Mutěnický „nováček“ zaujal Hibernalem

13. 3. 2009

Naprostý nováček ve Viničním altánu a také pro drtivou většinu přítomných – mutěnické Vinařství Petr Štěpánek. Žádné velké překvapení se však nekonalo. Vína byla spíše průměrná, nicméně v několika vzorcích byl tento všeobecný průměr poněkud převýšen. Zdá se mi, že kvalita vín jednoznačně závisela na kvalitě suroviny, ať již vlastní, nebo nakoupené od jiných vinařů. A je poněkud překvapivé, že lepší vína byla ta z nakoupených hroznů. Nicméně vína z ročníků byla opravdu ještě mladá a potřebovala by minimálně tři měsíce ležet na láhvi. Jejich kvalita by tím rozhodně stoupla.

Zástupce vinařství Libor Čížek nám představil třináct vín, převážně z ročníku 2008. Pouze tři byla o rok starší, závěrečný Merlot byl z ročníku 2006.

Mezi nadprůměrně rozhodně patřilo vstupní Sylvánské zelené 2008, kabinet. Ovocné, suché, ale příjemné. V dochuti pikantní s jemnou bylinnou stopou, možná se zdálo trošku tenčí – a to zřejmě poměrně nízkému alkoholu – 11 %

Neuburské 2008 v pozdním sběru na sebe upozornilo výraznou vůní přezrálých tropických plodů, především banánů. V chuti jemně pikantní, lehce nasládlé. Zatím ještě poněkud neučesané, ale myslím, že má potenciál k dalšímu zrání.

Obdobně výraznou vůni mělo i Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru. Víno v chuti měkce ovocné a jemně nasládlé, v dochuti středně dlouhé s převahou broskví a decentních mandlí. Opět ještě nepřipravené, ale určitě se zlepší.

Hibernal 2008 v pozdním sběru ze známé čejkovické trati Novosády byl pro mne naprostou jedničkou večera. Opět ještě mladý, ale nesmírně bohaté víno s výborným potenciálem. Krásná vůně černého rybízu, černého bezu a hluchavky. V bohaté, identické chuti bylo víno příjemně pikantní, šťavnaté s nasládlou dochutí vyzrálých broskví. Ještě mladé, ale již nyní pěkné!

Polosuché Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů bylo celé ve stylu tropického ovoce. nasládlé, ale příjemně pikantní s dochutí medu a bylin. Chyběla mu větší hloubka, ale i tady očekávám posun k lepšímu.

Trochu mne zklamal Tramín červený 2008 v pozdním sběru. Jemná vůně (růže, možná exotické liči), ale v chuti nebyl příliš „tramínový“ – spíše citrusy a med. Poněkud fádní v závěru.

Mnohem krásnější byl o rok starší Tramín červený ve výběru z hroznů. Ve vůni delikátně „tramínový“ (růže, liči), v těle plný, příjemně nasládlý a v dochuti velmi jemný bez obtěžující hořčiny.

Zcela u mne propadl Sauvignon 2008 ve výběru z hroznů. Vysoký zbytkový cukr (30 g), zbytečně nízký alkohol (10,5 %). Při prvním přičichnutí zaštípaly octové tóny. V chuti sladký, málo pikantní a zcela potlačená chuť sauvignonu.

Jen o něco menším zklamáním bylo pro mne Rulandské šedé 2007 ve výběru z bobulí. Sladké, dost ploché a nevýrazné v těle s lehkou medovou stopou.

Merlot rosé 2008 v pozdním sběru byl velmi zajímavý. Nejprve mne zaujal pouze vůní, v níž z tmavých peckovin lehce stupoval přezrálý banán. V chuti se mi zdál málo výrazný a tenčí. Po přechutnání na konci večera jsem však změnil názor. „Růžovka“ byla příjemně pikantní a i v těle zajímavá.

Dornfelder 2007 v pozdním sběru ve vůni signalizoval vyzrálé třešně a višně, ale v identickém těle byl suchý, ale bohužel dost krátký s hubeným tělem.

Jeho o rok mladší barikovaný bratříček byl mnohem zajímavější. Ve vůni opět tmavé peckoviny se stopou vanilky. V chuti náznak ovocného koláče s kompotovanými peckovinami a vanilkou, žádná velká hloubka, ale poměrně dobře pitelný dornfelder.

Závěrečný Merlot 2006 v pozdním sběru byl opět návratem k průměru: ve vůni tmavé peckoviny se stopou černého rybízu, v chuti identické, suché a tenčí víno, které neoslní, ale je slušně pitelné. Chybí mu bezcukerný extrakt, těžko se bude zlepšovat.

Moc by mne zajímalo, v jaké kondici budou Štěpánkova vína z ročníku 2008. Do Viničního altánu přišla totiž poněkud handicapována.

A jak to viděl „vrcholový tým“?

Hibernal 2008 – 8,7 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2007 – 8,3 b., Rulandské šedé 2008 – 8,2 b., Sylvánské zelené – 8,1 b., Dornfelder barrique – 8 b., Tramín červený 2008 – 7,9 b., Rulandské šedé 2007 – 7,8 b., Merlot – 7,6 b., Neuburské 2008 – 7,5 b., Merlot rosé – 7,4 b., Dornfelder 2007 – 7,3 b., Sauvignon – 7,2 b. a Veltlínské zelené – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist