Návrat z Valtic, který potěšil

6. 3. 2017

     Když jsem spatřil v „hlavním sále” Viničního altánu nepřehlédnutelnou postavu Vlastíka Černého z Valtic, napadlo mne, že dobří holubí se opravdu občas vracejí. V tomto případě po sedmi letech…
      A mohli jsme ochutnat dvanáct vín z rodinného Vinařství Černý, až na jednu „šestnáctku” všechna z ročníku 2015.  Vína nezatříděná, nicméně celý tucet s vyzrálostí hroznů minimálně pozdního sběru.
Zahájili jsme Neuburským 2015 (pozdní sběr), suchým vínem s vůní světlých jádrovin (jablko, hruška). V chuti měkce ovocné, opět jádroviny, šťavnaté a lehounce zakulacené. Příjemné víno na delší pití za výbornou cenu.
      Do této kategorie bych zařadil také Sylvánské zelené 2015 (pozdní sběr). Rovněž suché víno s vůní jemně minerálního světlého ovoce. Chuť měkce ovocná, jemná, uhlazená, ovocně-květinová. V koncovce bylo víno jen lehce pikantní a malinko kořenité.
      Více mne zaujal Ryzlink vlašský 2015 (pozdní sběr), polosuché víno ze známé viniční trati Pod Rajsnou ve Valticích. Vůně ovocná, jemně minerální a lehounce kořenitá. Chuť decentně nasládlá, ovocná, malinko kořenitá a o něco plnější. V závěru jsem cítil tóny sladkých citrusů.
      Minimálně na stejnou úroveň bych zařadil Ryzlink rýnský 2015 (pozdní sběr). Polosuché víno mělo příjemnou ovocně-minerální vůni. V chuti převládalo pikantní ovoce včetně jemných citrusů. V těle bylo lehounce minerální se svěžím závěrem. Ještě mladý ryzlink, který ležením v láhvi určitě vyroste do větší krásy.
      Velmi vstřícné bylo polosladké Chardonnay 2015 (výběr z hroznů). Ve vůni kompotované světlé ovoce v lehkém minerálním závoji. V chuti nasládlé, měkce ovocné a poměrně zakulacené. V závěru jsem cítil pikantní kompot.
      Rulandské šedé 2015 (výběr z hroznů) bylo pro mne poněkud utlumené ve vůni (jemně ovocná) i v chuti. V těle uhlazené ovoce, sladší, málo živé a jen minimálně pikantní.
      Následoval suchý Müller-Thurgau 2015 (pozdní sběr). Vůně nejprve problematická, velmi živočišná („dvoreček”) a jen malinko ovocná. Postupně však živočišné tóny mizely. Chuť měkce ovocná, jemná a uhlazená. Slušely by jí alespoň jemné muškátové tóny.
      A stejně tak mne nezaujal Muškát moravský 2015 (pozdní sběr). Polosuché víno jen s jemnou muškátově-citrusovou vůní. V chuti lehce nasládlé, zakulacené, kombinace světlého ovoce a lehkých muškátových tónů. V koncovce jen malinko pikantní.
      Daleko vstřícnější byl Tramín červený 2015 (výběr z hroznů). Polosladké víno s jemnou tramínovou vůní (lehké citrusy a tóny zeleného čaje). Také v chuti spíše jemnější, lehce kořenité a decentně pikantní. Hrozny pocházely z viniční trati Pod Rajsnou.
      Prvním růžovým bylo Svatovavřinecké rosé 2015 (pozdní sběr), polosuché víno s vůní tmavého ovoce v kompotovaném či džemovitém provedení, nechyběly také tóny ovocného koláče. V chuti téměř identické (včetně pečené švestky), měkce pikantní a jen lehce nasládlé. Také tyto hrozny se urodily ve Valticích (trať Pod Rajsnou).
      O poznání více mi chutnalo Rulandské modré rosé 2015 (pozdní sběr). Ve vůni kompotované jahody a maliny. V chuti lehounce nasládlá lesní směs, jemně kořenitá a měkce pikantní.
      A na závěr specialita v podobě hroznů známých na Moravě jako Charvát či Chorvát. Velmi aromatická pravokořenná americká „divočina”. V bohaté a tradiční vůni byly jednoznačné lesní jahody. Stejně tak v nasládlé a možná pro mne překvapivě lehčí, nicméně aromatické a jemně pikantní chuti. Takový typ vína mi opravdu nic neříká… Nicméně pro mnohé hosty to určitě byla atraktivní vinná tečka za večerem s Vlastíkem Černým a jeho víny.
       Kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína od Černých z Valtic takto:
Chardonnay – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé a Rulandské modré rosé – 8,7 b., Ryzlink vlašský, Svatovavřinecké rosé – 8,6 b., Neuburské, Ryzlink rýnský, Tramín červený a Charvát – 8,5 b., Muškát moravský – 8,4 b., Sylvánské zelené – 8,3 b. a Müller-Thurgau – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist