Murfatlar nejen pro pamětníky

13. 10. 2014

      Rumunským vínům se ve Viničním altánu začíná dařit. Po několika degustacích z vinařských oblastí na severozápadě země jsme tentokrát ochutnali vína z opačného konce Rumunska – z oblasti v blízkosti Dunaje na jihovýchodě. A bylo to z významného vinařství, jehož název leccos říká i našim pamětníkům – Murfatlar.
      Bohumír Krampera, pro nějž je Rumunsko již několik desetiletí srdeční záležitostí, nám představil třináct vín z bohaté nabídky vín, která dováží prostředním své společnosti Kinston.
      Byla to vína suchá, polosladká, sladká i hodně sladká – bílá, růžová i červená, včetně těch fortifikovaných v portském stylu. Na své si však rozhodně přišli především milovníci sladších vín.
      Nicméně začali jsme suchými. Nejprve to byl Sec Sauvignon Blanc 2013 DOC-CMD. Víno s poněkud vyšším alkoholem (13,5 %), které se otevíralo postupně do ovocně-minerální vůně. V těle plnější, opět kombinace ovoce a minerálních tónů, s pikantním závěrem. Pro mne to nebyl onen svěží a aromatický typ sauvignonu, jak je znám z Moravy či od protinožců, ostatně trošku jsem cítil v dochuti alkohol. Víno odlišného stylu, které se hodí kombinovat s pokrmy.
      Mnohem atraktivnější bylo následující Trei Hectare Chardonnay 2012 DOC-CMD. Víno z výrazně vyšším alkoholem (14,5 %) vonělo po vyzrálém světlém ovoci, jemné vanilce s lehkým máslovým závojem. V chuti bohatě ovocné, snad s výraznějšími tóny vanilky. Harmonické víno s delším pikantním závěrem. Víno zrálo 6 měsíců v bariku.
      Velmi mne překvapilo následující polosuché víno Premiat 2012 DOC-CMD demisec. Ve vůni příjemné přezrálé světlé peckoviny a lehký závan minerality. Stejně tak v zakulacené, lehounce nasládlé chuti. Víno potěšilo zřetelně pikantním závěrem. A také skvělým poměrem cena/výkon!
      Následující víno bylo z tradiční řady – Zestrea Muscat Ottonel 2012 DOC-CT Dulce. Víno na hranici polosladkého a sladkého mi tak trochu připomnělo známé „sladké pistole” Murfatlar, které jsem za mlada kupoval v lahůdkářství na Zlatém kříži na rohu Jungmannova náměstí a Jungmannovy ulice. Abych mohl srovnávat, na to proteklo v Dunaji již mnoho vody. Takže dva roky staré víno vonělo po vyzrálém hroznu. V chuti zřetelně nasládlé, lehounce muškátové, zakulacené s jemně pikantní, kořenitou koncovkou.
      Následovala dvě růžová vína. Nejprve Sec de Murfatlar Roze 2013 DOC-CMD z odrůdy Merlot. Ve vůni kompotované, lehce džemovité jahody. Suché víno s identickým tělem, jemně minerálním a s lehce pikantní dochutí.
      Překvapivě lepší bylo pro mne o něco sladší růžové – CONU’ALECU 2013 Merlot Roze DOC-CT demisec. Ve vůni lehce džemovitá jahoda se stopou minerálů. Chuť ovocnější, lehounce nasládlá, šťavnatá s měkce pikantním závěrem.
      Prvním červeným bylo Sec de Murfatlar Cabernet Sauvignon 2013 DOC-CMD. Ve vůni vyzrálé třešně a višně. V chuti výrazně ovocné (tmavé peckoviny), v těle trošku lehčí, ale svěží a elegantní.
Ještě lepší bylo pro mne víno Trei Hectare Feteasca Neagra 2012 DOC-CMD. O poznání sofistikovanější víno z místní odrůdy nabídlo ve vůni tmavé ovoce, jemnou čokoládu a decentní stopu dubu. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny a lesní směs, lehounké džemovité tóny s dotykem kůže. Zřetelné byly sládnoucí třísloviny.
      Pro mne nejlepším červeným vínem večera bylo Sable Noble Vinul de Nisip 2011 DOC-CMD s atraktivní a elegantní etiketou s krabem. Cuvée odrůd Feteasca Neagra (50 %), Merlot (30 %) a Cabernet Sauvignon (20 %). Ve vůni bohatá lesní směs s džemovitými tóny. V chuti vyzrálé tmavé ovoce s jemnou stopou kůže a čokolády. Ještě zřetelné jsou pomalu sládnoucí třísloviny.
      Díky vyššímu zbytkovému cukru mne následující dvě červená vína příliš neoslovila. Znovu jsem si připomněl bonmot o tom, že sladká červená jsou jako incest: může to být příjemné, ale nedělá se to. V případě obou vín cukr poněkud potlačil ovocnou chuť a „vinnou eleganci”.
      CONU’ALECU 2013 Merlot DOC-CT demisec vonělo jemně vyzrálých peckovinách. V chuti nazrálé tmavé ovoce, trošku potlačené, nasládlé s nevýraznou koncovkou. Pro mne červené víno stylu „ani ryba, ani rak”.
      Následující Rai de Murfatlar Vino Dulce Rosu 2013 DOC-CT bylo opravdu výrazně sladké (48 g/l zbytkového cukru). Ve vůni těžko rozlišitelné tmavé ovoce, snad by se dalo hovořit o kompotovaných třešních. Stejně tak v plné, ale těžší a sladké chuti. Sladké víno, které „teče” bez výrazné koncovky.
      Něco zcela jiného jsou pětiletá fortifikovaná vína Lacrima lui Ovidiu – bílé a červené. Zvláště první bílé bylo bohatě aromatické, mnohovrstevné a elegantní. Sladké (128 g/l zbytkového cukru), ale nikoliv „mrtvé” víno s krásnou vůní hrozinek a přezrálé máslové hrušky. V bohaté sladké chuti láká k dalšímu ochutnání směs hrozinek, máslové hrušky a fíků. Delikatesa!
      Druhé, červené z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir, již nepůsobilo tak originálně jako předchozí „ambrósie”, nicméně i tak bylo velmi žádoucí. Ve vůni i chuti višně a sušené švestky v čokoládě, v dochuti lehounce kořenité. Pěkné, ale chyběla mu jistá lehkost a elegance portských vín typu Ruby.
      Byla to silná sestava rumunských vín, a další je ještě v rezervě. Takže se těšíme na příští setkání s víny Murfatlar. A panu Kramperovi se omlouvám, že neměl dost příležitosti říci více o svém zamilovaném Rumunsku a jeho vínech.
      A ještě hodnocení „vrcholovým týmem”:
      Lacrima lui Ovidiu bílé a Sable noble – 9,1 bodu (z 10 možných), Lacrima lui Ovidiu červené – 8,9 b., Trei Hectare Chardonnay, Trei Hectare Feteasca Neagra – 8,8 b., CONU’ALECU Merlot Roze a Sec de Murfatlar Cabernet Sauvignon – 8,7 b. CONU’ALECU Merlot a Rai de Murfatlar Vino Dulce Rosu – 8,6 b., Zestrea Muscat Ottonel a Premiat bílý – 8,5 b., Sec de Murfatlar Merlot Roze – 8,3 b. a Sec de Murfatlar Sauvignon Blanc – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist