Nejlépe „zazpívalo” Rulandské modré

10. 7. 2012

     Tomáš Tetur z Velkých Bílovic představil ve Viničním altánu svá vína již podruhé pod novým, „hudebním” názvem vinařství – Sing Wine. Tentokrát jich bylo dvanáct + „mimo soutěž” jedna prémie.
     Všechna bílá a růžová vína byla z ročníku 2011, červená pak o dva roky starší. Bílá odstartovalo polosuché Veltlínské zelené v pozdním sběru s vůní i chutí nazrálých světlých peckovin. Kořenitost jemná, tělo lehce zakulacené a nasládlá. Pikantní víno na delší pití z keřů starých kolem 45 let.
     Následující jakostní Müller Thurgau byl rovněž polosuchý, tentokrát ovocně-květinový ve vůni i chuti. Lehce zakulacené a poměrně šťavnaté víno s decentní pikantností. Nenáročné, ale příjemné pití na celý večer.
     Tradičně dobrý Irsai Oliver od Tomáše Tetura byl tentokrát jakostní a polosuchý s lehounkou stopou po kratší batonáži. Ve jemné vůni světlé ovoce, muškátové a bergamotové tóny. V pikantní chuti byla zřetelnější muškátově-grepová kombinace s citrusovou (grepovou) hořčinkou v závěru na patře.
      Chardonnay v pozdním sběru na hranici polosuchého a polosladkého vína (12 g/l zbytkového cukru) bylo ve vůni ovocně-minerální s decentním máslovým „štychem”. V těle zakulacené, ovocné, jemně minerální s delikátním sladkokyselým ocáskem.
      Na Tramín červený v pozdním sběru byly ve „vrcholovém týmu” rozdílné názory. Já patřil k jeho zastáncům. Polosladké víno s jemnou stopou růží a bergamotu ve vůni. Chuť delikátní a přímo elegantní: na ovocném základě byly zřetelné stopy růží, bergamotové silice a citrusů. V závěru decentně pikantní dochuť. Jemný tramín pro širší klientelu.
      Dobrý byl jakostní klaret z Modrého Portugalu s vůní jemné lesní směsi a vzdálenými smetanovými tóny. V chuti již kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Tělo jemně uhlazené, pikantní a lehounce svěží.
      Jakostní Zweeigeltrebe rosé bylo rovněž polosuché. Vůně bohatá (kombinace tmavé lesní směsi a peckovin), rovněž tak chuť, v níž na sebe upozorňovaly jemné třísloviny. V dochuti náznak kořenitosti – i tím mi víno připomínalo „růžovky” jižního stylu, konkrétně z Francie. A tedy nejen bohatší barvou.
      Jakostní Modrý Portugal 2009 mne oslovil svou ovocností a jemnými, téměř likérovými tóny ve vůni i chuti. V poměrně nazrálém těle bylo víno již lehce džemovité, ale také trošku kratší a nepříliš výrazné.
      Zřetelně lepší bylo jakostní Svatovavřinecké s bohatou vůní višní a lehce kořenité lesní směsi. V chuti kombinace tmavých peckovin a lesních plodů, jemně džemovitých. V pikantní dochuti byly zřetelné tóny hořké čokolády.
      Ještě o něco vydařenější byl jakostní Cabernet Moravia s cukernatostí moštu 20,5 °NM. Ve vůni bohaté tmavé ovoce se stopou čokolády. V chuti ovocný, uhlazený, přímo elegantní s jemnou pikantností v závěru.
      Asi ho překonal jakostní Dornfelder s cukernatostí moštu na úrovni pozdního sběru (21 °NM). Ve vůni tmavé ovoce s lehounkým závojem černého rybízu. V chuti plný, hutné tmavé ovoce s delikátní stopou černého rybízu.
      A na závěr to nejlepší – Rulandské modré 2009 v pozdním sběru. Hrozny vyzrály téměř na úroveň výběru (23,5 °NM). Ve vůni bylo cítit lehce kořenité tmavé ovoce, náznak višně a hořké čokolády. v chuti opět tmavé ovoce (také náznak švestkového kompotu), tělo lehce uhlazené se stopou čokolády a kůže. Mimořádně zdařilý modrý pinot, který je teprve na počátku své cesty k vrcholu.
      Jako prémii jsme ochutnali Ryzlink vlašský 2011, frizzante, dosycené pikantní víno s tóny hrušky. Jemně perlivé a jen lehounce nasládlé, které vyžaduje pořádné nachlazení. Toto víno „vrcholový tým” nehodnotil. A jak hodnotil ta ostatní? Tady je celkový verdikt:
      Rulandské modré – 9,1 bodu (z 10 možných), Dornfelder – 8,7 b., Tramín červený – 8,5 b., Veltlínské zelené a Cabernet Moravia – 8,4 b., Müller Thurgau, Zweigeltrebe rosé a Svatovavřinecké – 8,3 b., Chardonnay, Irsai Oliver a Modrý Portugal klaret – 8,2 b. a Modrý Portugal 2009 – 8,1 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist