Moravsko-francouzské setkání

9. 3. 2015

      Opravdu netradiční ochutnávku pro nás připravil Roman Hynek, dovozce vín ze společnosti FRASH-WAY.CZ, s.r.o., pravidelný host Viničního altánu, nejen jako prezentující, ale také ochutnávající.
      Pozval k nám zástupce známého vinařství Vinice Hnanice na Znojemsku Jiřího Březinu, a sám pak představil vína z jižní Francie a Bordeaux. Jen lehká konfrontace, ale spíše jen částečná srovnání nabídky pro milovníky různých typů vín.
      Sommelier hnanického vinařství Jiří Březina nám představil čtyři bílé vzorky z bohaté nabídky sklepa v Hnanicích. Jako první Veltlínské zelené 2014 v pozdním sběru z viniční trati Šác ve Vrbovci. Zřetelně suché víno s vůní světlého ovoce a jemných minerálů. Také v chuti ovocně-minerální, svěží a pikantní s jemnou mandlovou stopou v závěru na patře.
      Následoval téměř polosuchý Irsai Oliver 2014, kabinetní víno z Hnanic, trať U Chlupa. Typická vůně kvalitního „iršaje” – exotické liči, muškát a květiny. V chuti poměrně suché, ovocně- květinové s tóny citrusů. V závěru jen náznak sladkých tónů, ale zato pikantní a svěží. Opravdu příjemný Irsai Oliver.
      Velmi zdařilá byla polosladká Pálava 2013 v pozdním sběru (Hnanice, trať U Chlupa) s pěknou kyselinou (8,6 g/l). V jemné, ale pěkné vůni byly cítit citrusy i lehké tóny čerstvé majoránky. V chuti nasládlá, šťavnatá a velmi pikantní v závěru. Sladší, nicméně osvěžující víno.
      Posledním vínem z Hnanic bylo Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů, sladké víno ze Slupu (trať Dolní Vinohrady). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, máslové tóny a náznak sladké kukuřice. Chuť plná, opravdu krásně šťavnatá, sladší, ale zároveň krásně pikantní. Atraktivní víno, především pro slavnostní příležitosti.
      Poté nám Roman Hynek představil šest francouzských vín – tři ze samého jihu země a stejný počet vín z jednoho vinařství v různých ročnících z apelace Bordeaux AOC.
      Zahájili jsme vínem Chardonnay z jižní apelace Limoux. Víno Domaine de Cassagnau blanc 2011, Les Sarments d’Hippocrate bylo trošku náročnější, především pro milovníky prvoplánových aromatik. Ve vůni, která se velmi pomalu otevírala, převládaly zpočátku oxidativní tóny, charakteristické pro způsob výroby tohoto vína. Postupně však vynikly výrazné tóny přezrálého ovoce a medu. V chuti suché, zpočátku lehounce naoxidované, ale později krásně aromatické (světlé ovoce, med tóny akátu). Tělo bohaté a závěru měkce pikantní. Velmi zajímavé víno, které však vyžaduje určitou trpělivost.
      Pro mne problematičtější bylo růžové víno Chateau du Donjon 2012 z apelace Minervois AOC – cuvée odrůd Grenache (30 %), Syrah (30 %) a Cinsault (40 %). Vůně v pořádku – tmavé peckoviny s jemnou stopou pecičky. V chuti identické s džemovitými tóny (kompotované jahody a třešně), které v tomto případě naznačovaly, že víno je již za svým vrcholem. Především mu chyběla živost a pikantnost. Působilo spíše unaveně.
      Lepší bylo Cuvée Grande Tradition 2011 ze stejného chateau. Kombinace odrůd Grenache, Syrah a Carignan voněla po tmavých peckovinách a jemné kůži. V chuti prakticky identické, snad jen se zřetelnějšími čokoládovými tóny. V závěru byly cítit výraznější třísloviny.
      Nesmírně atraktivní byla malá verikální degustace tři vín z Chateau Hourbanon 2011, Medoc AOC z Bordeaux. Byla to vína z ročníku 2011, 2009 a 2007. Vína z „Bordeaux odrůd” Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc v různých podílech nabídla zajímavý, a opravdu příjemný zážitek. Prvním bylo nejmladší z ročníku 2011 s nejvyšším podílem Cabernetu Sauvignon (65 %). Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny s delikátní stopou dubu a čokolády. V identické chuti, zatím ne stoprocentně vyzrálé, se objevil také dotyk kůže, a zřetelné byly i pomalu sládnoucí třísloviny.
      Ročník 2009 měl nejméně odrůdy Cabernet Sauvignon (49 %), výrazný byl nárůst Merlotu (42 %). Vyzrálost vína se projevila ve vůni tóny sušeného tmavého ovoce. V chuti bylo mnohem více uhlazené, třísloviny byly jemné a nasládlé, cítit byly, byť decentně, také paprikové tóny.   Tento ročník, stejně jako zbývající dva, zrál 18 měsíců v bariku.
      Nejstarší ročník 2007 měl opět vyšší podíl Cabernetu Sauvignon (57 %), a ve vůni se lišil jemnou živočišnou stopou. V chuti byl výrazně uhlazený, zřetelná byla stopa jižního koření (anýz, tymián), ale hlavně trošku překvapivá pikantnost. Osobně mi nejvíce chutnal ročník 2009, ale za perspektivní považuji také „jedenáctku”. Každopádně to byl opravdu velmi poučný mini-test ročníkových vín z Bordeaux.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Chateau Hourbanon 2009 – 9,3 bodu (z 10 možných), Chateau Hourbanon 2007 – 9,2 b., Chardonnay 2013, výběr z hroznů a Chateau Hourbanon 2011 – 9 b., Pálava 2013 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2014 a Domaine de Cassagnau blanc – 8,7 b., Irsai Oliver 2014 – 8,5 b., Chateau du Donjon rouge – 8,4 b. a Chateau du Donjon rosé – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist