Někdejší Plotny stále v čele

14. 6. 2017

     Dolnodunajovické rodinné Vinařství Baláž má v Praze hodně fanoušků, což se projevilo i na plně obsazeném „”hlavním sále“ Viničního altánu. Technolog vinařství Jiří Baláž a „létající” vinařský poradce, sommelier Petr Očenášek (mimochodem dříve častý host Altánu) nám představili deset vín, až na jedno o rok starší všechna zbývající z ročníku 2016.
      Moc jsem se těšil na „vlašák” z Ploten (nyní Pod slunným vrchem), a nebyl jsem zklamán, naopak potěšen. I když absolutní jedničkou byl pro mne barikový Merlot ze stejné viniční trati.
      Zavínili jsme se lehčím vínem z odrůdy Irsai Oliver 2016. Kabinetní víno nabídlo ovocně-květinovou vůni s převahou citrusů. V chuti jemně nasládlé, lehounce kořenité, opět citrusy a stopa květin. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Následovalo o poznání bohatší Sylvánské zelené 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce. V bohaté chuti opět ovocné (stopa citrusů), a v závěru na patře měkce pikantní. Hrozny pocházely z vinice Pod slunným vrchem.
      Suchý a s vyšším alkoholem (13,7 %) byl Hibernal 2016 v pozdním sběru. Ve výrazné a tradiční vůni jsem cítil citrusy (grep), černý rybíz a černý bez. V identické chuti bylo víno šťavnaté a v závěru poměrně pikantní.
      O malinko víc mi chutnal suchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Vůně ovocná, tóny citrusů, především limetky. Víno, které leželo asi 7 hodin na slupkách, chutnalo rovněž po citrusech (limetka), bylo šťavnaté a pikantní v delší dochuti.
      Osobně bych však dal přednost nazrálejšímu a plnějšímu Cuvée Lucie 2016 v pozdním sběru ze tří burgundských odrůd – Rulandského šedého, Chardonnay a Rulandského bílého. Víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po nazrálém světlém ovoci, především peckovinách. V chuti bylo víno ovocné, ale spíše v lehce kompotovaném provedení. Trochu nasládlé, kulaté a měkce pikantní. Chardonnay zrálo několik měsíců v novém bariku. Svým způsobem mazlivé víno.
      Očekávaný Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběr z více než 45 let starých keřů (dříve Plotny, nyní Pod Slunným vrchem) mne potěšil, na rozdíl od některých dalších členů „vrcholového týmu”. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,4 g/l). Ve vůni ovocné, jemně kořenité se vzdálenými tóny vlašského ořechu. V chuti ovocné, uhlazené, měkce pikantní s delší dochutí. Ještě lepší bude tak za půl roku.
      Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru z mikulovské viniční trati Valtická byl ještě hodně mladý. Ve vůni jsem cítil jemně minerální peckoviny. Také v chuti mne polaskala broskev a meruňka. Tělo šťavnaté a pikantní s poměrně delší dochutí. Víno potřebuje více se harmonizovat a zakulatit. Počítám tak do roka.
Pro mne již hodně sladké bylo Rulandské šedé 2016 ve výběru z hroznů (44 g/l zbytkového cukru). Ve vůni nazrálé a jemně džemovité světlé ovoce. Ve sladší chuti jsem cítil kandované světlé ovoce. V těle bylo uhlazené, šťavnaté, a v koncovce měkce pikantní.
      Pro mne jednoznačně nejlepším vínem večera byl Merlot barrique 2015 ve výběru z hroznů. Příjemná vůně lehce džemovité tmavé lesní směsi. V chuti uhlazené lesní plody, jemně džemovité a jen malinko pikantní. Hrozny pocházely z viniční trati Plotny a kvasily v otevřené kádi. Krásně pitelné víno již nyní, ale opravdu skvělé bude, alespoň věřím, tak za dva až tři roky.
      O závěrečnou osvěžující tečku se postaral nekomplikovaný, lehounce nasládlý „syčák” – FreshSecco Zweigeltrebe rosé 2016. Zemské, oxidem uhličitým sycené víno s vůní lesní směsi. Jemně perlivé a svěží víno určené k podchlazení a letnímu popíjení nikoliv u zprofanovaného bazénu, ale ve stínu ořešáku či lípy. Mám s tím dobré zkušenosti.
      Další příjemný jarní vinný večer ve Viničním altánu. Náš dík směřuje do Dolních Dunajovic.
     Početně jen lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Merlot barrique 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2016 – 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016 – 8,7 b., Cuvée Lucie 2016, Hibernal 2016 a Sylvánské zelené 2016 – 8,6 b., Sauvignon – 8,5 b., FreshSecco Zweigeltrebe rosé 2016 – 8,3 b. a Irsai Oliver 2016 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist