Mladá stopa z Mutěnic
4. 4. 2019
Tentokrát to nebyl Libor, ale Marian Čížek, kdo přijel prezentovat ve Viničním altánu vína z jejich Modrého vinařství v Mutěnicích. A protože Marian je enologem vinařství a vína vyrábí, dostali jsme informace takříkajíc z první ruky. A to vždy oceňujeme.
Ochutnali jsme dvanáct vín. Devět bílých, jedno růžové a dvě červená. Kromě červených byla všechna z ročníku 2018.
Zahájili jsme v „obráceném gardu”, tedy červenými. Prvním vínem byl Dornfelder 2017, zemské víno s vůní tmavých peckovin se stopou čokolády a se vzdálenými tóny tmavých lesních plodů. Chuť téměř identická, bohatě ovocná s měkce pikantním závěrem. Víno z hroznů ze Starého Poddvorova zrálo 12 měsíců v použitém sudu.
O poznání vstřícnější byl Merlot barrique 2017 ve výběru z hroznů. Vyšší alkohol (14 %) a ve vůni kořenité tmavé ovoce s jemnou stopou čokolády a kůže. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce s lehkou čokoládou, v koncovce bylo víno měkce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu, silně toustovaném.
Prvním bílým vínem byl kabinetní Müller-Thurgau 2018, výrazně suché víno s bohatší ovocnou vůní se zřetelnými muškátovými tóny. Chuť ovocně-muškátová s velmi pikantním ocáskem. Víno by potřebovalo ještě nějaký ten měsíc ležet v láhvi, aby se trošku zakulatilo.
Ještě hodně mladý byl suchý Ryzlink rýnský 2018 v pozdním sběru. Vůně ovocná, jen jemně minerální. Chuť ovocná, velmi pikantní s náznakem sušených plodů. Víno kvasilo dvacet dní s dřevěnými špalky. Potřebovalo byl ještě minimálně rok ležet v láhvi.
Chardonnay 2018 v pozdním sběru bylo již polosuché s poměrně nízkou kyselinou (kolem 5 g/l). Ve vůni lehce máslové světlé ovoce, jemně minerální. Chuť ovocná, malinko nasládlá, šťavnatá a pikantní. Víno by potřebovalo zakulatit, potřebuje ležet v láhvi. Také toto víno kvasilo s dřevěnými špalky.
Nejlepším vínem večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,5 g/l) bylo ve vůni ovocně-minerální. Chuť ovocně-minerální, lehounce nasládlá, jemně kořenitá a měkce pikantní. hrozny pocházely z ikonické viniční trati železná v Perné.
Kabinetní Irsai Oliver 2018 byl suchý s trošku vyšším zbytkovým cukrem (přes 6 g/l). Ve vůni ovocně-muškátový, stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti. V nasládlé koncovce byla zřetelná grepová hořčinka.
Následné kabinetní „roséčko” z odrůdy Cabernet Moravia, ročník 2018, bylo vysloveně letní pití. Polosuché víno s trošku nižším alkoholem (11,5 %) vonělo po výraznější kombinaci tmavých peckovin a lesních plodů. Ve štíhlejší těle bylo nasládlé, bohatě ovocné a šťavnaté. Přidal bych špetku perlivé minerálky.
Ještě o malinko sladší (12,5 g/l zbytkového cukru) byl Tramín červený 2018 ve výběru z hroznů. Pěkná vůně vyzrálého světlého ovoce a čajové růže. V kulatější chuti zřetelně nasládlý, ovocně-květinový, šťavnatý a měkce pikantní v lehce kořenité koncovce. Hrozny pocházely ze Znojemska.
Polosladký Hibernal 2018 v pozdním sběru byl poněkud převoněný, což je styl, který mi rozhodně nevyhovuje. Ve vůni světlé ovoce (citrusy), černý rybíz a černý bez. Ve sladké chuti bylo praktický identické, tedy výrazně aromatické. Nic pro mne.
Ještě sladší (35 g/l zbytkového cukru), ale o poznání vstřícnější byl Muškát moravský 2018, kabinetní víno s ovocně-muškátovou vůní. Ve sladší chuti identický, stopa citrusů a bergamotu. V závěru na patře bylo měkce pikantní.
O definitivní tečku za příjemným vinným večerem se postaralo nejsladší víno (75 g/l zbytkového cukru) – Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů. V trochu potlačené vůni bylo víno ovocně-minerální. Ve sladké, lehounce kořenité chuti byl „vlašák” lehounce džemovitý, ale málo pikantní.
Kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z mutěnického vinařství takto:
Ryzlink vlašský 2018 – 9 bodů (z 10 možných), Irsai Oliver 2018 a Muškát moravský 2018 – 8,8 b., Merlot barrique 2017 a Hibernal 2018 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2018, Chardonnay 2018 a Tramín červený 2018 – 8,6 b., Dornfelder 2017 a Ryzlink vlašský BOBULE 2018 – 8,5 b. a Müller-Thurgau 2018 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý