Moravské Chardonnay, francouzský Merlot

27. 6. 2016

     A další příjemné vinné školení ve Viničním altánu! Postaral se o ně náš pravidelný host, dobšický vinař s průniky do jižní Francie Jiří Hort.
Přivezl deset vín, osm moravských a dvě z Languedocu, a ve sklepě rozhodně nenechal svoji silnou zbraň růžová vína – ochutnali jsme tři vzorky.
      Premiéru ve Viničním altánu mělo Hortovo bílé víno z jižní Francie – Viognier 2015. Suché, ale šťavnaté víno s vůní světlého ovoce, květin a jemných minerálů. V chuti téměř identické, ale cítil jsem i lehké petrolejové tóny ve šťavnatém, a měkce pikantním závěru.
      Solidní byl kabinetní Kerner 2015, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,6 a 5,8 g/l). Ve vůni ovocně-minerální (převaha světlých peckovin) s lehkou stopou lipoviny. V ovocně-minerální chuti bylo víno lehounce nasládlé s pikantním závěrem.
      O poznání víc se mi líbilo Veltlínské zelené 2015 VOC, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce v jemném minerálním závoji. V malinko nasládlé chuti světlé peckoviny, především bělomasá broskev. Potěšil příjemně pikantní závěr.
      Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Ryzlink rýnský 2015 VOC, suché víno s pěknou vůní světlých peckovin (meruňky), jemných minerálů a lipoviny. V chuti identické, šťavnaté a pikantní. Hezky svěží víno! Poněkud mne udivilo hodnocení některých členů „vrcholového týmu”, kteří však ochutnávali jinou láhev. S jejich bodováním se neztotožňuji.
      Chutnal mi také Sauvignon 2015 VOC, ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l). Vůně spíše jemnější. Převaha světlých peckovin se vzdálenými tóny černého rybízu a černého bezu.
Ve šťavnaté a pikantní chuti jsem cítil i angrešt s dotykem černého rybízu a černého bezu.
      Na stejnou úroveň bych zařadil Chardonnay 2015 v pozdním sběru. Suché víno s bohatou vůní jižního ovoce, především citrusů, a s decentním minerálním „štychem”. Chuť uhlazená, zakulacená až mazlivá, jemně minerální, hruškově-medová, a v závěru na patře šťavnatá a pikantní.
      Prvním ze tří „roséček” byl Pinot Noir rosé 2015 v pozdním sběru s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,2 g/l a 7,1 g/l). Ve vůni jemně smetanové tmavé peckoviny s lehkou minerální stopou. Obdobné ovoce jsem cítil i v lehce pikantní a šťavnaté chuti. Svěží víno s lehounkým dotykem jemné pecičkové hořčinky.
      Osobně jsem dal přednost Merlotu rosé 2015 v pozdním sběru ze známé viniční trati Lampelberg. Víno na hranici suchého a polosuchého s krásnou vůní jahod a malin. V chuti bohatě ovocité, šťavnaté a měkce pikantní s plnějším a delším závěrem.
      Kabinetní Zweigeltrebe rosé 2015 bylo ze tří „růžovek” nejsladší (13 g/l zbytkového cukru) s nejnižším alkoholem (11 %). Ve vůni lehce kompotovaná směs tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti lehce nasládlé, bohatě ovocné, šťavnaté a pikantní. Předchozí dvě růžová vína však byla zajímavější a nabídla i větší eleganci.
      O závěr se postaralo jediné červené víno, navíc s jihofrancouzské oblasti Corbiéres v Languedocu. Jedno z vín Hort France, které se zrodilo ze spolupráce s vinařem Thiery Tastym. Na Moravě by to byl červený skvost, zde je to základní víno z řady tří. Natur 2015 Merlot vynikl bohatou vůní i chutí. Převládaly tmavé peckoviny s delikátní stopou kůže. V chuti bylo lehce uhlazené s jemnými tříslovinami a se vzdálenými tóny kůže a čokolády. Krásný pozdrav z francouzského jihu.
      A ještě hodnocení téměř kompletního „vrcholového týmu”:
Chardonnay 2015 a Nature 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2015 VOC – 8,8 b., Merlot rosé 2015 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 VOC a Viognier 2015 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2015 VOC (moje hodnocení – 9 b.), Kerner 2015 a Pinot Noir rosé 2015 – 8,5 b. a Zweigeltrebe rosé 2015 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupat
ý
 

 

TOPlist