„Moderní klasik” Pavel Koliba
24. 6. 2014
Pavla Kolibu z Čejkovic bych s trochou nadsázky označil za „moderního klasika”. Dělá svá vína tak, že z obou „metod” využívá to, co považuje za prospěšné pro jeho malé šarže vína.
Na třetím setkání ve Viničním altánu nám představil deset vín (nezatříděných) z ročníků 2012 a 2013 – osm bílých a dvě červená, většinu z nich (bílých) polosuchých a polosladkých s vyšší, velmi pěkně zakomponovanou kyselinou.
Vstupním vínem byl Muškát moravský 2012, suché víno s lehkým zbytkovým cukrem (4,8 g/l) a vůní, v níž jsem si našel kombinaci světlého ovoce (hlavně citrusů) a muškátových tónů. V chuti ovocný s muškátovým „štychem”, lehounce nasládlý v pikantní, jemně kořenité a svěží dochuti.
Trochu víc jsem očekával od následujícího Hibernalu 2013 (cukernatost moštu 23 °NM). Příliš pomalu se otevíral, a ani poté příliš nevoněl (ovocně-květinový závan). V chuti šťavnatý, lehká kombinace vyzrálého ovoce a květin. V dochuti velmi pikantní, ale málo aromatický.
Více mi chutnalo Chardonnay 2013, formálně ještě suché víno (8,5 g/l zbytkového cukru i kyselin) s vůní nazrálých světlých peckovin. V chuti ovocné, uhlazené, výrazně pikantní a šťavnaté v delší dochuti. Zaznamenal jsem v ní náznak lískových oříšků. Víno s pěkným bezcukerným extraktem (24,3 g/l).
Jedním z nejlepších bílých vín večera bylo Sylvánské zelené 2013, polosuché víno s výraznější vůní po jižním ovoci, květinách a bylinách. V chuti bohatá kombinace světlého ovoce a květin. Tělo šťavnaté s pikantním, lehounce nasládlým závěrem.
Ale pro mne ještě o něco lepší byl Sauvignon 2013, víno na hranici polosuchého a polosladkého. V příjemné vůni broskvově-angreštový. V chuti nazrálé broskve s lehce smetanovým závojem. Tělo šťavnaté a plné. Příjemně pitelné víno!
Líbilo se mi i Rulandské šedé 2013. Ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (8,4 a 8,5 g/l). Ve vůni tóny jižního ovoce. V chuti nazrálé světlé peckoviny s náznakem jemných minerálů. Víno s překvapivě velmi pikantním závěrem a slušným bezcukerným extraktem (24 g/l).
Pro mne nejlepším vínem večera byl polosladký Ryzlink rýnský 2013 s velmi výraznou kyselinou (9,3 g/l). Chuť ovocná s lehkým minerálním „štychem”. Tělo šťavnaté, nasládlé a ovocné (vyzrálý hrozen, broskev), v závěru pak se vzdálenou stopou lipoviny.
A potom již tradiční specialitka – Cuvée Bílá vrána 2013 – směs „divočiny” nazývané někdy Charvát (Chorvát) a Veltlínského zeleného (20 %). Vůně klasická – lesní jahody. Stejně tak výrazná chuť, v níž je také jemná stopa citrusů. Polosladké víno s velmi bohatou kyselinou (9,5 g/l) s více než pikantním závěrem.
A na závěr dvě červená. Prvním byl Cabernet Sauvignon 2012 (nezatříděný pozdní sběr). Suché víno s vůní tmavých peckovin, jemně kompotovaných. Chuť výrazně ovocná (třešně, višně) s decentní pecičkovou hořčinkou. Lehčí víno s jemně pikantním závěrem.
Závěrečným vínem byl Alibernet, tradičně kvalitní víno z Kolibova sklepa. Tentokrát jsme ochutnali ročník 2012 s vůní džemovitého tmavého ovoce s jemnými tóny papriky. V chuti lesní směs a plody černého bezu. V dochuti výrazně pikantní. Nechal bych ho ležet alespoň rok, lépe dva, v láhvi!
Příjemný závěr v sérii kvalitních čejkovických vín. Osobně doporučují sauvignon, „sylván” a „rýňák”. Takto však vína hodnotil „vrcholový tým”:
Ryzlink rýnský 2013 a Sylvánské zelené 2013 – 8,8 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 8,7 b., Rulandské šedé 2013 a Alibernet 2012 – 8,6 b., Chardonnay 2013 a Cuvée Bílá vrána 2013 – 8,5 b., Hibernal 2013 – 8,4 b., Muškát moravský 2012 – 8,3 b. a Cabernet Sauvignon 2012 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý