Nejen rýnské ryzlinky

23. 11. 2017

     Velmi kvalitní německá vína ze tří vinařských oblastí (Rheinhessen, Rheingau a Mosel-Saar-Ruwer) nám jako již tradičně počátkem listopadu představil jejich dovozce Vladislav Pajdla z firmy VSP Všenory, s.r.o. Tentokrát výrazně převládala vína z oblasti Rheinhessen (celkem osm), a to včetně dvou červených.
      Zahájil jsme pochopitelně ryzlinky, byly čtyři, přičemž o vstup se postaral Riesling Kabinett 2015 z vinařství Dr. Heyden (oblast Rheinhessen). Suché víno s výraznější kyselinou (8 g/l) vonělo po nazrálém světlém ovoci, především peckovinách, a to s jemnými minerálními tóny. V chuti téměř identické (převládaly meruňky a bělomasé broskve), šťavnaté s pikantním ocáskem ve středně dlouhé koncovce. Ideální – a více než jen zavínění.
      Následoval o rok mladší Riesling Kabinett z Weingut Binz (opět Rheinhessen) s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l a 7,1 g/l). Vůně zřetelně ovocná, lehce minerální. V jemně nasládlé ovocité chuti (světlé peckoviny) bylo víno pikantní, minerální s decentními slanými „otisky” na rtech a patře.
      Pro mne nejlepším vínem večera byl Riesling Kabinett 2016 z Weingut Molitor (Rheingau). Rovněž suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/k a 7,5 g/l). Ve vůni bohatě aromatické světlé ovoce. V chuti jemně nasládlé peckoviny se stopou po citrusech a slaných tónech. V koncovce byl ryzlink měkce pikantní s delším závěrem.
      Pokaždé jsem zvědavý, jaké víno z nabídky dříve Dr. Fischer, nyní jen Weingut Fischer z oblasti řeky Saar nám Vladislav Pajdla vybere. Tentokrát to byl Riesling QbA feinherb 2016, polosuché víno (halbtrocken) s nižším alkoholem (10 %) a vyšším zbytkovým cukrem (17,6 g/l) i kyselinou (8,5 g/l). V ovocné vůni výrazně minerální s náznakem petrolejových tónů. V lehce nasládlé chuti jsem cítil kombinaci světlých peckovin a citrusů. V závěru bylo víno měkce pikantní. Jisté problémy (možná díky netěsnosti korku) měli členové „vrcholového týmu”, kteří ochutnávali druhou láhev. Naše však byla v pořádku, hodnocení se tedy vztahuje na tento vzorek.
      Po ryzlincích následovaly dva sylvány. Prvním byl suchý Silvaner Spätlese trocken 2016 z Weingut Bretz (Rheinhessen). Vůně ovocně-minerální, v měkce pikaní chuti jsem zaznamenal uhlazené a vyzrálé světlé ovoce s lehounkou minerální stopou.
      Trochu jiný, a možná i vstřícnější byl rovněž suchý Silvaner Alte Reben QbA 2015 z vinařství Dr. Heyden (Rheinhessen). Vůně opět ovocně-minerální, ale i s náznakem bylin a petrolejových tónů. V téměř identické chuti nasládlý, zakulacený s jemnou hořčinkou v koncovce.
      Posledním bílým vínem večera byl sladký Kerner Spätlese 2015 z Weingut Bretz. Výrazná vůně po vyzrálém světlém ovoci s tóny hrušky. Ve sladké chuti převládalo vyzrálé světlé ovoce (opět nejvíce hruška). V závěru bylo víno na patře dostatečně pikantní i díky 9,9 g/l kyselin při 66,7 g/l zbytkového cukru.
      O závěr se postaraly dva modré pinoty z oblasti Rheinhessen. Prvním byl Spätburgunder QbA trocken z Weingut Manfred Binz. Velmi pěkný modrý pinot středoevropského stylu. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, poměrně výrazně kořenité. V chuti lehce džemovitá lesní směs, uhlazená se špetkou koření a s dostatkem sladkých tříslovin. Relativně mladé víno, které se, alespoň doufám, bude ještě ležením v láhvi v řádu dvou až tří let vylepšovat.
      Závěrečný Spätburgunder QbA 2015, Halbtrockem z Weingut Binz byl pro mne trošku výstřední díky vysokému zbytkovému cukru (15,4 g/l). Tento polosuchý pinot je u nás dost neobvyklý, nicméně věřím, že tato „vinařská anomálie” si najde své milovníky. Víno nabídlo plnější vůni tmavého ovoce, lehce kořenitého. V chuti nasládlé, pociťově plnější kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Přes sladší tělo bylo víno v závěru měkce pikantní. Nicméně, můj „”šálek čaje“ to rozhodně není.
Ne zcela kompletní „vrcholový tým” hodnotil německá vína takto:
      Riesling Kabinett, Weingut Molitor a Silvaner Spätlese, Weingut Bretz a Kerner Spätlese Weingut Bretz – 8,9 bodu (z 10 možných), Riesling QbA Feinherb, Weingut Fischer, Silvaner Alte Reben, Weingut Dr. Heyden – 8,8 b., Riesling Kabinett Dr. Heyden, Riesling Kabinett Weingut Binz, Spätburgunder QbA Weingut Binz – 8,7 b. a Spätburgunder Weingut Bretz – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist