Na trhu se prodávalo víno ředěné vodou

30. 1. 2011

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole jakosti a zdravotní nezávadnosti vín nabízených v tržní síti zjistila u dvou vín závažné nedostatky. Do České republiky je dovezla společnost LIVI spol. s r.o., Dubňany v množství přes 36 000 litrů. Vína naplnila do dvoulitrových PET lahví a do obchodní sítě následně distribuovala společnost Zlatý Hrozen spol. s r.o., Dubňany.

Zjištěné nedostatky byly laboratorními rozbory prokázány u těchto vín: Hraběnka, víno bílé, suché, šarže č. 176, země původu Maďarsko a Hraběnka, víno červené, suché, šarže č. 155, země původu Maďarsko. V bílém víně byl prokázán přídavek vody v množství 66 %. U červeného vína byla zjištěna přítomnost nepovolených syntetických barviv (azorubin, patentní modř V a tartrazin).

Obě vína obsahovala také vyšší množství kyseliny citrónové, než je povoleno, a nižší obsah alkoholu, než byl deklarován na obalu. Vína rovněž nevyhověla senzorickým požadavkům na chuť a vůni. Mimo uvedeného byly zjištěny také nedostatky v označování. Společnosti Zlatý Hrozen spol. s r.o. bylo uloženo okamžité stažení vín z tržní sítě.

SZPI považuje takové falšování vína za velmi závažné poškozování spotřebitelů. Provozovatelé se tímto způsobem neoprávněně obohacují na úkor zákazníků. Se společností Zlatý Hrozen spol. s r.o. bude zahájeno správní řízení.
Zdroj Brno/sli

TOPlist