Navzdory lijáku se Beaujolais opět vrátilo

15. 12. 2008

Samozřejmě i do Viničního altánu v pražské Gröbovce, třebaže venku řádil pořádný liják a milovníci vína, a to i ti s deštníky, přicházeli k vínům opravdu promoklí. Jako by déšť chtěl připomenout, za jakých nepříznivých podmínek letos dozrávaly a také se mnohde sklízely hrozny z odrůdy Gamay určené pro mladé Beaujolais.

Na neformální a zcela neřízené ochutnávce devíti mladých francouzských vín jsme si mohli pochutnat také na sýrových a dalších specialitách, které se k Beaujolais Nouveau a k posezení u mladého vína rozhodně hodí. A jako již tradičně, i

letos jsme zahájili mladým moravských, konkrétně bílým Svatomartinským od Lukáše Hradila z Čejkovic a společnosti Víno Mikulov. Samozřejmě, že moravská vína chutnala!

A jak chutnalo mladá vína z Francie, včetně bílého Chardonnay ze apelace Macon, sousedící se severní částí oblasti Beaujolais? Některá více, některá méně – ostatně jako loni. I když před rokem bylo nové Beaujolais více o tom „nouveau“, zatímco letos spíše o víně. Většina vín, dovezených společností Kupmeto CZ, s.r.o., by kupodivu potřebovala ještě nějakou dobu ležet v láhvi, chovala se prostě jako „klasické“ víno. Většina z ochutnávaných vín Beaujolais Nouveau a Beaujolais-Villages Nouveau tedy nebyla tak vstřícná a mazlivá, jak občas bývají, nicméně své favority si hosté našli i letos. V závěru večera láhve s nimi rychle zmizely.

Velmi příjemnou a poměrně atraktivní novinkou bylo nefiltrované Beaujolais-Villages Nouveau z Chateau Chatelard. Chutnalo také Chateau Grandmont Beaujolais Nouveau. A možná překvapivě i mladé bílé Macon-Villages Nouveau.

Kyselinky možná letos trošku více škrábaly, nicméně tři desítky hostů ve „velkém sále“ se dobře bavily. Zatímco venku ještě padaly poslední kapky, uvnitř jsme se již začali těšit na příští třetí čtvrtek v listopadu. Mělo by se k nám opět vrátit nové Beaujolais – a možná i na saních…

Přítomní členové „vrcholového týmu” tentokrát nehodnotili. Jen se dobře bavili – a já i pracoval…

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist