Nejen krásné pinoty z Krásné hory

4. 9. 2009

Premiérová třináctka z Vinařství Krásná hora ve Starém Poddvorově, snad až na jedno červené víno, které do řady opravdu kvalitních vín opravdu nezapadlo, byla zdařilá. Marek Vybíral z tohoto malého a poměrně mladého vinařství se měl čím chlubit, takže atmosféra byla velmi vřelá, také díky přechutnávání do pozdních hodin.

Začali jsme v lehkém a svěžím tempu – Muškát moravský 2008 s parametry kabinetního vína a krásnou vůní (jemné muškátové tóny s mandarinkou). V těle suché, nicméně lehce zakulacené, příjemně pitelné a jemně pikantní víno bez přehnané aromatiky.

Sauvignon 2008 (parametry pozdního sběru) s decentní ovocnou vůní (broskve, meruňky, lehce černý rybíz) i chutí. Velmi pikantní víno s meruňkovo-angreštovou stopou na patře.

Rulandské šedé 2008 bylo polosuché, přičemž cukr v moštu se blížil výběru z hroznů. Ve vůni výrazné jižní ovoce, banán i náznak medu. V chuti vyzrálé ovoce, zakulacené a dostatečně pikantní s jemným minerálním závěrem.

Ze dvou tramínů se mi více líbil ten druhý z ročníku 2007 (cukernatost moštu 23°). Tramín z Ratíškovic mne laskal jemnou vůní se stopou citrusů. Pěkná chuť (exotické liči, citrusy), v těle pikantní se svěžím závěrem.

Předchozí Tramín 2008 (parametry výběru z hroznů) byl v aromatice výraznější (liči, růžový olej), stejně tak i v chuti. I tento tramín byl suchý, nicméně působil sladším dojmem díky nižší kyselině. V těle zakulacený, kořenitý s lehkým grepovým závěrem.

Ryzlink rýnský 2007 byl možná nejlepším bílým vínem. Víno na hranici mezi suchým a polosuchým. Ve vůni ovocný (až bonbony bonpari) s lehkými tóny smetanového jogurtu. V těle plnější, spíše meruňkový, opět s náznakem jogurtu a náznakem jemné petrolejové stopy v dochuti.

Růžový Pinot Noir 2008 (parametry pozdního sběru) naznačil, že vína z této modré odrůdy patří v Krásné hoře mezi nejlepší. Suché až polosuché víno s vůní po peckovinách a jemných jahodách. V ovocité chuti elegantní, přitom velmi pikantní s výraznější kyselinkou v závěru. Osvěžující víno, ideální k jídlu a teplému počasí.

Modrý Portugal 2008 (kabinetní parametry) nebyl zdařilý. Ve vůni nakyslé peckoviny v kompotovaném stavu. V chuti připomínal řídkou, lehce kořenitou kompotovou šťávu. Takový portugal jsem snad ještě nepil!

Následující Svatovavřinecké 2007 bylo z poněkud lepšího soudku. Víno na hranici mezi kabinetem a pozdním sběrem s nízkým alkoholem (necelých 11 %) a poměrně příjemnou vůní (nazrálé peckoviny včetně sušených švestek). V chuti lehce živočišné (vlhká kůže) v kombinaci s nazrálým ovocem. Již uhlazené, středně plné víno, slušně pitelné, nicméně nic extraktivního!

O něco více mi chutnal Cabernet Moravia 2006 (cukernatost v moštu 22,5°!). Ve vůni zaujalo nazrálé ovoce, stopa mokré kůže a papriky. Poměrně uhlazené a příjemně vyzrálé víno, ovocité s náznakem papričky a čokolády. Zajímavé víno, které pobývalo 1,5 roku ve starším bariku. Myslím, že se bude ještě zlepšovat.

Stejně tak i následující Cabernet Sauvignon (poctivý pozdní sběr). Voněl po nazrálém tmavém ovoci, vanilce a jemném koření. V chuti identický, výrazně ovocitý a pikantní. K dokonalosti mu chybí větší hloubka a také kulatost těla. K ní se však může ještě časem propracovat ležením v láhvi.

Potěšením pro mne byly oba závěrečné modré pinoty. Prvním byl Pinot Noir 2006 (cukernatost v moštu 23°) s bohatou vůní (nazrálé tmavé ovoce, především višeň, koření – vanilka, hřebíček) a s lehce nazrálým, pikantním tělem, v něž jsem kromě tmavého ovoce, koření a vanilky cítil rovněž čokoládu.

Pinot Noir 2007 (stejná cukernatost v moštu) byl však bohatší ve vůni (tmavé vyzrálé ovoce, jemné koření, bohatší stopa po zrání v dubu). V těle plnější (bezcukerný extrakt 28 g/l), bohatý na vyzrálé ovoce, ale zároveň příjemně pikantní a svěží. Víno má krásnou perspektivu, ale již nyní se hezky pije – krásný pinot z Krásné hory!

Myslím, že Vinařství Krásná hora má opravdu nadějnou budoucnost, ale již v současnosti nás svými víny potěšilo. Především se těším na další excelentní pinoty, ale nejen na ně!

A takto hodnotil vína „vrcholový tým“:

Pinot Noir 2007 – 8,9 bodu (z 10 možných), Pinot Noir 2006 a Cabernet Sauvignon 2007 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2007 – 8,4 b., Tramín 2007 – 8,3 b., Cabernet Moravia 8,1 b., Rulandské šedé 2008 a Svatovavřinecké 2007 – 8 b., Rulandské šedé 2008 a Sauvignon 2008 – 7,9 b., Muškát moravský 2008 a Tramín 2008 – 7,8 b. a Modrý Portugal 2008 – 6,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist