Na zkušené ve valtické škole

18. 8. 2015

      Po dlouhých sedmi letech jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína ze Školního sklepa Venerie při Vinařské škole Valtice. Enolog vinařství Lubomír Tichý nám představil deset vín, která nabídla kvalitu hodnou zkušených vinařů. A to včetně vín z problémového ročníku 2014, která nadělala mnohým vinařům a následně i milovníkům kvalitních vín hodně starostí.
      Převažovala sice vína z ročníku 2013, ale ochutnali jsme i tři ze sklizně 2014 a jedno vyzrálejší červené z roku 2011.
      A právě tím jsme začali. Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru nemělo sice ideální teplotu vzhledem k srpnovým výhním, které postihly i Viniční altán (mělo být nachlazeno), nicméně alespoň ukázalo, že nemá žádné vady, spíše přednosti. Ve vůni tmavé peckoviny, především višně.   Stejně tak v bohaté ovocné chuti. Víno je již uleželé, středně plné, v závěru pak lehce pikantní na patře. Příjemný vstup v „obráceném gardu”.
      Následovalo kabinetní Sylvánské zelené 2014, suché, ale zároveň plné ovocně-minerální víno ve vůni i chuti. Převládaly světlé peckoviny. Ve šťavnatém těle byla mineralita jemnější, závěr pak byl příjemně pikantní.
      Chutnalo mi i následující Veltlínské zelené 2013, kabinetní a suché víno s ovocnou, jemně kořenitou vůní, v níž jsem cítil i dotyk mandlí. Chuť měkce ovocná, středně plná s lehkou stopou mandlí a pepře. Poměrně šťavnaté víno s pikantním závěrem. Pěkný poměr cena/výkon!
      Příjemně osvěžil Modrý Portugal rosé 2013 v kabinetním provedení. Suché víno s trochou zbytkového cukru (4,1 g/l) vonělo po jemných tmavých peckovinách s lehounkým minerálním závojem. V chuti třešně a višně s jemnou pecičkou. Suché, pikantní a osvěžující víno.
      Na hranici suchého a polosuchého vína bylo pevní bílé cuvée – Grapes Blanc 2014. Zemské víno z odrůd Ryzlink vlašský (70 %) a Muškát moravský (30 %). Dost neobvyklá kombinace odrůd se vydařila. Ve vůni jemné citrusy se vzdálenými tóny kořenitých bylin (majoránka). V chuti ovocné (citrusy) s lehkými tóny muškátu. V těle plnější a pikantní s náznakem grepové hořčinky v závěru na patře.
      Následovalo Cuvée Nouveau 2013, rovněž zemské víno s vyzrálosti moštu na úrovni pozdního sběru. Polosuché víno s výraznou kyselinou (8,2 g/l) z odrůd Rulandské šedé a Sylvánské zelené (50/50). Ve vůni ovocné se stoupou květin na rozkvetlé louce. Chuť lahodná, ovocně-květinová. Šťavnatá s pikantním a jemně minerálním závěrem.
      Druhým „roséčkem“ bylo Zweigeltrebe rosé 2013 v pozdním sběru, polosladké víno s vůní tmavého ovoce a dotyku minerálů. V chuti identické s náznakem pecičky, nasládlé a lehce pikantní. Pocitově působilo víno spíše jako polosuché.
      A konečně třetí „růžovka“ – Grapes Pink 2013. Polosladké zemské víno z odrůd Frankovka, Modrý Portugal a Zweigeltrebe, a to vše v přibližně třetinovém zastoupení. Víno nabídlo pěkné aroma tmavých peckovin a lesní směsi. V plnější a sladší chuti bylo zakulacené a jemně pikantní. Tady bych doporučoval výrazné nachlazení.
      Na závěr nás čekala dvě sladší bílá vína. Nejprve Chardonnay 2013 v pozdním sběru (22,8 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jemně světlé ovoce s výraznější minerální vestičkou. V chuti ovocně-minerální a velmi pikantní. Díky vysoké kyselině nepůsobí příliš sladce. Je to víno s krásnou perspektivou.
      Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Sauvignon 2014 v pozdním sběru, barrique. Polosladké víno (19,8 g zbytkového cukru) s výraznou kyselinou (8,9 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnými vanilkovými tóny. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti, v níž je vanilkový „štych“ o něco bohatší. Víno leželo 3 měsíce na jemných kalech a zrálo v bariku z francouzského dubu.
      Přes horký letní večer mělo přechutnávání vín z valtické vinařské školy opravdu příjemný průběh. „Vrcholový tým“ byl tentokrát početně lehce oslaben. Takto mu chutnala degustovaná vína:
Sauvignon 2014, barrique a Chardonnay 2013 – 8,8 bodu (z 10 možných), Grapes Blanc 2014 a Grapes Nouveau 2013 – 8,7 b., Sylvánské zelené, Veltlínské zelené a Grapes Pink – 8,6 b., Modrý Portugal rosé 2013 a Zweigeltrebe rosé – 8,5 b. a Zweigeltrebe 2011 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist