Na dobré cestě do rauše

25. 3. 2016

     Myslím, že opravdu není velký problém naplnit neformální slogan vinařství z Mikulova: s víny od Rauše se dostanete do rauše. Přesvědčil jsem se o tom na ochutnávce dvanácti mladých vín z Vinařství Rauš ve Viničním altánu.
      Vinař Miroslav Rauš a sommelier a pomocný sklepmistr Lukáš Polišenský se nezalekli komplikovaného putování po populární D1 a nakonec přivezli vína, čerstvě nalahvovaná a ještě bez etiket, včas. Jen možná nebylo dost času na jejich větší nachlazení. Ale užili jsme si to!
      Začalo to Ryzlinkem vlašským v pozdním sběru, suchým vínem s vůní po světlém ovoci (stopa hrušky) s lehkým pepřovým „štychem”. Chuť ovocná, pikantní, malinko minerální s lehounkou kořenitostí. Víno na delší trať.
      Okouzlilo mne Veltlínské zelené v pozdním sběru. Suché víno ve vůni i chuti kombinovalo světlé ovoce, lehounkou kořenitost a mandlovou stopu. V těle uhlazené, měkce pikantní a svěží. Moc příjemné pití z viniční trati Sonberk.
      Suchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru nám spíše jen naznačil, co od něj můžeme očekávat tak za rok. Zatím ještě mladý, ve vůni ovocně-květinový. V ještě v ne zcela srovnaném těle jsem cítil světlé ovoce, jemné byliny a delikátní dotyk minerálů. Víno musí ležet a krásnět.
      Müller-Thurgau v pozdním sběru byl již zcela připraven pro konzumaci. Ve vůni ovocný (téměř bonpari) s lehkými tóny mandlí. V chuti plnější, ovocný, zakulacený a náznakem kořenitostí v měkce pikantní koncovce. Tady bych očekával o něco větší svěžest a „veselost”.
      Tři klarety patřily k opravdovému potěšení večera. Pro mne však hlavně ten první – Zweigeltrebe ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším alkoholem (13,7 %) a vůní jemných tmavých peckovin. V plnější chuti bylo víno opět bohaté na delikátní třešně a višně. V koncovce měkce pikantního a lehce zakulaceného těla jsem cítil i lesní plody.
     Kvalitou mu byl velmi blízko klaret z Rulandského modrého ve výběru z hroznů. Rovněž suché víno s vyšším alkoholem (13,1 %). Ve vůni tmavé peckoviny s pecičkou. V chuti vyzrálé tmavé třešně a višně s lehounkou pecičkovou hořčinkou. Příjemný byl lehce pikantní „ocásek“.
      A do třetice klaret – polosuché André s cukernatostí moštu téměř na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni tmavé ovoce v jemném smetanovém závoji.   Chuť ovocná, lehce kořenitá s tříslovinami po lisování hroznů i se třapinami. Mimořádně zajímavý klaret!
      Klarety vystřídala pětka sladších bílých vín. Prvním bylo polosuché Rulandské bílé ve výběru z hroznů s vyšším alkoholem a bohatou vůní nazrálého světlého ovoce, a s překvapivou stopou jahod, zřejmě díky použití metody sur-lie, tedy krášlení na kvasnicích. V chuti drobné světlé ovoce, plnější tělo působilo nazrálým dojmem, v závěru bylo víno příjemně pikantní.
      Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů byl již polosladký (17 g/l zbytkového cukru). Vůně ovocně-minerální a plnější. Nasládlé tělo bylo zakulacené s lehkým minerálním „štychem“. Atraktivní víno z proslulé viniční trati Liščí vrch v Březí.
      Stejně vysokou kvalitu mělo i polosladké Neuburské ve výběru z hroznů. Vůně ovocná, jemně medová. Chuť nasládlá, plná a uhlazená. Světlé ovoce podtrhují v delším závěru jemné minerální tóny.
      Lehce polosladká Pálava ve výběru z hroznů naznačila vysokou kvalitu, třebaže šlo spíše o čerstvě stočený vzorek. Příjemná, jemně citrusově-květinová vůně. V chuti bylo víno téměř identické s převahou jemných citrusů, nasládlá s lehce pikantní koncovkou.
      Neméně pěkný byl výrazně polosladký (28,6 g/l zbytkového cukru) Sauvignon. Víno s vyšším alkoholem (13,7 g/l) vonělo po broskvích.  Také v plnější a nasládlé chuti převládala bělomasá broskev. Kulaté tělo s pikantním ocáskem v delší dochuti.
      A na závěr nejsladší víno večera – André rosé v pozdním sběru. Nižší alkohol (10,4 %), 30 g/l zbytkového cukru a příjemná vůně jahod se smetanou. Chuť plnění, sladší a bohatá na lesní plody s převahou jahod. V pikantním závěru jsem cítil také tmavé peckoviny.
      Byla to opravdu bohatá a atraktivní sestava vín od Rauše. Mne osobně dostala – když ne do rauše, tak určitě do skvělé nálady.
      A ještě hodnocení početně trochu oslabeným „vrcholovým týmem”:
Neuburské – 8,9 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský, Pálava a Sauvignon – 8,8 b., Zweigeltrebe klaret, Rulandské modré klaret a André rosé – 8,7 b., Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a André klaret – 8,6 b., Müller Thurgau – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist