Náročné sauvignonové klání

9. 3. 2012

Náročné sauvignonové klání
     Po ryzlincích přišly na řadu sauvignony. Tedy ve srovnávací degustaci, kterou ve Viničním altánu opět připravil Luboš Osička z dovozní společnosti Domaine R&W.
     Bylo jich celkem jedenáct ze sedmi vinařství, mezi nimiž převládala sauvignonová originalita, pro některé naprosto netypická.
Nicméně nejprve jsme absolvovali dva „pokusné” vzorky, ještě velmi mladé, jen cvičně stočené těsně před degustací – na ukázku, jak to vypadá v raném mládí.
      První sauvignon byl z Velkých Bílovic od pana Jaroslava Osičky z ročníku 2011, s cukernatostí moštu kolem 23 °NM. Ve vůni nazrálé ovoce a jemná mineralita. I v chuti měkce ovocné s lehounkým náznakem perličky, příjemně pikantní víno, které teprve čeká na svoji pevnou strukturu. Jistě bude velmi zajímavé, nikoliv však pro sauvignonové „tradicionalisty”, kteří hledají ve víně broskve, angrešt, černý rybíz či černý bez, a také něco, co nazývají kopřivou, ale co po kopřivě ve skutečnosti nikdy nevoní (zkuste si ji opravdu rozmačkat v ruce!!!). Víno kvasilo a stále zraje ve starém dubovém sudu.
     Neméně zajímavá byla další ještě nelahvovaná novinka – Sauvignon 2011 z vinařství Dobrá vinice. Ten již byl chuťově vstřícnější pro milovníky „tradičních” sauvignonů. Ve vůni nejprve živočišný nádech, ale potom velmi rychle světlé ovoce, černý rybíz a černý bez. V chuti ovocné, šťavnaté s pikantní dochutí černého rybízu a černého bezu. Víno, které nepoznalo cizí kvasinky, se bude rozhodně ještě vyvíjet. A možná, že nebude tak příjemné pro většinové konzumenty, jako je nyní. Já ocenil jeho současnost a nepochybně mne potěší i jeho budoucnost.
      Pak přišly na řadu starší sauvignony. Nejprve poměrná vzácnost ze Žernoseckého vinařství – Sauvignon 2010 v kabinetním provedení. Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (5,8 g/l) s výrazným aroma, téměř jižního ovoce. V bohatší chuti šťavnaté a pikantní s náznakem černého rybízu a černého bezu. Svěží sauvignon z Čech, kterému by možná slušelo trošku plnější tělo.
Ze stejného ročníku byl moravský z Vinařství Trpělka & Oulehla v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s trochou minerálů. V chuti identické, velmi pikantní ovoce s lehkou medovou stopou v dochuti. Víno s výraznější kyselinou (9 g/l) se pomalu otevíralo, v závěru se objevil i černý rybíz.
      Ještě zajímavější byl polosuchý Sauvignon VOC 2010 z Vinařství Lahofer. Ve vůni ovocně-minerální s lehkou medovou stopou. V chuti pikantní světlé ovoce, opět jemná medová stopa a náznak minerálů.
Ze stejného vinařství, ale z poněkud „jiného soudku” byl Sauvignon 2008 ve výběru z hroznů. Spíše suchý (6,7 g/l zbytkového cukru) s bohatou vůní světlého ovoce, medu a minerálů. Chuť medově-citrusová, poměrně bohatě minerální. Téměř botrytický styl.
      Velmi mne potěšil Sauvignon 2010 C.Ch. André v pozdním sběru z velkopavlovické „Šlechtitelky”. Polosuché víno s bohatou vůní nazrálého ovoce a medových tónů. V chuti měkce ovocné, šťavnaté a uhlazené v jemně medové dochuti.
Následovalo překvapení ze zcela jiného kraje, konkrétně z francouzské Loiry: Pouilly-Fume AOC 2009 z Domaine Jean Fabiot. Základní víno tohoto vinařství s poněkud odlišným stylem proti dosud ochutnávaným. Ve vůni broskve, angrešt a jemný minerál. V chuti uhlazené, ovocně-minerální, ale méně pikantní a trošku tenčí. V chuti se postupně otevírá, ale vínu chybí bohatší tělo. Opravdu jen k jídlu!
O závěr se postaraly tři naprosto jiné sauvignony z Dobré vinice. Pravdou je, že některé citlivější přinutily k silnějším výrokům. Ti trpělivější, a mezi ně patřím i já, si nakonec vína opravdu vychutnali. Bez ohledu na to, že já tento typ sauvignonů zdaleka nepreferuji.
      Prvním z této „iritující” trojice byl Sauvignon Opuka 2007. Suché víno s vůní přezrálého světlého ovoce s přídavkem lehké vanilky (víno totiž kvasilo 10 měsíců v barikovém sudu). Chuť bohatě vyzrálá, ovocná, samozřejmě lehce vanilková, možná až karamelová. Hrozny pro toto víno pocházely z viniční trati Za Cihelnou v Novosedlech, cukernatost moštu byla na úrovní výběru z hroznů.
Osobně se mi nejvíce líbil sice poněkud složitý a zároveň mnohovrstevný sauvignon, který se však nakonec odhalil v plné kráse. Sauvignon Národní park 2006 zaskočil mnohé výraznými živočišnými tónu ve vůni. Chvíli to trvalo, ale pak z této „nasmrádlé mlhy” vystoupilo krásné aroma zralého žlutého ovoce s hutnými tóny minerálů. A také se postupně otevíralo jeho až macaté tělo, plné vyzrálého a přitom pikantního ovoce. Víno žádá velkou dávku trpělivost, ale pak se hezky odmění, opravdu laská na patře. Ale, bohužel, je však poměrně drahé.
A na závěr opravdu originální a svým způsobem velmi vzácná tečka: Sauvignon 2007, víno, jak název naznačuje, neskrývalo oxidační tóny ve vůni a chuti. Svým způsobem se tento prakticky neidentifikovatelný sauvignon blížil ve vůni i chuti suchému bílému sherry. Ve vůni lehce naoxidované světlé ovoce a květiny, v chuti obdobné, stopa jablek (vadnoucí slupka) a výrazně pikantní dochuť. Opravdová sauvignonová rarita, která si asi příliš příznivců nezíská. Víno s cukernatostí moštu na úrovní výběru z hroznů (z Popic) zrálo 14 měsíců na kvasnicích v dubovém sudu. Není filtrováno, ani sířeno. Ale má něco do sebe!
      Což ostatně ocenil i „vrcholový tým”:
Sauvignon Národní Park 2006 – 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon Oxana 2007 – 8,8 b., „Šlechtitelka” Sauvignon 2009, Lahofer Sauvignon VOC 2010 a Sauvignon Opuka 2007 – 8,7 b., Sauvignon 2010 Žernosecké vinařství – 8,6 b., Sauvignon 2010 Trpělka & Oulehla, Sauvignon 2008 Lahofer – 8,5 b., Sauvignon 2011 Dobrá vinice – 8,4 b., Sauvignon 2011 Osička a Pouilly-Fume AOC 2009 – 8,3 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist