Na italské vinné cestě

27. 11. 2017

     Velkou vinnou cestu po Itálii od severu na jih jsme podnikli s Františkem Šamlou z dovozní firmy VPV Praha, s.r.o. Tentokrát to nebyl jen tradiční Piemont, ale vína devíti producentů z celkem šesti vinařských oblastí.
      Zavínili jsme se bublinkami z Veneta – Sgajo Prosecco DOC Treviso Extra Dry z vinařství Perlage. Trošku nasládlé, ovocité víno s vůní i chutí světlých jádrovin s převahou hrušky. V závěru mělo měkce pikantní víno jemný květinový „štych”.
      Tím skončila bílá vína a následovalo třináct červených. Nejprve z Piemontu Langhe Nebbiolo DOC 2016 z Cascina Ciapat di Bertollo. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Stejně tak v lehce uhlazené „pinotové” chuti. V koncovce bylo víno měkce pikantní.
      O malinko víc mi chutnalo víno z Toskánska – Tedicciolo 2014, Toscana IGT Rosso z vinařství Montemercurio. Cuvée odrůd Sangiovese (80 %) a Merlot (20 %) vonělo po jemně džemovitém a lehounce kořenitém tmavém ovoci. V plnější chuti bylo víceméně identické, zřetelnější byl vyšší alkohol (14 %), který mi trochu vadil.
      Cestou na jih jsme se zastavili v Pulii. Víno I Classici 2015, Puglia IGT z Cantina Ariano bylo z odrůdy Primitivo. Velmi vysoký alkohol (15 %) byl ve víně poměrně dobře zakomponován. Ve vůni převládaly tóny výrazně džemovitého tmavého ovoce, čokolády a kůže. V chuti nazrálé tmavé ovoce, tělo zakulacené a jemně džemovité, nechyběla stopa čokolády a kůže, ale také zřetelné třísloviny.
      Opět jsme se vrátili na sever do Piemontu. Víno La Terrazze 2015, Nebbiolo d’Alba DOC z Cascina Ciapat di Bertello nabídlo ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s dotykem oříšků. V chuti tmavé ovoce, lehce uhlazené, elegantní s měkce pikantním ocáskem.
      A putovali jsme zpátky jižněji do Umbrie s vínem Le Mura Saracene 2014, Rosso di Montefalco DOC z vinařství Goretti Vini (odrůdově čisté Montefalco). Neméně zdařilé víno s vůní lehce džemovitých tmavých peckovin. Stejně tak v uhlazené a poměrně svěží chuti s přídavkem jemné čokolády a kůže.
      Druhým vínem z Pulie bylo Il Nero 2014, Puglia IGT Nero di Troia z Cantina Ariano. Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé, uhlazené tmavé ovoce, lehce kořenité i džemovité. Víno s plnějším tělem, výraznější chutí, která není ideální pro delší pití (tedy více než 2 sklenky).
      Jedním z vín, která mne výrazněji oslovila, bylo Ripasso Valpolicela DOC Superiore Classico 2013 z vinařství Antonio Sasa v oblasti Veneto. Ve vůni přezrálé světlé ovoce, zpočátku jemně živočišné. V chuti uhlazené tmavé ovoce s lehounkou stopou sušených plodů (včetně hrozinek), elegantní v jemně pikantním závěru.
      Z Toskánska bylo Petaso 2014, Rosso di Montalcino DOC z vinařství Cantina Ariano. Víno s drtivou převahou odrůdy Sangiovese (95 %) s malým přídavkem Merlotu vonělo po tmavém ovoci s jemným dotykem kůže a lehounkých živočišných tónů. V chuti převládalo vyzrálé tmavé ovoce v decentně džemovitém provedení se špetkou kůže a čokolády.
     Víno zrálo 16 měsíců ve středně velkém dubovém sudu.
Jako desáté se nám představilo víno Terra Quadra 2009, San Severo DOC Rosso z Cantina Ariano, odrůda Montepulciano. Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce. V chuti uhlazené tmavé ovoce, ale také zřetelné tóny, které často nazývám „bakelitovými”, nebo také „plesnivou jahodou”. V závěru na patře byly zřetelné sladké třísloviny.
      K absolutní špičce večera patřilo víno Lequilibrio 2011, Barbera d’Asti DOCG Superiore z vinařství Montalbera. Bohatá vůně po tmavém ovoci, hořké čokoládě a kůži. V bohaté chuti identické, uhlazené a velmi elegantní, tz. dámské. Víno zrálo 12 měsíců novém bariku.
      O něco méně zajímavé bylo pro mne Chianti Classico DOCG 2011 z vinařství Montemaggio. Toskánské víno z odrůdy Sangiovese (95 %) s malým přídavkem merlotu. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené, nasládlé s jemnou kořenitostí v koncovce. Víno zrálo 36 měsíců ve velkých dubových kádích z francouzského a slavonského.
      O něco více mne zaujalo Etna Rosso DOC 2014 z vinařství Antonio Sasa (Sicílie). Víno z odrůdy Nerello Mascalese nabídlo ve vůni kombinaci tmavého ovoce, středomořských bylin a koření. V chuti téměř identické, již uhlazené s lehkou stopou po zrání v dubu. Zrálo rok v bariku.
      Závěrečná tečka byla v režii vína PURO 2009, Brunello di Montalcino DOCG z vinařství Antonio Sasa. Toskánské Brunello vonělo po přezrálém tmavém ovoci s tóny griotky a koření. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené, lehce kořenité, a v závěru poměrně pikantní. Víno zrálo 36 měsíců ve velkých dubových kádích.
      Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Lequilibrio 2011 a PURO 2009, Brunello di Montalcino – 9 bodů (z 10 možných), Etna Rosso – 8,9 b., Petaso 2014, Terra Quadra 2009 a Chianti Classico DOCG 2011 – 8,8 b., I Classici 2015, Víno La Terrazze 2015, Le Mura Saracene, Il Nero 2014 a Ripasso Valpolicela DOC Superiore Classico – 8,7 b., Sgajo Prosecco DOC a Tedicciolo 2014 – 8,5 b. a Langhe Nebbiolo DOC – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist