Na Bařině – o „butikovém“ víně

4. 1. 2010

Mladé a velmi malé vinařství se sklepem nedaleko čejkovického zámku jsem chtěl navštívit již v září, ale nepovedlo se to. Sklep Na Bařině naštěstí „přijel“ k nám do Viničního altánu, přesněji tamní vína, a s nimi samozřejmě jeden z jejich tvůrců – Tomáš Bařina. Takříkajíc butikové vinařství, v němž se z každé šarže vyrobí nejvýše 500 lahví. Protože trošku znám čejkovické vinice, vím, že trati Odměry, Novosády a Díl u Včelína patří mezi špičkové polohy. Z nich nám Tomáš Bařina nabídl devět odrůdových vín, z toho osm z ročníku 2008 a navíc mladé Svatomartinské z odrůdy Müller Thurgau. Všechna vína byla deklarována jako moravská zemská, třebaže jen jedno mělo cukernatost v moštu nižší než 21° NM.

Týká se to i velmi zdařilého vstupního, již zmíněného vína Müller Thurgau 2009. Ještě suchá „milerka” (na hranici polosuchého), ve vůni nazrálé jižní ovoce (stopa limetky), v těle zakulacená, šťavnatá a pikantní v ovocité dochuti. Hosty velmi žádané, leč zcela prodané víno!

Suché Chardonnay s parametrem pozdního sběru mělo sice 5 g/l zbytkového cukru, ale také 7 g/l kyselin. Ve vůni žluté ovoce. V chuti až příliš pikantní s ostřejší kyselinkou a na chardonnay s poněkud netypickou dochutí. Postupně se sice otevíralo, nicméně eleganci vína to příliš nepřidalo. Doporučuji jen k tučnějšímu jídlu!

Po dvou bílých přišlo na řadu Zweigeltrebe rosé. Polosuchá „růžovka“ s jemnou vůní peckovin a minerálních tónů. V těle plnější, decentně zakulacená se stopou nazrálého ovoce. V dochuti velmi pikantní, lehce kořenitá se zřetelnou minerální stopou.

Polosladký Hibernal (20 g/l zbytkového cukru) měl opravdu výraznou kyselinu (12 g/l). V ovocně-kořenité vůni byly cítit především meruňky a broskve. V chuti přes vyšší cukr bylo víno velmi pikantní s lehkou bylinnou stopou v ovocitém závěru.

Poměrně atraktivní byl klaret z Rulanského modrého (parametry pozdního sběru). Polosladké víno (22 g/l zbytkového cukru) z trati Odměry mělo ve vůni kombinaci vyzrálých peckovin a minerálů. V chuti byly peckoviny zřetelnější, nazrálé v zakulaceném těle s delší, příjemně pikantní dochutí. Chutnalo, neboť zbytkový cukr dramaticky nevyčuhoval.

Zemský Sauvignon opět z Odměr (parametry výběru z hroznů) byl netypický množstvím zbytkového cukru – 70 g/l. Ve vůni světlé ovoce, angrešt, stopa černého rybízu. V nasládlé, ale příjemně pikantní chuti se ovoce prosazovalo jen zvolna díky zbytkovému cukru. Zajímavý sauvignon, ale ne pro každého.

Překvapivě po sladkém sauvignonu následoval suchý Muškát moravský. Pro mne nejlepší bílé víno večera s vůní krásně zralého hroznu a s bohatou ovocitou chutí, v níž kromě hroznu převládaly šťavnaté tóny zralého grepu. Čistý a pikantní muškát, který pravděpodobně potěší i mnohé milovníky méně aromatických vín.

Jediným klasickým červeným vínem byl Neronet s poměrně nízkou cukernatostí v moštu (18 °NM). Ve vůni pikantní červené ovoce, které v chuti přecházelo v lesní směs se zřetelnějším taninovým závěrem. Poněkud tenčí a poměrně pikantní víno, kterému snad pomůže ležení v láhvi.

Závěr byl ve znamení sladké tečky. Zemská Frankovka 2008 ve „slámovém“ provedení měla 152 g/l zbytkového cukru, ale také 10 g/l kyselin. Pěkná vůně (jemné višně v čokoládě). V chuti delikátní a pikantní peckoviny díky vyšší kyselince. Zdařilá tečka za čejkovickými „butikovými“ víny.

„Vrcholový tým“ byl oslaben téměř na minimum, nicméně tady je jeho hodnocení:

Frankovka (slámové víno) – 9,2 bodu (z 10 možných), Muškát moravský – 8,7 b., Rulandské modré klaret a Sauvignon – 8,6 b., Hibernal – 8,4 b., Müller Thurgau – 8,3 b., Zweigeltrebe rosé – 8,2 b., Neronet – 8 b. a Chardonnay – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist