Nejen veltlín zdobí Heinze Bauera

16. 3. 2009

Kdyby „Vítězný únor“ byl stále vítězný, tak bychom těžko mohli 25.února ochutnávat ve Viničním altánu vína z vinařství Heinze Bauera z rakouského Weinviertelu. Naštěstí není, takže jsme se mohli potěšit desítkou vín, která k nám dováží Ludmila Cogánová. Představil nám je Petr Novák – sedm bílých a tři červená, vína z ročníků 2005 až 2008.

Začali jsme u nás již málem zapomenutou „milerkou“, v rakouské terminologii nazývanou Rivaner. Tento Heinz 2008 překvapil velmi výraznou a bohatou vůní po měkkém jižním ovoci (především přezrálých broskvích). V chuti byl plý, téměř nasládlý s výraznou ananasovou stopou. Příjemně šťavnaté a pikantní víno, které dostalo nezáviděníhodnou roli vstupního vína.

Weinviertel DAC (Grüner Veltliner) Ried Satz 2007 byl již mnohem sofistikovanější a rozhodně patřil k nejlepším vínům večera. Ve vůni drobné světlé ovoce, v chuti k tomu návdavkem minerální složka a zřetelné pepřové tóny. Suché víno s dlouhou dochutí s rybízovým nádechem.

Welschriesling Exklusiv 2008 působil ještě poněkud neučesaně. Ve vůni tropické ovoce a luční květy, v měkké chuti převládalo nazrálé světlé ovoce, náznak minerálů a jemných muškátových tónů. Kulaté víno, ale málo harmonické. Potřebuje trochu více času.

Riesling 2007 mne poněkud zklamal. Očekával jsem více od nositele stříbrné medaile z loňské Prague Trophy časopisu Vínorevue. Ve vůni kombinované ovoce s výraznými minerálními, až petrolejovými tóny. Štavnaté, pikantní a výrazně minerální v těle, ale očekával jsem poněkud elegantnější a „čistší“ dochuť. Dobré, ale ne mimořádné víno, zvláště v poměru k ceně.

Naopak Chardonnay 2008, třebaže ještě hodně mladé, mne příjemně překvapilo svou mohutností, ve vůni i chuti, šťavnatým a pikantním tělem. Lehká mineralitu mu dodala na originalitě. U mne dvojka mezi bílými společně s následujícím vínem Weissburgunder 2008. Na to, že bylo otevřeno necelý měsíc po nalahvování, působilo velmi harmonicky. Vonělo delikátně po měkkém a nazrálém ovoci. V chuti bylo navíc jemně minerální, hezky zakulacené a pikantní. Velmi jemná perlička signalizovala mládí tohoto svěžího vína.

Sladký Roter Traminer 2007 (22 g zbytkového cukru), nepochybně chlouba vinařství, měla ve vůni „tramínovou klasiku“ – růže a exotické liči, navíc s lehkým minerálním závojem. V chuti mne však trochu zklamal malou pikantností v poměrně dlouhém, ale sladkém závěru. Pro někoho harmonické víno, ale pro mne trošku fádní. A navíc ve výrazně vyšší cenové relaci, než jaká odpovídá jeho současné kvalitě.

„Červená trojka“, třebaže v poslední době mne rakouská vína z modrých odrůd stále více přitahují, poněkud zaostala za početní bílou převahou. Navíc mne trochu rozčarovalo používání názvu Blauburger pro odrůdu Pinot Noir čili Blauburgunder. Tedy žádná originální rakouská odrůda (kříženec Modrého Portugalu a Frankovky), ale u nás modrý pinot známý pod poněkud zavádějícím názvem Rulandské modré.

Zvláště první červené – Blauburger Condor 2006 – příliš nenadchlo svým poměrně chudým tělem. Suché víno s vůní i chutí tmavých peckovin a s hořčinou v závěru bylo pro mne nejslabším vínem večera.

Naopak velmi mi chutnal Pompeus (Zweigelt-Blauburger) 2005, tedy cuvée s Blauburgunderem. V příjemné vůni vyzrálé tmavé peckoviny, stopa vanilky a možná i kávy. V chuti plnější, zakulacené víno s jemnou pikantností. Nic mimořádně hlubokého, ale dostatečně bohaté pro příjemné pití i díky uhlazenějšímu tělu.

Poslední víno večera, cuvée Parsival (Zweigelt-Merlot) 2006, se kvalitou přiblížilo vínu Pompeus. Ve vůni bylo o něco více kořenité, stejně tak i v chuti. Opět ovocité, příjemně pikantní víno, možná o něco tenčí proti předchozímu. Každopádně u všech červených, ale zvláště i toho prvního, není cena v relaci s kvalitou, zvláště při srovnání s nedalekými jihomoravskými víny z modrých hroznů.

A takto hodnotil Bauerova vína „vrcholový tým“:

Grüner Veltliner 2007 – 8,7 bodu (z 10 možných), Weissburgunder 2008 – 8,5 b., Chardonnay – 8,4 b., Pompeus 2005 – 8,2 b., Roter Traminer – 8,1 b., Parsival 2006 – 8 b., Riesling 2007 – 7,6 b., Rivaner 2008 – 7,4 b., Welchsriesling 2008 – 7,2 b. a Blauburger Condor 2006 – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist