Náročné italské přechutnávání
16. 5. 2018
Jako již tradičně nám dovozce především, italských vín a náš pravidelný host František Šamla (společnost VÍNO PRO VÁS, s.r.o.) připravil těžkou práci. Museli jsme přechutnat čtrnáct italských vín ze tří vinařských oblastí, většinou s trošku vyšším alkoholem. Pracovali jsme poctivě, a úkol jsme zvládli se ctí.
Celkem jsme ochutnali sedm bílých, jedno růžové a šest červených vín. Protože vzorků bylo hodně, zaměřím se především na ty nejzajímavější. Vstupní Pinot Grigio 2016 z Umbrie (vinařství Goretti Vini) mne celkem příjemně překvapil. Ovocité, svěží a pikantní víno, ideální na delší pití.
Jedním z nejlepších (a nejen bílých vín) večera bylo Grechettto 2016 ze stejného vinařství. Ovocně minerální (sladké citrusy), šťavnaté a měkce pikantní víno, hlavně k jídlu.
Z Apúlie bylo víno Sogno di Volpe Bianco 2017 (odrůda Bombino Bianco) z vinařství Cantina Ariano. Ve vůni kombinace nazrálého ovoce a květin. Stejně tak v lehce kořenité chuti. Také toto mladé víno zrálo pouze v nerezu.
Velmi zajímavá byla obě bílá vína z Kampánie. Sheep 2016 z odrůdy Coda di Pecora (vinařství Il Verro) zaujalo netradiční vůní vyzrálého ovoce, květin, a z počátku i živočišných tónů. Ty již v chuti nebyly, převládalo světlé ovoce s dotykem minerálů. Šťavnaté víno ukázalo v závěru pikantní ocásek.
Ještě o něco více mi chutnalo Verginiano 2016 z odrůdy Pallagrello Bianco (stejné vinařství). Ve vůni i v chuti hodně nazrálé světlé ovoce, především citrusy. Bylo znát, že víno zrálo na kvasničných kalech. V poměrně uhlazeném těle potěšila pikantní koncovka.
Zřetelně odlišným, a možná i nejlepším bílým vínem večera bylo Il Moggio 2016 (odrůda Grechetto) z vinařství Goretti Vini), které kvasilo a poté i zrálo (6 měsíců) v barikovém sudu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehounká stopa vanilky a dubového dřeva. V chuti kombinace vyzrálého světlého ovoce a květin se stopou vanilky a karamelu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
Jediné růžové víno bylo z Apúlie – Sogno di Volpe Rosato 2017 (odrůda Montepulciano) z vinařství Cantina Ariano. Ve vůni lehce džemovitá kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti téměř identické, poměrně šťavnaté a pikantní (možná až překvapivě na jižní Itálii). V závěru jsem cítil jemnou kořenitost a také stopu po ležení na kvasničných kalech.
Prvním červeným bylo Primitivo 2016 z Apúlie (vinařství Cantina Ariano). Víno s vyšším alkoholem (14 %), ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny, lehce džemovité. V uhlazené chuti identické, nechyběl dotyk sušeného ovoce, kůže a nasládlých jemných tříslovin. Hezky pitelné víno nejen k tmavým masům.
Negroamaro 2015 ze stejného vinařství na sebe upozornilo jemnými griotkovými tóny ve vůni. V chuti bylo zřetelněji kořenité, a v závěru na patře měkce pikantní. Stejně jako předchozí Primitivo poznalo toto víno pouze nerez, zrálo v něm 6 měsíců.
Velmi vstřícné bylo víno Il Nero 2010 z odrůdy Nero di Troia (ze stejného vinařství). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s náznakem rukavičkové kůže. V chuti uhlazené tmavé ovoce opět se stopou kůže. V koncovce bylo jemně pikantní.
Vrátili jsme se do Kampánie s vínem Palagrerllo Nero 2016 z vinařství Il Verro. V bohaté vůni tmavá lesní směs s náznakem šeříkových tónů. V plnější chuti tmavá lesní směs, lehounce kořenitá a měkce pikantní. Víno zrálo 8 měsíců v nerezovém tanku.
Velmi zajímavá, ale možná ne pro každého dostatečně vstřícné, bylo následující víno z vinařství Il Verro – Lautonis 2016 z místní odrůdy Casavecchia. Víno spíše „severnějšího” stylu, poněkud blízké kvalitním moravským. Nižší alkohol (12 %), vůně po tmavém ovoci s náznakem čokolády, v závěru zřetelně pikantní. Ideální víno pro gastronomii.
Pro mne nejlepším vínem večera bylo Sogno di Volpe Rosso 2010 z odrůdy Montepulciano (Cantina Ariano). V atraktivní vůni nazrálé tmavé ovoce se stopou kávy a čokolády. V uhlazené chuti vyzrálé tmavé peckoviny. V delším závěru byla zřetelná stopa džemu. Víno zrálo 8 měsíců v nerezu.
Na závěr nás čekala silnější sladká tečka. Víno Sanctus 2015, Vino Liqueroso z odrůdy Grechetto (vinařství Goretti Vini). Výrazně nasládlé víno s vyšším alkoholem (16 %). V lehounce oxidativní vůni převládaly vlašské ořechy. V chuti pak sušené ovoce, opět vlašské ořechy a byliny. Potěšil měkce pikantní závěr. A tím skončil pracovně velmi náročný italský večer s víny z jižní poloviny Apeninského poloostrova.
Početně trochu oslabený „vrcholový vín” hodnotil vína z Umbrie, Kampánie a Apúlie takto:
Sogno di Volpe Rosso – 9 bodů (z 10 možných), Il Nero a Lautonis – 8,8 b., Grechetto, Verginiano, Il Mogio, Primitivo a Sanctus – 8,7 b., Sogno di Volpe Bianco, Sogno di Volpe Rosato, Negroamaro a Palagrello Nero – 8,6 b., Sheep – 8,5 b. a Pinot Grigio – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý