Na čele (samozřejmě) ryzlinky!

20. 1. 2010

Rheingau, Rheinhessen a Mosel-Saar-Ruwer – z těchto tří německých vinařských oblastí nám ing. Vladislav Pajdla představil devět vín z nabídky své malé dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. Svou prezentaci zopakoval téměř přesně po roce a potěšil nás tak několika opravdu pěknými víny.

Kdo čekal samé ryzlinky, ten byl možná malinko zklamán. Ochutnali jsme jich jenom tři, a patřily k tomu opravdu nejlepšímu z celé nabídky.

Začali jsme jedním z těchto vín. Riesling Kabinett 2008 od vinaře Molitora z Rheingau byl i podle našeho vinařského zákona suchý (8,6 g zbytkového cukru) díky vyšší kyselině (7,1 g/l) Ovocité víno (žluté ovoce, citrusy), jemně minerální ve vůni i chuti, tak působilo velmi pikantně. Svěží, nekomplikovaný, lehce zakulacený a dobře pitelný ryzlink.

Stejně tak suchý, ale s menším množstvím zbytkového cukru byl Silvaner Spaätlese Trocken od vinaře Ernsta Bretze z oblasti Rheinhessen. Ve vůni nazrálé ovoce, lehký živočišný „smrádek“ (postupně odchází) i decentní máslové tóny. V chuti měkce suché, lehčí a velmi pikantní víno.

Odrůdu Elbling, známou především v Německu, Alsasku a Lucembursku, ochutnáváme jen zřídka. Každopádně v Německu z ní vyrábějí nekomplikovaná vína, především pro běžné pití. Elbling – Classic 2008 Trocken z vinařství Frieden-Berg na Mosele – pro nás už téměř polosuché víno s výraznou vůní i chutí vyzrálého jižního ovoce. Jemně baculaté, svěží a pikantní víno s výrazněji vyčuhující kyselinkou.

A následovaly mnou toužebně očekávané dva ryzlinky. Nejprve Riesling Ockfener Bockstein Qb.A 2006, trocken, z Weingut Dr. Fischer v Sársku, pro nás opět víno blížící se hranici polosuchého. Ve vůni ovocný základ a přes něj vyčuhují výrazné petrolejové tóny. V chuti ovocité, zakulacené a pikantní víno s převahou meruněk a citrusů. Můj favorit večera!

Velmi mu konkuroval Riesling Steinbock Qb.A 2007 ze stejného vinařství v údolí Saary. Tentokrát opravdu polosuché víno, ovocně-minerální ve vůni i chuti. V těle jemně nasládlé, zakulacené a pikantní. Opět převládají meruňky, broskve a citrusy v jemně minerální dochuti.

Po ryzlincích přišla docela pěkná „šedivka“ – Pinot Gris 2008 z vinařství E.A. Binz v oblasti Rheinhessen. Suché, ve vůni výrazně ovocité víno (jižní plody), v chuti opět vyzrálé ovoce s pikantní, jemně minerální dochutí.

Rozhodně zajímavý byl polosuchý, z pohledu našeho vinařského zákona však polosladký Kerner Kabinett 2008 z vinařství Ernesta Bretze v oblasti Rheinhessen. Ve vůni nazrálé světlé ovoce (hrušky, banán, ryngle), med a jemné bylinky, v chuti identické, nasládlé, ale stále ještě pikantní se zřetelnou bylinnou stopou v závěru. Vínu by slušela větší šťavnatost a jiskra.

To platí i o dalším vínu z u nás málo známé odrůdy Bacchus. Provedení Kabinett 2008 ze stejného vinařství bylo polosladké s výraznou vůní, typickou spíše pro některé sauvignony (silná kombinace černého rybízu a černého bezu). V chuti zřetelně sladké (ale ne přeslazené), pikantní a opět s výrazným stylem černého rybízu. Víno se mnoha hostům opravdu zalíbilo, mne však nepřemluvilo.

O závěr se postaralo víno, které bych na této ochutnávce rozhodně nečekal – červené z odrůdy Merlot. Víno z oblasti Rheinhessen, Merlot Nasckenheimer 2007 z vinařství E.A.Binz, připomínalo vůní i chuti slušný moravský merlot. Ve vůni nazrálé drobné ovoce včetně jahod (v kompotovém provedení). V chuti však vystupovaly spíše lehce džemovité peckoviny. Pikantní, nepříliš hutné, nicméně dobře pitelné víno, které bych doporučoval pro teplejší letní večery.
A hodnocení „vrcholového týmu“?

Riesling Ockfener Bockstein – 8,9 bodu (z 10 možných), Riesling Steinbock – 8,8 b., Kerner 2008 – 8,4 b., Pinot Gris – 8,3 b., Silvaner Spätlese a Bacchus 2007 – 8,2 b., Elbling-Classic – 8,1 b., Riesling 2008, Molitor – 8 b. a Merlot 2007 – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist