Naplněné očekávaní „NeObyčejných” vín

4. 1. 2019

     Po třech letech nás ve Viničním altánu opět navštívil vinař z Kobylí Ondřej Brdečko, a podle očekávání nás potěšil svými „NeObyčejnými” víny. Bylo jich dvanáct včetně několika „špeků”, jakým byla například omluva v podobě vína z osobního archivu za rozprodaný a tudíž nepřivezený Pinot Noir 2016. A to jsme ocenili!
      Všechna to byla bílá vína (až na jednu růžovku), a to z ročníků 2015 až 2017. Vstupním a krásně zavíňovacím byl Müller-Thurgau 2017, suché zemské víno s příjemnou vůní nazrálého světlého ovoce. V chuti šťavnaté světlé peckovin včetně broskví, lehounce nasládlé a měkce pikantní. Víno které leželo dva dny na rmutu mělo solidní bezcukerný extrakt (22 g/l).
      Pochutnal jsem s i na Neuburském 2017, opět suchým zemským víně. Ve vůni lehce kompotované světlé ovoce. V chuti šťavnatá kombinace různého světlého ovoce, elegantní a pikantní v koncovce. Toto víno získala jistou eleganci v těle čtyřdenním ležením na rmutu.
      A stejně příjemný a jaksi „multifunkční” byl Muškát moravský 2017, suché zemské víno „pro dámy i pány” s vůní jemných citrusů a špetkou majoránky. V plnější chuti byl muškát citrusově-kořenitý, šťavnatý a pikantní.
      Spíše broskvově-meruňkový byl zemský Sauvignon Blanc 2017 (cukernatost moštu na úrovni bohatého pozdního sběru). Suché víno s vůní světlých peckovin s jemnými „pecičkovými” tóny. V ovocné chuti (vyzrálé peckoviny) bylo víno šťavnaté a pikantní s jemnou stopou černého bezu.
      Na ochutnávce dominovala především vína z odrůdy Chardonnay. Naznačilo to první z nich – zemské Chardonnay 207, víno s cukernatostí moštu na úrovni výběru z hroznů. Suché víno s výrazně vyšším alkoholem (14 %), trošku bohatším zbytkovým cukrem (4,8 g/l) a pěknou kyselinou (7,4 g/l). Ve vůni jemně máslové světlé ovoce. V nasládlé, měkce ovocné chuti s náznakem citrusů bylo víno plnější s delším závěrem.  Perspektivně velmi nadějné víno, ostatně mnohé naznačuje vyšší bezcukerný extrakt (25,4 g/l).
      Jedním ze tří nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2017, formálně suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,2 g/l a 7,4 g/l). Ve vůni jemné citrusy a lehká minerálnost. Ve šťavnaté a pikantní ovocné chuti jemný minerální „štych” a příjemně nasládlý ocásek.
      Růžové cuvée 2017 obsahovalo odrůdy Zweigeltrebe, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Cabernet Moravia. Ve vůni smetanová lesní směs. A také ve šťavnaté a pikantní chuti. Velmi příjemná a svěží „růžovka” téměř pro každou příležitost i roční období.
      Rulandské šedé 2017 již nabídlo větší zbytkový cukr (20 g/l) a také bohatou vůni vyzrálého jižního ovoce. V nasládlé chuti bylo plnější, nechyběla bohatost jižního ovoce a jemně pikantní ocásek.
      Tramín červený 2017 byl ještě sladší (32 g/l zbytkového cukru). Současně nabídl tradiční tramínové a velmi čisté aroma (čajová růže, exotické liči). V chuti nasládlé, kombinace kořenitého a medového ovoce, lehce pikantní s delším závěrem. Víno mělo krásný bezcukerný extrakt – 27,1 g/l.
      A pak následovala trojice „špeků” večera. Nejprve Sauvignon Single Barrel 2016, nefiltrované víno s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Jsem nepřítelem barikování odrůdy Sauvignon, takže potlačení osvocité a svěží chuti mne nepřekvapilo. Vzniklo tak sice plné a poměrně bohaté, ale poněkud „univerzální” víno s převahou karamelových tónů. Sauvignon ani náhodou. Svěžest a ovocnost dost potlačená. Víno zrálo 24 měsíců v malých sudech, třetí použití.
      Dubový sud i ležení na kvasnicím však rozhodně prospívá odrůdě Chardonnay. A proto mi víno Chardonnay Single Barrel 2016 velmi chutnalo. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehká vanilková stopa. V chuti vyzrálé světlé ovoce, vanilkové tóny, tělo měkce pikantní, elegantní. Víno zrálo 24 měsíců v novém bariku z francouzského dubu. Chardonnay s velkou perspektivou ležení v láhvi.
      A na závěr velká chuťovka a „daň” ze soukromého archivu za vyprodaný, ale přislíbený modrý pinot – Chardonnay 2015, barrique. Vůně medově-ovocná, v chuti bohatě nazrálé světlé ovoce, tělo plné, krásně aromatickém a elegantní s dlouhým závěrem. A s perspektivou dlouhé výdrže.
       Očekávaní se naplnilo: byla to krásná, poučná, vtipná i inspirativní ochutnávka „NeObyčejných” vín mého oblíbeného vinaře. Už se těším na příští setkání.
      Natěšený kompletní „vrcholový tým” ocenil Brdečkova vína takto:
Chardonnay 2015 sur-lie, barrique – 9,2 bodu (z 10 možných), Chardonnay Single barrel 2016 – 9,1 b., Chardonnay 2017 a Ryzlink rýnský 2017 – 9 b., Sauvignon Single barrel 2016 – 8,9 b., Sauvignon Blanc 2017, Rulandské šedé 2017 a Tramín červený 2017 – 8,8 b., Neuburské 2017 a Muškát moravský 2017 – 8,7 b., Růžové cuvée 2017 – 8,6 b. a Müller-Thurgau 2017 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist