„Modré” potěšení z Mutěnic

22. 3. 2018

     Opět po roce nám Libor Čížek představil novinky z mutěnického Modrého vinařství. Letos již po osmé. Ochutnali jsme jich celkem třináct – jedenáct z ročníku 2017 a dvě červená ze sklizně 2015 a 2016. Byla to bohatá, příjemná a velmi vyrovnaná sestava.
      Zavínili jsme se kabinetním Müllerem-Thurgau, suchým vínem s vůní nazrálého světlého ovoce v jemném minerálním závoji. Také chuť ovocně-minerální, malinko zakulacená a lehce pikantní.
      Ryzlink rýnský v pozdním sběru byl také ještě suchý, nicméně s vyšším zbytkovým cukrem (6,4 g/l). Ve vůni výrazně ovocitý, téměř do jižních plodů. Ještě mladé víno s bohatě ovocným tělem, poměrně šťavnaté a měkce pikantní. Potřebuje ležet v láhvi, minimálně rok.
      Děvín v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína (zbytkový cukr 8,7 g/l, kyselina 7,4 g/l). Vůně spíše jemnější, ovocná s lehounkými minerálními tóny. Chuť lehce nasládlá s jemnou kombinací světlého ovoce a květin, spíše šťavnatá a měkce pikantní. Dávám přednost vínům z této odrůdy s o něco výraznější aromatikou.
      Rulandské šedé v pozdním sběru bylo již polosuché. V jemné vůni nazrálé světlé ovoce, lehounce minerální. V chuti nasládlé, zakulacené a malinko pikantní.
      Líbil se mi polosuchý Ryzlink vlašský v pozdním sběru s vůní nazrálého světlého ovoce v jemném kořenitém kabátku. V chuti malinko nasládlý a šťavnatý „vlašák” s lehkou kořenitostí a se stopou po minerálech. Potěšil pikantní ocásek.
      Chardonnay v pozdním sběru bylo polosuché a potřebovalo by ležet v láhvi minimálně rok. Vůně ovocná, malinko máslová. Chuť šťavnatá, zakulacená a poměrně pikantní. Zatím ještě mladé víno.
      Výrazněji mi chutnal kabinetní Cabernet Moravia rosé, polosuché víno s velmi příjemnou vůní po kořenitém a lehounce džemovitém tma V chuti téměř identické s lehounkou minerální stopou, ale s převahou lesních plodů. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Následovala čtyřka sladších vín. Prvním z nich byl Tramín červený v pozdním sběru. Polosladké víno s nižší kyselinou (5,7 g/l) nabídlo ve vůní lehce koření světlé ovoce s dotykem květin. Chuť ovocně-kořenitá, nasládlá a jen malinko pikantní.
      Polosladký Hibernal v pozdním sběru nabídl téměř „klasickou” vůni citrusů a listu černého rybízu. Chuť nasládlá, šťavnatá a poměrně pikantní s bohatými tóny černého rybízu. Takový Hibernal jemnějšího stylu, nic převoněného.
      Velmi se mi líbila kabinetní Frankovka klaret, jen na můj vkus byla přece jen sladší (31 g/l zbytkového cukru). Nicméně díky vyšší kyselině (7,5 g/l) nebyla zas tak přeslazená. V pěkné vůni jsem cítil lehce kořenité tmavé ovoce. Také v nasládlé, šťavnaté a pikantní chuti. Poměrně mazlivý klaret.
      Nejsladším vínem večera byl kabinetní Muškát moravský, polosladké víno s výrazným zbytkovým cukrem (32 g/l). Vůně ovocně-květinová, decentně kořenitá. Sladší chuť kombinovala světlé ovoce a náznak kořenitého muškátu. V koncovce bylo víno poměrně šťavnaté a jemně pikantní.
      O závěr se postarala dvě vyzrálejší červená vína, která mne velmi oslovila. A nejen mne. Velmi příjemně mne překvapil Modrý Portugal 2015, pěkně vyzrálé ovocité víno. Ve vůni tmavé peckoviny, stejně tak v uhlazené, zakulacené a téměř sametové chuti. V koncovce až jemně nasládlé s náznakem vanilkových tónů. Vydařený Portugal z velkopavlovických hroznů.
      A ještě lepší a bohatší byl závěrečný zemský Cabernet Sauvignon 2016. Ve vůni tmavé ovoce, lehce kořenité se stopou čokolády. Kombinace tmavého ovoce a jemné čokolády také v bohaté chuti s delším závěrem. Moc pěkná tečka za velmi vstřícným večerem s víny z mutěnického sklepa.

      Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:  Ryzlink vlašský, Tramín červený a Muškát moravský – 8,8 bodu (z 10 možných), Chardonnay, Cabernet Moravia rosé, Hibernal, Frankovka klaret a Cabernet Sauvignon (moje hodnocení – 8,9 b) – 8,7 b., Ryzlink rýnský, Děvín, Rulandsé šedé a Modrý Portugal – 8,6 b., Müller-Thurgau – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist