Mladá vína s vyšší kvalitou

26. 11. 2015

     Z přibližně stejné nabídky Svatomartinských a dalších mladých vín jako loni, kterou tentokrát připravil Viniční altán jsem letos opět vybral dvanáct vzorků. Dopoledne v 11 hodin a 11 minut jsme ochutnali šest vín, ale pouze jen dvě, která jsme ochutnali večer. I tak jsem věřil, že proti loňsku bude kvalita vín nesrovnatelně vyšší.
      Ochutnali jsme sedm Svatomartinských a pět mladých vín: šest bílých, jeden klaret, čtyři růžová a jedno červené.
      Letošní vyšší kvalitu potvrdilo hned první víno – Svatomartinské Müller Thurgau 2015 z Vinařství Kubík (Velké Bílovice). Bohatá vůně světlého ovoce s převahou jižních plodů. V chuti šťavnaté, plnější a bohaté na pikantní ovoce.
      Svatomartinský Müller Thurgau 2015 z Vinařství Petr Bíza (Čejkovice) voněl především po citrusech. V měkce pikantní chuti převládaly citrusy, jen o něco jemnější. Příjemně pitelné suché víno i na delší trať.
      Následoval Svatomartinský Muškát moravský 2015 z vinařství Patria Kobylí. Ve vůni ovocně-muškátový s dotykem jemných citrusů. V chuti muškátové a citrusové tóny, tělo šťavnaté a pikantní. Suché víno, které určitě zachutná i těm, kteří nevyhledávají aromatická vína.
      Polosuchý Mladý Lahofer 2015 z dobšického Vinařství Lahofer je cuvée dvou odrůd – Müller Thurgau a Muškát moravský. Vůně výraznější, ovocně-květinová. Chuť především ovocná, lehce zakulacená, šťavnatá a měkce pikantní. V hlasování hostů nejlepší bílé víno večera.
      Z bílých jsme však ochutnali ještě dva vzorky. Nejprve Svatomartinský Muškát moravský 2015 z Vinařství Kovacs (Novosedly). Suché víno (3,5 g/l zbytkového cukru) s trošku nižší kyselinou (5,8 g/l) mělo ovocně-muškátovou vůní s lehkým minerálním „štychem”. Chuť ovocná, decentně kořenitá se vzdálenou stopou majoránky. V koncovce příjemně pikantní.
      Posledním klasickým bílým vínem byl Muškát moravský 2015 z Vinařství Kořínek (Hnanice). Polosuché víno s nižším alkoholem (10 %) a s příjemnou vůní (jemné citrusy, květiny). V chuti ovocné, lehounce nasládlé a zakulacené. Poměrně šťavnaté víno s měkce pikantním závěrem.
      Před červenou „čtyřkou” jsme ochutnali Svatomartinské Svatovavřinecké klaret 2015 z Nového vinařství (Drnholec). Pro mne jedno ze tří nejlepších vín večera. Formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,9 g/l – 7,2 g/l). Bohaté aroma lesního ovoce. V plné chuti spíše jemné tmavé peckoviny. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Prvním růžovým bylo Svatomartinské Zweigeltrebe 2015 rosé ze Znovínu Znojmo. Ve vůni lesní směs v lehkém smetanovém závoji. V chuti velmi ovocné, šťavnaté a v závěru pikantní.
      Nejlepším růžovým vínem večera bylo podle hlasování hostů Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2015 z Vinselektu Michlovský (Rakvice). Ve vůni bohaté tmavé peckoviny. V chuti mocně ovocné, zakulacené a měkce pikantní v delší dochuti.
      Po mnoha letech jsem měl možnost ochutnat růžové víno z odrůdy Dornfelder. Postaralo se o to Vinařství Kořínek (Hnanice) mladým polosladkým vínem Dornfelder rosé 2015. Víno se zajímavou vůní tmavého ovoce a květin mělo pouze 9 % alkoholu. V sladší, nikoliv však přeslazené chuti bylo měkce ovocné, zakulacené a elegantní s velmi jemnou pikantností v závěru na patře.
      Posledním růžovým vínem večera byla tradiční a vždy oblíbené Mladá Lahoferka 2015 rosé z Vinařství Lahofer. Polosladké víno s výrazným zbytkovým cukrem (43,8 g/l) a nízkým alkoholem (9,5 %) bylo proti loňsku asi o fous méně pikantní. Víno z odrůd Svatovavřinecké a Modrý   Portugal mělo ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny. V sladší a plné chuti bylo šťavnaté a bohatě ovocné. V závěru pak lehce pikantní.
      Poslední víno, Svatováclavské Zweigeltrebe 2015 z Rodinného vinařství Špalek v Novém Šaldorfu, bylo pro mne příjemným překvapením.   Krásně ovocité víno bylo bohaté na tmavé peckoviny, především přezrálé višně, s jemnou pecičkou. Překvapivě plné tělo, a na mladé víno docela dlouhý závěr. Hrozny se sklízely 28. září – tedy na svátek svatého Václava. Proto také jeho název – Svatováclavské. Moc jsem si pochutnal!
      A platí to i o dalších mladých vínech. Ta letošní, alespoň podle naší nabídky, se opravdu vydařila. To ostatně ocenilo i hodnocení  „vrcholového týmu”:
      Svatováclavské Zweigeltrebe (Rodinné vinařství Špalek) – 8,9 bodů (z 10 možných), Svatomartinské Zweigeltrebe (Vinselekt Michlovský) a Mladý Lahofer – 8,8 b., Svatomartinské Svatovavřinecké klaret (Nové vinařství) a Mladá Lahoferka – 8,7 b., Muškát moravský (Vinařství Kořínek), Svatomartinské Muškát moravský (Vinařství Kovacs) a Svatomartinské Muškát moravský (Patria Kobylí) – 8,6 b., Svatomartinské Zweigeltrebe (Znovín Znojmo), Svatomartinské Müller Thurgau (Vinařství Kubík) a Svatomartinské Müller Thurgau (Vinařství Petr Bíza – 8,5 bodu.
Text Libor Chlupatý
Fotografie Ivana Chlupatá a Libor Chlupatý

 

TOPlist