodin na slupkách (!).
     A na závěr dvě červená. Nejprve zemský Modrý Portugal, výrazně ovocné (tmavé peckoviny, švestky) ve vůni i chuti, lehčí a zřetelně pikantní. Kvalitní víno, které kvasilo v kádi a zrálo ve větším sudu, bych si několikaměsíčním ležení v láhvi představil jako pěkné letní pití na delší večer.
     Atraktivní kvalita na závěr: Neronet 2011, barrique. Zemské víno s vůní tmavé lesní směsi v jemném vanilkovém závoji. V chuti opět ostružiny, borůvky a trocha vanilky. Stále ještě pikantní víno s lehkou odezvou skromně přidaného taninu. Část vína, které zrálo v již použitém bariku, byla vyrobena metodou bílého vína. I díky tomu nemělo barvu černého inkoustu. Přes příjemnou chuť ještě potřebuje nějakou dobu poležet v láhvi, aby se více zjemnilo a zakulatilo.   

    „Vrcholový tým” však oslovilo již nyní. Tady je celkové hodnocení:
     Neronet barrique – 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon, Ryzlink vlašský a Tramín – 8,8 b., Chardonnay a Modrý Portugal – 8,5 b., Sylvánské zelené – 8,4 b., Neuburské a Cabernet Sauvignon – 8,3 b., Modrý Portugal rosé – 8,2 b., Veltlínské zelené 8 b. a Müller Thurgau – 7,9 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist